Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: pro iDNES.cz

Schizofrenik ubodal známého, viděl v něm upíra. Do vězení nepůjde

  • 3
Mladík podezřelý z dubnové vraždy sedmapadesátiletého muže v Ostravě-Hrabůvce nepůjde do vězení. Během vyšetřování se zjistilo, že je vážně duševně nemocný. Trpí schizofrenií a během útoku nebyl příčetný. V oběti viděl velitele upírů. Soud jej proto umístil do detenčního zařízení, kde by se měl léčit.

"Státní zástupce podal návrh na zastavení trestního stíhání. Navrhl dotyčnému uložit ochrannou psychiatrickou léčbu. O návrhu jsme rozhodli 24. října a obviněného umístili do detenčního zařízení.

Důvodem byla především ochrana společnosti. Léčba zatím probíhala krátkou dobu," řekl soudce Martin Kaňok. Dodal, že detenční zařízení je přísnější než pobyt v psychiatrické léčebně.

Muž chtěl svět ochránit od upírů

Podle rozhodnutí soudu mladík v době útoku nebyl schopen ovládat své jednání a ani rozpoznat jeho nebezpečnost. "V některých lidech začal vidět upíry. V případě poškozeného dokonce viděl velitele upírů a měl pocit, že zlo musí zničit. Proto se rozhodl vraždit," popsal motiv soudce.

Vražda se stala v druhé polovině dubna. Mladík útočil v bytě panelového domu. Policistům se později sám přihlásil. Vrah svou oběť znal. Občas v bytě dokonce přespával. Jeho sociální a rodinné zázemí je podle soudce velmi slabé.

Rozhodnutí krajského soudu bude s největší pravděpodobností konečné. Jak obviněný mladík, tak i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Pokud se ve prospěch mladíka neodvolá někdo z jeho příbuzných, nabude rozhodnutí právní moci.

Detenční zařízení je určeno pachatelům s nebezpečnými poruchami

Detenční zařízení mají chránit veřejnost před pachateli s nebezpečnými poruchami. Zabezpečením se podobá věznici, takže oproti psychiatrickým léčebnám je riziko útěku chovanců minimální. Jsou určena například pachatelům pohlavního zneužívání, kteří byli v minulosti více než dvakrát trestáni a ochranné léčení u nich nemělo efekt.

Určena jsou i vrahům s diagnózou sexuálního sadismu či s defektní inteligencí nebo deviantům, u kterých opakovaně selhala ochranná léčba. Pachatelé mohou v detenci zůstat až do konce života. Odborníci ale musejí každoročně přezkoumat, zda je to potřeba. O případném propuštění pak rozhoduje soud.