V Opavě je pět schránek důvěry. Jedna se nachází u tamní nemocnice,

V Opavě je pět schránek důvěry. Jedna se nachází u tamní nemocnice, | foto: Magistrát města Opavy

Schránky důvěry. Někde je považují za přežitek, jinde pomáhají

  • 0
Je to paradox, ale máloco vyvolává u představitelů měst v regionu tak rozdílné reakce jako obyčejné schránky důvěry. Jedni je odmítají jako zbytečnost, jiní je oceňují jako užitečného pomocníka.

Když žena středního věku v srpnu ztratila na ulici v Opavě peněženku s 1 800 korunami a osobními doklady, nečekala, že se jí vrátí. Vyřizovala nový občanský i řidičský průkaz.

O to překvapenější byla, když jí po týdnu městští strážníci vraceli peníze i většinu dokladů.

„Radost měla hlavně z toho, že nemusí řešit tolik dokladů. Občanský i řidičský průkaz byly sice v peněžence také, jenže tyto doklady stejně jako pas při ztrátě vracet nesmíme. Lidé si je musí vyzvednout na příslušných úřadech,“ říká mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Strážníci získali peněženku díky poctivému člověku, kterému patří nálezné. Jenže ho nedostane, protože peněženku odevzdal anonymně - vhodil ji do schránky důvěry.

V Opavě je pět schránek důvěry. Okrskáři je vybírají průběžně, často podle potřeby. Taková potřeba vyvstala i poslední srpnový den.

„Telefonovala nám žena, jejíž manžel ztratil klíče, že je nálezce vhodil do schránky důvěry. Kolega, který schránku otevřel, v ní našel nejen ztracené klíče, ale i zmíněnou peněženku. Týž den jsme ji předali majitelce, která alespoň naším prostřednictvím vzkazuje nálezci velké poděkování,“ líčí Stonišová.

Schránky důvěry slouží v Opavě už nejméně 15 let. Lidé, kteří nechtějí chodit na úřady nebo za strážníky, do nich každý rok vhazují desítky peněženek, občanských a řidičských průkazů, cestovních pasů a dalších dokladů, ale i platebních karet, klíčů či mobilních telefonů.

„Většina věcí ze schránek důvěry putuje do ztrát a nálezů na magistrátu města. Ale ve výjimečných případech je sami vracíme do rukou majitelů,“ upřesnila strážnice.

Hlučín už schránku zrušil, v Karviné je ničí vandalové

Schránky důvěry jsou i v několika dalších městech regionu, především v těch menších. Třeba ve Frenštátě pod Radhoštěm jsou přes deset let dvě schránky. „Lidé do nich vkládají písemnosti po zavírací době úřadů, ale i nalezené věci. Po Vánocích tam byl například nový velmi výkonný mobilní telefon,“ říká mluvčí města Iva Vašendová.

Havířov zavedl schránky důvěry v roce 2005. Dnes jsou tři, ale nálezů není moc - letos zatím jen 15. V Kopřivnici slouží schránky od roku 2007 a je jich sedm.

„Nejčastěji tam lidé vkládají písemné podněty, například dotazy na vedení města, nebo lístky s odpověďmi, když probíhá celoměstská anketa. Ale nacházíme tam i nalezené klíče, doklady a další drobnosti. Loni se tam objevil i dražší telefon,“ popisuje mluvčí města Jana Hromočuková.

Radní řady měst o schránkách důvěry neuvažují. Považují je za zbytečnost či přežitek. Někde se neosvědčily, proto je zrušili.

„Schránky důvěry nemáme, ani neplánujeme,“ říká například starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.

„Nepotřebujeme se schovávat za schránky“

„Máme otevřenou radnici. Radní i úředníci jsou lidem k dispozici osobně. Nepotřebujeme se schovávat za schránky,“ dodal místostarosta Klimkovic Jakub Unucka.

Jediná schránka, kterou měl Hlučín, zmizela před několika lety.

„Byla na budově radnice. Lidé tam mohli dávat podněty a připomínky. Zpočátku ji využívali sporadicky, později už vůbec. Nakonec tam vyhazovali svačiny a jiné ptákoviny, proto jsme ji zrušili,“ vysvětluje tajemnice úřadu Jiřina Pudichová.

S problémy se potýká i Městská policie v Karviné, která schránky důvěry provozuje od roku 1999. Rušit je ale nemíní.

„Máme čtyři schránky a problémem je vandalismus. Lidé je ničí mechanicky nebo do nich nalévají různé kapaliny. Opravy stojí peníze, ale i přesto budeme schránky provozovat dál. Lidé do nich vhazují nalezené doklady a písemnosti i anonymní podněty pro naši práci,“ říká zástupce ředitele strážníků Václav Ožana.