Přehrada Morávka v Beskydech

Přehrada Morávka v Beskydech | foto: Povodí Odry

Přehrady i studny se plní, obce a firmy však raději počítají i se suchem

  • 4
Jarní tání letos zvedlo hladiny přehrad v kraji na maximum. Přestože je ale vody podle vodohospodářů dostatek, vznikají plány preventivních opatření, které vycházejí ze suchých let. Obce zase spoléhají na vrty.

„Nádrže Morávka a Žermanice jsou zcela plné, Těrlicko je naplněno asi z 90 procent. Olešná a Šance se opravují, takže zásobní objem je snížen. Na Olešné na úroveň 25 procent, na Šancích na 62 procent zásobního prostoru,“ přiblížila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

K závěru se chýlí oprava Kružberka, jehož zásobní prostor tak mohou vodohospodáři zcela naplnit.

„Ještě tento týden zahájíme napouštění z výše ležící nádrže Slezská Harta. V polovině května by pak měly být dokončeny práce na těžení sedimentu v nádrži Olešná, která by se měla začít pozvolna plnit,“ pokračovala mluvčí povodí.

Letos by proto zásoby vody měly být dostatečné. „V případě výskytu sucha podobného rozsahu jako v roce 2015 a 2016 neočekáváme problémy,“ doplnila Vlčková.

Podle meteorologů jsou povrchové vody doplněny, hůř jsou na tom ty podzemní.

„Sucho je v tomto ohledu dlouhodobá záležitost. Minulé dva roky byly extrémně suché, takže úhrn srážek za letošní zimu je vyšší. Ve srovnání s předchozími lety je to však podprůměrný stav. Navíc když sníh taje nárazově, tak se voda nestačí do půdy vsakovat a stéká po ní,“ vysvětlil Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

„Lidé se naučili šetřit vodou“

Nedostatek podzemní vody pocítili v minulosti hlavně lidé v obcích, které nejsou napojeny na centrální krajský vodovod.

„Na stavu studní je znát, že se situace například oproti minulému roku zlepšila. Lidé se ale naučili šetřit vodou, takže i dešťovku sbírají do nádrží. V létě tak nenapouštěli vodu do bazénů z našeho vodovodního řadu, ale nechali si ji například dovážet,“ přiblížila starostka obce Vrchy u Fulneku Jiřina Pešlová.

„Chceme však revitalizovat dva vrty a věříme, že získáme dotaci. Voda bývá často železitá, takže se budeme snažit vybudovat i úpravnu. Všechno ale záleží na získaných financích,“ dodala starostka.

Peníze na opravu vrtů už získali například v Bukovci na Jablunkovsku. „Zrevitalizovaný vrt obyvatele plně zásobuje. Chceme ale nechat opravit také záložní vrt, ať máme jistotu, že se lidé ani v odlehlých domcích neocitnou bez vody, jako tomu bylo v minulých letech,“ sdělila starostka Monika Czepczorová.

V období sucha zvýšily také některé průmyslové podniky využití takzvané recirkulované vody, která se po použití a úpravě vrací zpět do oběhu. Loni mohly od omezujících opatření upustit.

„Vrátili jsme se k běžnému režimu a neplánujeme žádná mimořádná opatření. Řídíme se takzvaným manipulačním řádem. V současnosti Povodí Odry připravuje nový řád v reakci na mimořádné hydrologické sucho z let 2015 a 2016,“ řekla mluvčí hutě ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Krizový plán připravily i Severomoravské vodovody a kanalizace. „V souvislosti se suchem v roce 2015 a 2016 máme interní plán, který říká, jakým způsobem využívat jednotlivé vodní zdroje, úpravny a systém přivaděčů v případě problému,“ uzavřel mluvčí Marek Síbrt.