Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Vítkovic Světlík se naštval na kritiky, opustí sdružení Trojhalí

  8:11aktualizováno  8:46
Ostravský podnikatel Jan Světlík ve středu oznámil, že jeho společnost Vítkovice vystupuje ze sdružení Trojhalí Karolina a už ho dál nebude financovat. Naštvala ho totiž kritika lidí, kteří nechtějí galerii v Trojhalí ani v Gongu.

Jan Světlík nechce být červeným hadrem, který by některé provokoval k výpadům. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Trojhalí - historické budovy bývalé koksovny na Karolině v centru Ostravy - prochází rekonstrukcí za 180 milionů korun, většinu zaplatí evropské dotace.

"Práce skončí v říjnu," říká ředitel sdružení Trojhalí Karolina Petr Šnejdar. Už koncem roku tak industriální haly opravené podle návrhu architekta Josefa Pleskota přivítají návštěvníky prvních sportovních i kulturních akcí.

Podnikatel Jan Světlík, jeden ze čtyř zakládajících členů sdružení Trojhalí, který připravil, nastartoval a zaplatil celý proces oprav, však ve středu oznámil, že jeho společnost Vítkovice ze sdružení vystupuje.

Při opravě Trojhalí vznikne nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat

Při opravě Trojhalí vzniká i nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat do historických budov.

"Projekty Trojhalí už nebudeme spolufinancovat," řekl Světlík. Důvod? Je naštvaný... "Hodně," odpověděl na otázku MF DNES.

Popudila ho kritika lidí, kterým vadí plán města zřídit v Trojhalí výstavní prostory pro současné umění. Ti nechtějí ani to, aby hlavní část vznikající městské galerie byla v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice.

Továrník investoval 25 milionů

"Investoval jsem do příprav znovuoživení Trojhalí asi 25 milionů korun. Pomohl jsem městu, protože z veřejných zdrojů by se nedalo vše připravit tak rychle, aby byla šance získat evropské dotace. Svou historickou roli však už Vítkovice splnily a teď mohou odejít. Nechci být dál tím červeným hadrem, který dráždí, a komplikovat situaci městu," uvedl Jan Světlík.

Odůvodnil tak, proč jeho firma vystupuje ze zájmového sdružení právnických osob, které založila společně s městem, krajem a sdružením Dolní oblast Vítkovice.

Postupně přiznal, co se ho dotklo nejvíc. Šlo například o veřejné vystoupení zastupitele Jana Bechera (sdružení Ostravak), který naznačil, že Světlík přes Trojhalí získává peníze od města.

Zlobí ho však i kritika lidí ze sdružení Kunsthalle. "Nenechám kazit pověst a značku Vítkovice. Nadešel čas, abychom uvolnili prostor jiným subjektům, které budou Trojhalí podporovat svými miliony, jako jsme to dělali my," dodal Jan Světlík, který má pocit, že se proti němu rozehrála nenávistná kampaň.

Primátor: Někteří zastupitelé si nevidí do pusy

Primátora města Petra Kajnara rozhodnutí Světlíka mrzí, ale chápe ho.

"Nedivím se mu. Stal se terčem kritiky opozice. Problém je, že někteří zastupitelé z hnutí Ostravak si nevidí do pusy," řekl Kajnar s tím, že sdružení tak zřejmě přijde až o pět milionů korun ročně.

Zastupitel Jan Becher připustil, že při jednání zastupitelstva v rozrušení nejspíše trochu ujel. Zároveň však odmítá uvěřit tomu, že se Světlík rozhodl vystoupit ze sdružení Trojhalí v reakci na jeho slova. Je přesvědčený, že důvody jsou jiné, především ekonomické.

"Nemám nic proti panu Světlíkovi. Vážím si toho, co dělá v Dolní oblasti, a nevím o žádné kampani proti němu. Vyslovil jsem jen jako zastupitel svůj názor na městskou galerii, to je vše," brání se Becher.

Připomíná, že ho naštval nedostatečně připravený materiál, na základě kterého měli zastupitelé hlasovat o městské galerii.

"Proto jsem ve vzrušené debatě řekl, že pokud chce Světlík peníze, ať požádá město o grant, a já mu ho rád odsouhlasím. Asi jsem to měl říci jinak, ale zas tak daleko od podstaty to není. Město posílá na provoz Dolní oblasti miliony," líčí Becher.

Odpor některých proti umístění do Trojhalí

Vznik městské galerie osobně podporuje, ale stejně jako lidé ze sdružení Kunsthalle je proti jejímu umístění do Gongu a Trojhalí. Podle něj malé nebo nevytápěné prostory nesplňují nároky galerie, v níž se dají dělat prestižní výstavy.

S tím však Světlík nesouhlasí. "Chceme udělat galerii pro 99 procent obyvatel města, to jedno procento snobů tam chodit nemusí," oponuje známý mecenáš umění.

Martina Klimeše ze sdružení Kunsthalle Světlíkův krok udivil. "Nevím o žádné kampani, městu jsme jen sdělili své připomínky," říká Klimeš. Kromě prostor mu vadí i to, že galerie bude provázána se sdružením Trojhalí, kde je víc členů, tudíž i víc zájmů a vlivů.

Odchodem Vítkovic ze sdružení Trojhalí se podle Klimeše nic nezmění, jelikož členem zůstává Dolní oblast Vítkovice.

"Její šedou eminencí a donátorem je pan Světlík. Nic proti. Kunsthalle nemá ambice galerii řídit. Chceme jen, ať město založí svou příspěvkovou organizaci a transparentně vybere ředitele s kvalitní koncepcí a zodpovědností," dodal.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Senioři se učí ovládat chytré telefony. Zajímají je jízdní řády i mapy

Kurzy ovládání chytrých telefonů vede v Bohumíně lektor Radan Vašulín. Určeny...

Bohumínská knihovna pořádá již několik měsíců kurzy, kde se lidé učí zacházet s chytrými telefony. Zájem mají zejména...

K výročí republiky vyroste v česko-polském pohraničí síť rozhleden

Rozhlednu ve Stěbořicích navrhl projektant Lumír Moučka na míru místu, kde...

Rozhlednu v podobě betonového bunkru postaví ke 100. výročí vzniku Československa Stěbořice na Opavsku. Železobetonová...

Za požár kostela v Gutech padla obžaloba

Dřevěnou stavbu z 16. století zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi...

Státní zástupce obžaloval tři mladíky obviněné z loňského úmyslného zapálení památkově chráněného dřevěného kostela v...

Najdete na iDNES.cz