Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Vítkovic Světlík se naštval na kritiky, opustí sdružení Trojhalí

  8:11aktualizováno  8:46
Ostravský podnikatel Jan Světlík ve středu oznámil, že jeho společnost Vítkovice vystupuje ze sdružení Trojhalí Karolina a už ho dál nebude financovat. Naštvala ho totiž kritika lidí, kteří nechtějí galerii v Trojhalí ani v Gongu.

Jan Světlík nechce být červeným hadrem, který by některé provokoval k výpadům. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Trojhalí - historické budovy bývalé koksovny na Karolině v centru Ostravy - prochází rekonstrukcí za 180 milionů korun, většinu zaplatí evropské dotace.

"Práce skončí v říjnu," říká ředitel sdružení Trojhalí Karolina Petr Šnejdar. Už koncem roku tak industriální haly opravené podle návrhu architekta Josefa Pleskota přivítají návštěvníky prvních sportovních i kulturních akcí.

Podnikatel Jan Světlík, jeden ze čtyř zakládajících členů sdružení Trojhalí, který připravil, nastartoval a zaplatil celý proces oprav, však ve středu oznámil, že jeho společnost Vítkovice ze sdružení vystupuje.

Při opravě Trojhalí vznikne nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat

Při opravě Trojhalí vzniká i nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat do historických budov.

"Projekty Trojhalí už nebudeme spolufinancovat," řekl Světlík. Důvod? Je naštvaný... "Hodně," odpověděl na otázku MF DNES.

Popudila ho kritika lidí, kterým vadí plán města zřídit v Trojhalí výstavní prostory pro současné umění. Ti nechtějí ani to, aby hlavní část vznikající městské galerie byla v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice.

Továrník investoval 25 milionů

"Investoval jsem do příprav znovuoživení Trojhalí asi 25 milionů korun. Pomohl jsem městu, protože z veřejných zdrojů by se nedalo vše připravit tak rychle, aby byla šance získat evropské dotace. Svou historickou roli však už Vítkovice splnily a teď mohou odejít. Nechci být dál tím červeným hadrem, který dráždí, a komplikovat situaci městu," uvedl Jan Světlík.

Odůvodnil tak, proč jeho firma vystupuje ze zájmového sdružení právnických osob, které založila společně s městem, krajem a sdružením Dolní oblast Vítkovice.

Postupně přiznal, co se ho dotklo nejvíc. Šlo například o veřejné vystoupení zastupitele Jana Bechera (sdružení Ostravak), který naznačil, že Světlík přes Trojhalí získává peníze od města.

Zlobí ho však i kritika lidí ze sdružení Kunsthalle. "Nenechám kazit pověst a značku Vítkovice. Nadešel čas, abychom uvolnili prostor jiným subjektům, které budou Trojhalí podporovat svými miliony, jako jsme to dělali my," dodal Jan Světlík, který má pocit, že se proti němu rozehrála nenávistná kampaň.

Primátor: Někteří zastupitelé si nevidí do pusy

Primátora města Petra Kajnara rozhodnutí Světlíka mrzí, ale chápe ho.

"Nedivím se mu. Stal se terčem kritiky opozice. Problém je, že někteří zastupitelé z hnutí Ostravak si nevidí do pusy," řekl Kajnar s tím, že sdružení tak zřejmě přijde až o pět milionů korun ročně.

Zastupitel Jan Becher připustil, že při jednání zastupitelstva v rozrušení nejspíše trochu ujel. Zároveň však odmítá uvěřit tomu, že se Světlík rozhodl vystoupit ze sdružení Trojhalí v reakci na jeho slova. Je přesvědčený, že důvody jsou jiné, především ekonomické.

"Nemám nic proti panu Světlíkovi. Vážím si toho, co dělá v Dolní oblasti, a nevím o žádné kampani proti němu. Vyslovil jsem jen jako zastupitel svůj názor na městskou galerii, to je vše," brání se Becher.

Připomíná, že ho naštval nedostatečně připravený materiál, na základě kterého měli zastupitelé hlasovat o městské galerii.

"Proto jsem ve vzrušené debatě řekl, že pokud chce Světlík peníze, ať požádá město o grant, a já mu ho rád odsouhlasím. Asi jsem to měl říci jinak, ale zas tak daleko od podstaty to není. Město posílá na provoz Dolní oblasti miliony," líčí Becher.

Odpor některých proti umístění do Trojhalí

Vznik městské galerie osobně podporuje, ale stejně jako lidé ze sdružení Kunsthalle je proti jejímu umístění do Gongu a Trojhalí. Podle něj malé nebo nevytápěné prostory nesplňují nároky galerie, v níž se dají dělat prestižní výstavy.

S tím však Světlík nesouhlasí. "Chceme udělat galerii pro 99 procent obyvatel města, to jedno procento snobů tam chodit nemusí," oponuje známý mecenáš umění.

Martina Klimeše ze sdružení Kunsthalle Světlíkův krok udivil. "Nevím o žádné kampani, městu jsme jen sdělili své připomínky," říká Klimeš. Kromě prostor mu vadí i to, že galerie bude provázána se sdružením Trojhalí, kde je víc členů, tudíž i víc zájmů a vlivů.

Odchodem Vítkovic ze sdružení Trojhalí se podle Klimeše nic nezmění, jelikož členem zůstává Dolní oblast Vítkovice.

"Její šedou eminencí a donátorem je pan Světlík. Nic proti. Kunsthalle nemá ambice galerii řídit. Chceme jen, ať město založí svou příspěvkovou organizaci a transparentně vybere ředitele s kvalitní koncepcí a zodpovědností," dodal.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Ředitelku ostravské základní školy čeká náprava chyb i soud

Základní škola Františka Formana stojí na sídlišti Dubina v ostravském městském...

Ředitelka Základní školy Františka Formana na sídlišti Dubina Ludmila Večerková má dva měsíce na nápravu chyb, které...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz