Jan Valíček, kterého členové akademického senátu odvolali z funkce děkana Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava.

Jan Valíček, kterého členové akademického senátu odvolali z funkce děkana Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Senát fakulty navrhl odvolání děkana. Byl jím jen osm dní

  • 3
Osmiměsíční martyrium provázející jmenování nového děkana Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské si ve středu připsalo další krok. Členové akademického senátu odhlasovali odvolání Jana Valíčka z funkce. Ten nesouhlasí.

Po pouhých osmi dnech, co byl Jan Valíček, nový děkan Hornickogeologické fakulty (HGF) Vysoké školy báňské, ve funkci, odhlasovali členové akademického senátu fakulty návrh na jeho odvolání.

Jednohlasně, dvaceti hlasy z dvaceti přítomných členů celkem jednadvacetičlenného senátu.

Stejným poměrem pak členové senátu odhlasovali obdobný návrh, předložený akademickými pracovníky fakulty. Ten podepsalo 71 akademiků z celkových 115 zaměstnanců fakulty.

„Návrh na odvolání děkana nyní musíme do sedmi dnů předat rektorovi školy, respektive jeho zástupci,“ přiblížila další postup po rozhodnutí akademického senátu jeho místopředsedkyně Silvie Heviánková.

„Pak bude záležet na rozhodnutí rektora, jak s tímto naloží. Každopádně budeme žádat o bezodkladné řešení této situace,“ řekla.

Valíček se chce proti rozhodnutí senátu bránit

Zástupce rektora Petr Noskievič, pověřený funkcí po zvolení rektora Iva Vondráka krajským hejtmanem, už dopředu avizoval, že chce co nejvíce přenést rozhodovací pravomoci na jednotlivé fakulty, dost možná tedy návrhu akademického senátu vyhoví.

Nebude to ale jednoduché. Valíček s výsledkem hlasování o svém odvolání nesouhlasí.

„S rozhodnutím senátu nesouhlasím a chci se proti němu bránit,“ řekl krátce po skončení hlasování. „S dalšími kroky počkám na rozhodnutí zástupce rektora, kterému předložím důkazy o pochybeních při jednání tohoto akademického senátu. Stejné předložím také předsedkyni celoškolského akademického senátu.“

Jedním z důvodů, proč s rozhodnutím o odvolání děkan nesouhlasí, je současná podoba senátu.

„Senát, který o mém odvolání rozhodl, považuji za nelegitimní, účelový a zmanipulovaný,“ řekl při svém projevu před hlasováním o odvolání Valíček.

Proti tomu se ale postavil Vladimír Slivka, někdejší děkan HGF. „Voleb se účastnilo 96 procent akademických pracovníků, to je nadstandardní,“ odmítl pochybnosti o legitimitě.

Současný děkan na nich ale trval. A v přiostřující se diskusi padaly z obou stran obvinění z chyb. O zneužívání peněz novým děkanem hovořili oponenti Valíčka, ten zase senát obvinil z porušování vysokoškolského zákona.

A nelíbil se mu ani fakt, že na jednání senátu nemohli vystoupit jeho příznivci. Právo hovořit dostali pouze ti zaměstnanci školy, kteří podepsali petici za jeho odvolání.

„Jednáme o jejich návrhu, proto dostanou hlas jen oni,“ oponovala Heviánková.

Za dva týdny je plánována volba nového rektora

Potlesk na otevřené scéně pak sklidila Mária Jarolimová, která se ohradila proti děkanovým slovům obviňujícím členy akademického senátu z korupce.

„Slova o korupci mě osobně uráží, nikdo mě nekorumpoval, rozhodla jsem se podle vlastního uvážení,“ řekla žena, která na VŠB vyučuje 35 let.

„Nechci předjímat události, které nastanou, ale po odeslání návrhu na odvolání a pokud zástupce rektora rozhodnutí přijme, pověří někoho vedením fakulty do volby nového děkana,“ řekla mluvčí fakulty Kristina Neničková.

„Senát následně vyhlásí harmonogram nové volby děkana, do které se může přihlásit každý.“

Pro ostravskou Vysokou školu báňskou nepůjde o jedinou volbu v tomto roce. Už za dva týdny, 21. března, je plánována volba nového rektora.

Ten nahradí Iva Vondráka, jenž se na podzim loňského roku stal krajským hejtmanem a místo něj vysokou školu vedl jeho zástupce Petr Noskievič. Volby na nejvyšší post univerzity se vedle Noskieviče zúčastní i Vladimír Kebo, Vladimír Slivka, Václav Snášel, Bohumír Strnadel a Dana Šalounová.