Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátor Maštalíř: Situace v Ostravě nahrává levici, ať Nečas chce nebo ne

  8:08aktualizováno  8:08
V posledních dnech média jeho jméno skloňovala mnohem víc než kdykoli předtím. Byl totiž soupeřem Liany Janáčkové (nez.) v bitvě o Senát. Pro některé překvapivě Antonín Maštalíř (ČSSD) souboj vyhrál. Teď chce zvládat jak funkci senátora, tak starosty Slezské Ostravy.

Pro někoho překvapivý vítěz 2. kola voleb do Senátu slavil triumf nad favorizovanou Lianou Janáčkovou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odkud berete jistotu, že oba posty zvládnete vykonávat zároveň?
On to není zase takový problém. Paní Janáčková to taky zvládala, a to jsou Mariánské Hory větší obvod než Slezská Ostrava.

Ale třeba Otakar Veřovský svého času své starostování v Ostravy-Jihu vzdal. I kvůli souběžné práci v Senátu.
To je trochu něco jiného. Ten obvod je abnormálně veliký. Žije tam 120 tisíc lidí a problémů je tam tolik, že to zřejmě pana Veřovského vedlo k rezignaci. Já ale netvrdím, že na místě starosty musím nutně zůstávat. Když si pro ně vychovám některého z místostarostů, tak ten post opustím.

Před druhým kolem voleb do Senátu vás rozzlobil Petr Nečas, když vzkázal ostravské ODS: Podpořte Lianu Janáčkovou. Byl to důvod, proč nechcete v obvodu dál koalici ODS a ČSSD, která dřív dobře fungovala?
Ne. V tom to není. Když jsem ale včera poslouchal rádio, zaznělo tam, že paní Janáčková zvažuje trestní oznámení na Romeu. To je sdružení, které ji podle ní poškodilo, když dalo do souvislosti sirky, jež před volbami rozdávala, a žhářský útok ve Vítkově.

Řekl jsem si, že já bych mohl udělat to samé, protože premiér Nečas mě poškodil v podstatě stejným způsobem, když v televizi třikrát řekl: Nevolte Maštalíře, volte Janáčkovou.

Proč to neuděláte?
Protože voliči rozhodli o tom, co chtějí. Všichni by si měli uvědomit, proč tak rozhodli. Ostrava je co do kvality života na 38. místě v zemi. Je tu příšerné ovzduší, mizerná doprava, chybí pracovní příležitosti, jakmile se sáhne lidem na sociální dávky, hrozí ještě větší kriminalita.To všechno nahrává do karet, ať pan Nečas chce, nebo ne, levici.

Drtivě jsem porazil paní Janáčkovou na Slezské Ostravě a kupodivu i v Mariánských Horách, v její domovské obci. To o něčem svědčí. Občané prostě chtějí na tomto postu změnu. Bez ohledu na nějaký leták s přilepenými zápalkami. Myslím, že je to opravdu jen zástupný problém. Tak to vnímám.

Ale před volbami jste řekl, že velká koalice u vás v obvodu skončí kvůli výrokům premiéra Nečase.
Vysvětlím to ještě jednou. Ano, tehdy jsem vypěnil, teď ale zcela nezávisle na panu Nečasovi tvrdím, že přišla doba, kdy je na řadě radnic potřeba mít v koalici někoho dalšího, aby mohl jednání vedení korigovat.

U nás v obvodu bych chtěl dát šanci i malým stranám. V obvodu máme osm obcí. Chtěl bych, aby z každé byl v zastupitelstvu alespoň jeden člověk. Aby lidé v té čtvrti měli svého zástupce, na kterého se mohou obrátit.

Znáte se s Lianou Janáčkovou osobně?
Znám.

Liana Janáčková je známá mimo jiné svým nekompromisním postojem vůči Romům. Jste si v něčem podobní?
Víte, paní Janáčková je svá. Znám ji velmi dobře, je vynikající organizátorka, všechna čest. Nutno ale říct, že čím déle jste na radnici, tím víc získáváte jak přátel, tak bohužel i nepřátel. I to může být jeden z důvodů, proč neuspěla.

Další důvod je ten, že někomu může vyhovovat, jak jedná s nepřizpůsobivými obyvateli, třeba s Romy, ale druhým ne. Ani její některé výroky, byť vyslovené třeba v afektu, jí asi nepomohly. Nehledě na to, že nemůžu vědět, kolik Romů si její tvrzení vzalo za své a šlo volit mě.

V zimě byla na magistrátu výstava fotek z Liščiny obydlené hlavně Romy. Ukazovala, jak je ta čtvrť ve vašem obvodu čistá. V té době tam byl ale přitom velký nepořádek. Co s tímto problémem?
Ano, tu výstavu jsem hodně kritizoval. Organizátorům, mezi kterými bylo občanské sdružení Vzájemné soužití nebo společnost RPG byty, jsem řekl: Když chcete dělat výstavu, tak si nejprve ověřte, jak to na Liščině vypadá teď.

Závěr z toho je impozantní. Spolu s RPG jsme začali s opravami a údržbou bytů na Liščině, uklidili nepořádek, který tam byl. A nebyl to jeden kontejner odpadu, ale desítky. Začali jsme opravovat domy, které by jinak už možná byly strženy. Do oprav šlo několik milionů korun. Ale teď to nejdůležitější.

Povídejte.
Za 100 milionů se opravuje celé sídliště v takzvané Nové osadě v Kunčičkách. Denně to tam objíždím a dívám se, jak se to tam mění. Už jsou tam vyměněná okna za plastová, opraveny všechny klempířské prvky, udělána izolace proti zemní vlhkosti.

Jak chcete zajistit, aby to nikdo nezničil?
To je věc druhá. Může vzniknout problém, když se zruší policejní oddělení v Kunčicích. Máme v Kunčičkách okrskovou služebnu městské policie, RPG také zavedlo hlídací službu. Agentura ty domy hlídá nonstop. Ale to policejní oddělení by tam mělo zůstat.

Po zvolení senátorem jste řekl, že část jednoho ze svých platů dáte na charitu.
S tím počítám. Jsem zároveň členem sociální komise ve městě, takže mám přehled o těch, kdo peníze potřebují.

Budete si vybírat sám, komu ty peníze dáte?
Těch žádostí na příspěvky je tolik, že si z nich budu umět vybrat. Navíc nejsem senátor jen pro Slezskou, ale pro Ostravu-město, takže, když mě požádá třeba nějaká organizace z Václavovic, nemám problém jí přispět.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Vítkovickým strojírnám hrozí exodus. Lidé už měsíce nedostali výplaty

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Stále více zaměstnanců společnosti Vítkovické strojírny uvažuje, že odejde z podniku co nejdříve. Vadí jim nejistá...

Auto spadlo z nadjezdu na koleje, v pěti metrech nabouralo do stromu

Hasiči museli vyprostit pětatřicetiletého řidiče ze škody fabie, se kterou...

Na Opavsku ráno spadlo osobní auto ze silničního nadjezdu na železnici. Pro řidiče musel přiletět vrtulník. Muž utrpěl...

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz