Šest znečišťovatelů pomůže ve válce proti smogu, dvě třinecké firmy odmítly

  16:46aktualizováno  16:46
Šesti z osmi největších znečišťovatelů ovzduší v Moravskoslezském kraji si dobrovolně zpřísňuje pravidla, která mají přispět ke zlepšení kvality ovzduší ve smogem sužovaném regionu. K dohodě, kterou zástupci firem podepsali, se nepřipojily pouze Třinecké železárny a Energetika Třinec.
Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od dohody si představitelé krajského úřadu slibují výrazné snížení množství polétavého prachu v ovzduší v době inverze.

"Díky dohodě začnou firmy regulovat činnosti, které vedou ke zvýšení množství prachu, už při vyhlášení signálu upozornění a ne až při vyhlášení signálu regulace," popsal základní přínos dohody náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Pro firmy, které deklaraci podepsaly, znamená závazek přijeti protiprašných opatření už v době, kdy hydrometeorologický ústav teprve vydává varování o tom, že by ke smogové situaci mohlo dojít. Před podpisem dohody se k opatřením snižujícím prašnost přistupovaly až v okamžiku, kdy byl vyhlášen signál regulace, tedy kdy už smog v kraji byl.

"Dohoda bohužel nepomůže pokaždé, například při současném smogu bylo mezi vyhlášením upozornění a samotným signálem regulace jen několik hodin," dodal Miroslav Novák.

True

Z osmi firem, které v kraji musí dodržovat regulační opatření, se k dohodě připojilo šest. Dvě zbývající, Třinecké železárny a Energetika Třinec (plně vlastněná Třineckými železárnami), dohodu nepodepsaly.

"Zástupci Třince nám sdělili, že z jejich pohledu se firma velkou měrou investičně podílí na enviromentálních programech a nevidí tedy důvod se k deklaraci připojit, protože z jejich pohledu dělají pro životní prostředí maximum," popsal třinecké důvody náměstek.

"Třinecké železárny dělají vše pro to, aby byly dopady výroby na životní prostředí minimální, investují miliardy do ekologických programů," vysvětluje důvody, proč se Třinecké železárny k dohodě nepřidaly, mluvčí Třince Dušana Chreneková.

"Jakákoliv činnost navíc by pro naší společnost znamenala snížení konkurenceschopnosti, což by mohlo mít následně sociální dopady na obyvatele Třince a okolí," dodala mluvčí.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz