Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šest znečišťovatelů pomůže ve válce proti smogu, dvě třinecké firmy odmítly

  • 10
Šesti z osmi největších znečišťovatelů ovzduší v Moravskoslezském kraji si dobrovolně zpřísňuje pravidla, která mají přispět ke zlepšení kvality ovzduší ve smogem sužovaném regionu. K dohodě, kterou zástupci firem podepsali, se nepřipojily pouze Třinecké železárny a Energetika Třinec.

Od dohody si představitelé krajského úřadu slibují výrazné snížení množství polétavého prachu v ovzduší v době inverze.

"Díky dohodě začnou firmy regulovat činnosti, které vedou ke zvýšení množství prachu, už při vyhlášení signálu upozornění a ne až při vyhlášení signálu regulace," popsal základní přínos dohody náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Pro firmy, které deklaraci podepsaly, znamená závazek přijeti protiprašných opatření už v době, kdy hydrometeorologický ústav teprve vydává varování o tom, že by ke smogové situaci mohlo dojít. Před podpisem dohody se k opatřením snižujícím prašnost přistupovaly až v okamžiku, kdy byl vyhlášen signál regulace, tedy kdy už smog v kraji byl.

"Dohoda bohužel nepomůže pokaždé, například při současném smogu bylo mezi vyhlášením upozornění a samotným signálem regulace jen několik hodin," dodal Miroslav Novák.

Třinecké železárny: Pro životní prostředí děláme dost

Z osmi firem, které v kraji musí dodržovat regulační opatření, se k dohodě připojilo šest. Dvě zbývající, Třinecké železárny a Energetika Třinec (plně vlastněná Třineckými železárnami), dohodu nepodepsaly.

"Zástupci Třince nám sdělili, že z jejich pohledu se firma velkou měrou investičně podílí na enviromentálních programech a nevidí tedy důvod se k deklaraci připojit, protože z jejich pohledu dělají pro životní prostředí maximum," popsal třinecké důvody náměstek.

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

"Třinecké železárny dělají vše pro to, aby byly dopady výroby na životní prostředí minimální, investují miliardy do ekologických programů," vysvětluje důvody, proč se Třinecké železárny k dohodě nepřidaly, mluvčí Třince Dušana Chreneková.

"Jakákoliv činnost navíc by pro naší společnost znamenala snížení konkurenceschopnosti, což by mohlo mít následně sociální dopady na obyvatele Třince a okolí," dodala mluvčí.