Jednou z těch, která přišla o práci, je i Kateřina Hrdlicová. Mentálně

Jednou z těch, která přišla o práci, je i Kateřina Hrdlicová. Mentálně postižená žena pracovala v dílně Slezské diakonie v Horním Žukově. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Postižení přijdou kvůli šetření státu o místa, kde mohli pracovat

  • 10
Kvůli nedostatku peněz od státu skončily v Moravskoslezském kraji první sociálně terapeutické dílny či třeba kavárna, kde pracovali mentálně postižení. Tito lidé tak přicházejí o možnost chodit do práce i o odbornou pomoc. Zánik navíc hrozí i řadě azylových domů, jejichž obyvatelé skončí na ulici. Ministr Drábek ale ve vládě o více peněz bojovat nebude.

Prázdné stoly, holé stěny. Tak to vypadá v terapeutické dílně Slezské diakonie v Horním Žukově u Českého Těšína. Ještě v pátek tu přitom pracovalo padesát lidí s postižením, ale od pondělí jich tu bude jen osm. Slezská diakonie totiž už na provoz nemá peníze. Kvůli sníženým státním dotacím a ukončeným projektům přišla o pětačtyřicet milionů korun, a tak omezuje služby.

Pobytové služby pro lidi s postižením v Horním Žukově fungují dál, s dílnami je to horší. Byla tu keramická, tkalcovská i stolařská, zůstane jen arteterapeutická. Pracovat v ní budou lidé ubytovaní ve zdejším domově. Ti, kteří do Horního Žukova dojížděli, mají smůlu.

"Sedm zaměstnanců přišlo o práci. Stále existuje naděje, že se vše vrátí do původního stavu - pokud na to budou peníze," říká vedoucí střediska Halina Pientoková. Jenže ty zřejmě nebudou.

V pátek se zástupci organizací poskytujících sociální služby sešli s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Dopadlo to tragicky. Ministr oznámil, že nepožádá vládu, aby organizacím, které poskytují sociální služby, přidala více peněz.

Lidé z uzavřených azylových domů nejspíš skončí na ulici

"Sociální sektor zůstává v destrukci. Mnohým službám hrozí přímý zánik a příští rok bude ještě hůř," konstatovala Pavla Vopeláková, mluvčí Armády spásy, která v Moravskoslezském kraji pravděpodobně bude muset uzavřít dvanáct sociálních služeb, z toho osm azylových domů.

Mnohým totiž vystačí peníze na provoz jen do konce dubna. Potom budou muset zavřít a lidé žijící v azylových domech skončí na ulici. "Nemáme peníze a nevíme, kdo nám je dá. Doufáme v další jednání s ministerstvem. Nevěříme, že by mohlo být tak slepé. Zánik sociálních služeb bude mít dalekosáhlé následky pro celou společnost," uvedla Vopeláková.

Nezisková organizace Slezská diakonie již uzavřela i kavárnu Empatie ve Frýdku-Místku, kde také pracovali lidé s postižením. Většinou šlo o lidi s duševním onemocněním a mentálně postižené, které diakonie vybírala ve spolupráci s frýdeckomísteckým úřadem práce. Díky zaměstnání se začlenili do života zdravých lidí. Teď sedí doma.

Sociální služby již omezila i Diecézní charita ostravsko-opavská. Jeden příklad za všechny: Charita Hlučín žádala stát o 950 tisíc korun, tedy stejně jako loni. A na konci ledna od něj dostala jen 125 tisíc.

"Z patnácti klientů zůstalo jen sedm. Žádáme o další peníze, obrátili jsme se na Nadaci OKD, kraj, město Hlučín - to jediné nám zatím pomohlo. Během dubna se dozvíme, co bude dál," uvedl ředitel Charity Hlučín Lukáš Volný.

Sociolog: Stát neplní svou povinnost. K čemu tedy vlastně je?!

Přístup státu ostře kritizuje sociolog Jiří Siostrzonek: "Stát má jen několik málo povinností - postarat se o základní podmínky důstojného života společnosti, tedy o zdraví a bezpečnost lidí, jejich sociální zázemí, vzdělání. Pokud toto neplní, ptám se, jaká je vlastně jeho funkce?" rozčílil se Siostrzonek.

"Jestliže se neumí, nebo se dokonce odmítá postarat o lidi, kteří to sami nedokážou, pak neplní ani základní předpoklad humánní společnosti," dodal s tím, že současná krátkozraká politika státu se mu vrátí v sociálních problémech a nepokojích.

Moravskoslezský kraj žádal o pomoc ministra Drábka již loni v prosinci. Ministerstvo tehdy odpovědělo, že obavy o likvidaci části sítě sociálních služeb "považuje přinejmenším za nadnesené". Organizace poskytující sociální služby v kraji přitom letos postrádají 225 milionů korun. Poslední tři roky je financovala Evropská unie, letos je dotuje jen stát, jehož finance jsou velmi omezené.