Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nás také šéfové šikanují, ozývají se odborům další vězeňští dozorci

  12:37aktualizováno  12:37
Po informacích o problémech dozorců v ostravské vazební věznici se ozvali i jejich kolegové. "Zažili jsme něco podobného," reagují na fakt, že jejich kolegové žalují vedení kvůli údajné šikaně.
Dozorci ve věznicích v Moravskoslezském kraji se bouří, nelíbí se jim přístup vedení (ilustrační foto).

Dozorci ve věznicích v Moravskoslezském kraji se bouří, nelíbí se jim přístup vedení (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Místopředseda odborářské Unie bezpečnostních složek ministerstva vnitra Aleš Lehký v těchto dnech přijal řadu hovorů od zaměstnanců věznic z Moravskoslezského kraje.

Volali v reakci na zveřejněné informace o trestním oznámení, které na ředitele a další vedoucí pracovníky podali prostřednictvím odborů dozorci ostravské vazební věznice.

Stěžují si na údajnou šikanu ze strany šéfů, která následovala poté, co loni na podzim upozornili, že jim už několik let není proplácena část odpracovaných hodin (více o oznámení čtěte zde).

"Od chvíle, kdy média informovala o podaném trestním oznámení, se mi ozvalo asi třicet zaměstnanců z jiných věznic v Moravskoslezském kraji, kteří líčili podobné zkušenosti, jako mají dozorci v ostravské vazební věznici," řekl Aleš Lehký.

"Něco podobného jako v ostravské vazební věznici jsem za patnáct let, co jsem u policie, v takovém měřítku nezažil," podotkl přitom už dříve. 

Medializací ostravské kauzy, k níž se zatím vedení věznice odmítá vyjádřit s tím, že dosud probíhá šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů, byl podle něj dost možná vypuštěn pomyslný džin z lahve.

Co také zaznělo

Od chvíle, kdy média informovala o podaném trestním oznámení, se mi ozvalo asi třicet zaměstnanců z jiných věznic v Moravskoslezském kraji, kteří líčili podobné zkušenosti, jako mají dozorci v ostravské vazební věznici. "Bagatelizovali to. Naopak nám řekli, že jsme jim vyhlásili válku, že budou po nás šlapat a donutí nás z práce odejít."

Generální inspekce bezpečnostních sborů už prověřování podnětu ukončila a spis předala na Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

"Budu se spisem zabývat v nejbližších dnech," sdělil státní zástupce Alois Dlouhý.

Aleš Lehký se chce v dané věci obrátit i na prvního náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka, který má na starosti vězeňství, nebo například na šéfku Podvýboru pro vězeňství Poslanecké sněmovny Zuzku Bebarovou-Rujbrovou.

Oba shodně potvrdili, že v případě, pokud podnět od zástupce Unie bezpečnostních složek dostanou, budou se jím zabývat.

"Každý zaměstnanec v jakékoli profesi má možnost domáhat se svých práv a je chyba, když tak nečiní," vysvětlila Zuzka Bebarová-Rujbrová.

Jak ale podotkla, není si jistá, jestli trestní oznámení bylo v případě dění v ostravské vazební věznici pro dozorce nejlepší cestou, jak se domoci práv.

"V prvé řadě bych volila cestu uplatnění mzdových nároků. Ale celé to pochopitelně záleží na rozhodnutí konkrétních zaměstnanců a na hloubce toho, co nazývají šikanou," dodala poslankyně.

Řekli, že po nás budou šlapat, tvrdí dozorce

Dozorce ostravské vazební věznice, se kterým mluvila redakce a který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že potíž s odpracovanými hodinami nezapočtenými do mzdových výpisů, se i s kolegy s vedením snažil řešit.

"Ale bagatelizovali to. Naopak nám řekli, že jsme jim vyhlásili válku, že budou po nás šlapat a donutí nás z práce odejít," řekl dozorce.

V ostravské věznici se údajné zastrašování a další diskriminační praktiky podle Aleše Lehkého týkají všech dozorců, zhruba patnáct z nich se však vůči nim snaží aktivně bránit. Jsou to hlavně ti, kteří se loni obrátili s prosbou o pomoc na Unii bezpečnostních složek a následně ve věznici vytvořili vlastní základní organizaci odborů.

Jak řekl dozorce, s nímž mluvila MF DNES, nyní se mu pracuje velmi špatně. "Bolí mě žaludek, a je to o to horší, že jsme v práci hlídáni na každém kroku a vše musíme dělat na sto padesát procent," uvedl.

Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové přitom nemusí automaticky znamenat, že zaměstnanec věznice, který pracuje v obtížných podmínkách, musí případné diskriminační praktiky prožívat hůř než lidé v jiných povoláních.

"To, jak vnímáme probíhající životní situace, je dáno zejména dispozicemi každého z nás. To znamená, že pokud je někdo hodně citlivý, tak bude stejně citlivý, ať je traktoristou nebo dozorcem," dodala Ludmila Mrkvicová s tím, že každý člověk potřebuje v zaměstnání cítit, že je respektován.

Na obdobné potíže, jako nyní pociťují dozorci v ostravské věznici, si před časem stěžovali třeba i zaměstnanci věznice v Karviné. Vyvolalo to tehdy změny ve vedení.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz