Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nás také šéfové šikanují, ozývají se odborům další vězeňští dozorci

  12:37aktualizováno  12:37
Po informacích o problémech dozorců v ostravské vazební věznici se ozvali i jejich kolegové. "Zažili jsme něco podobného," reagují na fakt, že jejich kolegové žalují vedení kvůli údajné šikaně.
Dozorci ve věznicích v Moravskoslezském kraji se bouří, nelíbí se jim přístup vedení (ilustrační foto).

Dozorci ve věznicích v Moravskoslezském kraji se bouří, nelíbí se jim přístup vedení (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Místopředseda odborářské Unie bezpečnostních složek ministerstva vnitra Aleš Lehký v těchto dnech přijal řadu hovorů od zaměstnanců věznic z Moravskoslezského kraje.

Volali v reakci na zveřejněné informace o trestním oznámení, které na ředitele a další vedoucí pracovníky podali prostřednictvím odborů dozorci ostravské vazební věznice.

Stěžují si na údajnou šikanu ze strany šéfů, která následovala poté, co loni na podzim upozornili, že jim už několik let není proplácena část odpracovaných hodin (více o oznámení čtěte zde).

"Od chvíle, kdy média informovala o podaném trestním oznámení, se mi ozvalo asi třicet zaměstnanců z jiných věznic v Moravskoslezském kraji, kteří líčili podobné zkušenosti, jako mají dozorci v ostravské vazební věznici," řekl Aleš Lehký.

"Něco podobného jako v ostravské vazební věznici jsem za patnáct let, co jsem u policie, v takovém měřítku nezažil," podotkl přitom už dříve. 

Medializací ostravské kauzy, k níž se zatím vedení věznice odmítá vyjádřit s tím, že dosud probíhá šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů, byl podle něj dost možná vypuštěn pomyslný džin z lahve.

Co také zaznělo

Od chvíle, kdy média informovala o podaném trestním oznámení, se mi ozvalo asi třicet zaměstnanců z jiných věznic v Moravskoslezském kraji, kteří líčili podobné zkušenosti, jako mají dozorci v ostravské vazební věznici. "Bagatelizovali to. Naopak nám řekli, že jsme jim vyhlásili válku, že budou po nás šlapat a donutí nás z práce odejít."

Generální inspekce bezpečnostních sborů už prověřování podnětu ukončila a spis předala na Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

"Budu se spisem zabývat v nejbližších dnech," sdělil státní zástupce Alois Dlouhý.

Aleš Lehký se chce v dané věci obrátit i na prvního náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka, který má na starosti vězeňství, nebo například na šéfku Podvýboru pro vězeňství Poslanecké sněmovny Zuzku Bebarovou-Rujbrovou.

Oba shodně potvrdili, že v případě, pokud podnět od zástupce Unie bezpečnostních složek dostanou, budou se jím zabývat.

"Každý zaměstnanec v jakékoli profesi má možnost domáhat se svých práv a je chyba, když tak nečiní," vysvětlila Zuzka Bebarová-Rujbrová.

Jak ale podotkla, není si jistá, jestli trestní oznámení bylo v případě dění v ostravské vazební věznici pro dozorce nejlepší cestou, jak se domoci práv.

"V prvé řadě bych volila cestu uplatnění mzdových nároků. Ale celé to pochopitelně záleží na rozhodnutí konkrétních zaměstnanců a na hloubce toho, co nazývají šikanou," dodala poslankyně.

Řekli, že po nás budou šlapat, tvrdí dozorce

Dozorce ostravské vazební věznice, se kterým mluvila redakce a který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že potíž s odpracovanými hodinami nezapočtenými do mzdových výpisů, se i s kolegy s vedením snažil řešit.

"Ale bagatelizovali to. Naopak nám řekli, že jsme jim vyhlásili válku, že budou po nás šlapat a donutí nás z práce odejít," řekl dozorce.

V ostravské věznici se údajné zastrašování a další diskriminační praktiky podle Aleše Lehkého týkají všech dozorců, zhruba patnáct z nich se však vůči nim snaží aktivně bránit. Jsou to hlavně ti, kteří se loni obrátili s prosbou o pomoc na Unii bezpečnostních složek a následně ve věznici vytvořili vlastní základní organizaci odborů.

Jak řekl dozorce, s nímž mluvila MF DNES, nyní se mu pracuje velmi špatně. "Bolí mě žaludek, a je to o to horší, že jsme v práci hlídáni na každém kroku a vše musíme dělat na sto padesát procent," uvedl.

Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové přitom nemusí automaticky znamenat, že zaměstnanec věznice, který pracuje v obtížných podmínkách, musí případné diskriminační praktiky prožívat hůř než lidé v jiných povoláních.

"To, jak vnímáme probíhající životní situace, je dáno zejména dispozicemi každého z nás. To znamená, že pokud je někdo hodně citlivý, tak bude stejně citlivý, ať je traktoristou nebo dozorcem," dodala Ludmila Mrkvicová s tím, že každý člověk potřebuje v zaměstnání cítit, že je respektován.

Na obdobné potíže, jako nyní pociťují dozorci v ostravské věznici, si před časem stěžovali třeba i zaměstnanci věznice v Karviné. Vyvolalo to tehdy změny ve vedení.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Vítkovice mají nezaměnitelný genius loci, říká Ilja Novák

Profesní kariéra animátora Ilji Nováka je z velké části spojena s ostravským...

Svůj vztah k městu líčí v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy režisér a animátor Ilja Novák. Vzpomíná na rodné...

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

Stipendia začínají pomalu přivádět učně k řemeslům

Učni

Po frontálním útoku první drobný úspěch. O ohrožené učební obory v Moravskoslezském kraji v prvním kole podávání...

Najdete na iDNES.cz