Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice či památky. Města hodlají v příštím roce utratit miliardy

  8:33aktualizováno  8:33
Řada měst v Moravskoslezském kraji bude příští rok utrácet více než dřív. Investují do silnic, cyklostezek či památek. Karviná přestaví ubytovnu na byty, Krnov opraví koupaliště a Ostrava například tramvajové mosty za 90 milionů korun.

Radniční areál na Prokešově náměstí je značně rozlehlý. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Po hubenějších letech poznamenaných ekonomickou krizí plánují některé radnice v regionu pro příští rok vyšší rozpočty i větší investice. Nejvíc je to znát v krajském městě.

„Máme ambiciózní rozpočet ve výši téměř osmi miliard korun. To je o 1,15 miliardy více než letos. Na investice půjde 2,126 miliardy, což je nejvíc od roku 2009,“ uvedl primátor města Tomáš Macura.

„Díky změně v rozpočtovém určení daní i díky tomu, že se ekonomice daří, nám vzrostou příjmy zhruba o půl miliardy korun,“ říká náměstkyně primátora Iveta Vozňáková. „I proto dostanou obvody na dotacích z rozpočtu města přes miliardu, což je zřejmě nejvíc v historii.“

Rozpočet je na první pohled schodkový, příjmy jsou o 900 milionů nižší než výdaje. Město ale vnímá rozpočet jako vyrovnaný, protože rozdíl dokryje z peněz, které mu letos zůstanou na účtu. A navíc chce snížit zadlužení z letošních 3,033 miliardy na 2,58 miliardy.

„Už teď máme ve srovnání s jinými velkými českými městy nejnižší dluh na obyvatele. V roce 2013 přitom dosáhl dluh Ostravy rekordní výše 6,6 miliardy,“ zmínil Macura.

Jeho investiční náměstek Břetislav Riger doplnil, že nejdražší novou investiční akcí bude oprava tramvajových mostů v Plzeňské ulici za 90 milionů korun.

„Současně dokončíme nebo zahájíme řadu projektů rozložených do několika let. Začneme budovat prodloužení kanalizačního sběrače B do Michálkovic a Radvanic. Práce za 270 milionů potrvají asi tři roky,“ řekl Riger s tím, že město bude ve velkém investovat také do nemocnice, zoologické zahrady, sportovních areálů včetně bazénů nebo cyklostezek.

Opavští čekají i na dotaci

Opava počítá s rozpočtem 984 milionů korun. Je o 60 milionů vyšší než ten letošní. Město chce hradit stavby, jež vyrostou při výstavbě východní části severního obchvatu Opavy. Ten financuje Ředitelství silnic a dálnic. Opava plánuje i výstavbu nové cyklostezky, bude ale potřebovat dotaci.

„Jedná se o cyklistickou trasu mezi Jakartovicemi, Litultovicemi, Oticemi a Opavou. Příští rok budeme usilovat o její první část, budeme ale závislí na přidělení dotace,“ konstatovala mluvčí města Lada Dobrovolná.

Rozpočet Karviné na rok 2017 není vyšší než letošní, ale je přebytkový. Město počítá s téměř 840 miliony, z toho dá 81 milionů na investice a dalších 20 milionů na zeleň.

„V rozpočtu je zahrnuta projektová dokumentace pro rekonstrukci ubytovny Kosmos. Chceme ji přestavět na malé byty pro seniory. Samotná stavba je v plánu až na rok 2018. Téměř dva miliony půjdou na dokončení regenerace sídlišť v Ráji a Hranicích, přes půldruhého milionu na pokračování oprav mostů. Peníze máme připraveny i na dotace levné taxislužby pro seniory,“ zmínil náměstek primátora Jan Wolf.

V Novém Jičíně zastupitelé schválili schodkový rozpočet s výdaji 612 milionů, což je o tři miliony víc než letos. Uhradí z něj projektovou dokumentaci na obnovu zpustlých Hückelových vil. Luxusní domy kloboučnických továrníků z 19. století město letos koupilo od soukromého vlastníka za 13,5 milionu.

„K nejvýznamnějším investicím bude patřit revitalizace skládky v Kojetíně, vybudování hřišť u venkovního bazénu a relaxačního centra v prostorách krytého bazénu nebo oprava hotelu Praha,“ uvedla mluvčí města Marie Machková.

V Krnově zvelebí koupaliště

Krnov bude hospodařit asi s půl miliardou. Investiční akce bude znát až v průběhu roku. „Zatím víme, že skoro milion korun padne na povrch pro in-line bruslení, aby lidé mohli místní zimní stadion využívat celoročně. Další milion investujeme do projektové dokumentace na opravu koupaliště,“ zmínila krnovská mluvčí Dita Círová.

Dlouho diskutovanou rekonstrukci starého koupaliště odhlasovali zastupitelé v prosinci. Dražší varianta přeměny koupací plochy na přírodní biotop neprošla. „Prioritně musíme řešit stav vany a technologie, abychom zajistili letní koupání. Areál budeme následně rozvíjet,“ komentoval volbu levnější opravy místostarosta Michal Brunclík.

Ve Frýdku-Místku schválili vyrovnaný rozpočet s příjmy ve výši 1,295 miliardy korun, což je o 109 milionů méně než letos. „Největší investice budou směřovat do oprav bytových domů, ale například i do výstavby skateparku,“ uvedla mluvčí města Jana Matějíková.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Polské omezení léků vůbec nepomohlo. Varen v Ostravě naopak přibylo

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Dominantní pervitin s marihuanou, daleko za nimi halucinogeny nebo fentanylové náplasti, občas heroin a kokain. Tak...

VIDEO: V ostravské zoo vystavili model kostry mamuta v životní velikosti

Replika kostry mamuta v ostravské zoo. Návštěvníci si ji mohli ve středu poprvé...

Ke třem desítkám modelů vzácných či vyhynulých zvířat přibyla v ostravské zoologické zahradě další atrakce - kosterní...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Najdete na iDNES.cz