Firmy se neshodly, kdo chyboval. Reklamace mostu v Ropici míří k soudu

  17:06aktualizováno  17:06
Silnice na hrádeckém koridoru je popraskaná, most v Ropici má zničený povrch. Stavby leží na důležité rychlostní silnici I/11 na Frýdecko-Místecku, která vede od hranice se Slovenskem přes Třinec do Polska. Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že obě závady reklamovalo. Jeden případ řeší právníci, druhý už spěje k soudu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Průtah Hrádkem, kde lze do okrajů rozsáhlých prasklin na mnoha místech strčit prsty, byl hotový v roce 2011. Budovalo ho sdružení firem Alpine Bau CZ a Subterra. Trhliny se na betonovém povrchu začaly objevovat už čtyři roky po zprovoznění koridoru a stále se zvětšují.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla poslal první reklamační dopis státní podnik coby investor zhotovitelům před třemi lety, tedy ještě v šedesátiměsíční záruční době.

„Jelikož se konsorcium po dokončení stavby rozpadlo, vrátil se nám jako nedoručený. Ihned jsme ho přeposlali jednomu z hlavních dodavatelů ze sdružení - firmě Alpine Bau CZ. Odehrálo se několik schůzek a zjišťovali jsme rozsah vad. Loni v červenci jsme však od Alpine Bau CZ obdrželi dopis, že odstupují od reklamačního řízení,“ sdělil Rýdl.

Mluvčí Alpine Bau CZ Zuzana Krajčiová odpověděla stručně. „Po konzultaci s ředitelem ostravského závodu jsme se rozhodli, že se nebudeme k tomuto tématu vyjadřovat do médií,“ uvedla pouze.

Koridor zrekonstruují, až se dokončí jiné stavby

Rýdl podotkl, že ŘSD nezbude než pokračovat v reklamačním řízení právní cestou. Pokud by však došlo na déletrvající soudní spor, řidiči se nemusejí obávat děravé silnice.

„Budeme postupovat stejně jako u dvou špatných mostů na dálnici D1. Koridor opravíme na vlastní náklady a částku pak budeme vymáhat po zhotoviteli, protože reklamace byla uplatněná včas,“ ujistil Rýdl.

Doplnil, že rekonstrukci koridoru státní podnik chystá, až budou hotové všechny ostatní významné stavby na silnici I/11 v úseku Třinec - hranice ČR v roce 2019. Odklad je daný velkou koncentrací současných oprav. Dalším omezením by se zhoršila již tak komplikovaná dopravní situace na jedné z nejvytíženějších komunikací v kraji.

Stále dokola se rekonstruuje další stavba na vytížené silnici I/11 - obloukový most v Ropici. Naposledy tomu tak bylo v roce 2013. A jeho povrch už je zase plný výmolů. Starostka Ropice Uršula Waniová uvedla, že opravy už ani nepočítá. Starý most už nezvládá nápor kamionové dopravy.

Most se otřásá, hlučí a trhá

„Pamětníci však tvrdí, že dokud se na něm po desítkách let nedělala v roce 2005 generální rekonstrukce, žádné potíže s ním nebyly. Pravda je, že mostu chybí dilatační spáry. Když na něj vjede kamion, celý se otřásá, silně hlučí a vlastně se i trhá. Pro lidi bydlící kolem je to utrpení. Tady pomůže až dokončení obchvatu na Hnojník,“ poznamenala Waniová s tím, že most by se měl opět co nevidět opravovat. 

Dle Rýdla se tak ale stane až příští rok. „Na tomto mostě dělal před pěti lety jeden zhotovitel beton a druhý podloží. U reklamace se firmy neshodly, čí nekvalitní práce se podepsala na poškozeném povrchu. Proto věc skončí u soudu. Nyní pracujeme na znaleckých a právních posudcích,“ konstatoval Rýdl.

Státní podnik pak teoreticky může firmy, u nichž uplatňuje reklamace kvůli chybám na dopravních stavbách, vyřadit z výběrového řízení.

„Ale jen do jisté míry. Avšak stává se, že stavební společnost jedno dílo zvládne na výbornou a druhé se jí nepovede. Jde o velké stavby a závady se na nich sem tam objevují,“ vysvětlil Rýdl.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Najdete na iDNES.cz