Firmy se neshodly, kdo chyboval. Reklamace mostu v Ropici míří k soudu

  17:06aktualizováno  17:06
Silnice na hrádeckém koridoru je popraskaná, most v Ropici má zničený povrch. Stavby leží na důležité rychlostní silnici I/11 na Frýdecko-Místecku, která vede od hranice se Slovenskem přes Třinec do Polska. Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že obě závady reklamovalo. Jeden případ řeší právníci, druhý už spěje k soudu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Průtah Hrádkem, kde lze do okrajů rozsáhlých prasklin na mnoha místech strčit prsty, byl hotový v roce 2011. Budovalo ho sdružení firem Alpine Bau CZ a Subterra. Trhliny se na betonovém povrchu začaly objevovat už čtyři roky po zprovoznění koridoru a stále se zvětšují.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla poslal první reklamační dopis státní podnik coby investor zhotovitelům před třemi lety, tedy ještě v šedesátiměsíční záruční době.

„Jelikož se konsorcium po dokončení stavby rozpadlo, vrátil se nám jako nedoručený. Ihned jsme ho přeposlali jednomu z hlavních dodavatelů ze sdružení - firmě Alpine Bau CZ. Odehrálo se několik schůzek a zjišťovali jsme rozsah vad. Loni v červenci jsme však od Alpine Bau CZ obdrželi dopis, že odstupují od reklamačního řízení,“ sdělil Rýdl.

Mluvčí Alpine Bau CZ Zuzana Krajčiová odpověděla stručně. „Po konzultaci s ředitelem ostravského závodu jsme se rozhodli, že se nebudeme k tomuto tématu vyjadřovat do médií,“ uvedla pouze.

Koridor zrekonstruují, až se dokončí jiné stavby

Rýdl podotkl, že ŘSD nezbude než pokračovat v reklamačním řízení právní cestou. Pokud by však došlo na déletrvající soudní spor, řidiči se nemusejí obávat děravé silnice.

„Budeme postupovat stejně jako u dvou špatných mostů na dálnici D1. Koridor opravíme na vlastní náklady a částku pak budeme vymáhat po zhotoviteli, protože reklamace byla uplatněná včas,“ ujistil Rýdl.

Doplnil, že rekonstrukci koridoru státní podnik chystá, až budou hotové všechny ostatní významné stavby na silnici I/11 v úseku Třinec - hranice ČR v roce 2019. Odklad je daný velkou koncentrací současných oprav. Dalším omezením by se zhoršila již tak komplikovaná dopravní situace na jedné z nejvytíženějších komunikací v kraji.

Stále dokola se rekonstruuje další stavba na vytížené silnici I/11 - obloukový most v Ropici. Naposledy tomu tak bylo v roce 2013. A jeho povrch už je zase plný výmolů. Starostka Ropice Uršula Waniová uvedla, že opravy už ani nepočítá. Starý most už nezvládá nápor kamionové dopravy.

Most se otřásá, hlučí a trhá

„Pamětníci však tvrdí, že dokud se na něm po desítkách let nedělala v roce 2005 generální rekonstrukce, žádné potíže s ním nebyly. Pravda je, že mostu chybí dilatační spáry. Když na něj vjede kamion, celý se otřásá, silně hlučí a vlastně se i trhá. Pro lidi bydlící kolem je to utrpení. Tady pomůže až dokončení obchvatu na Hnojník,“ poznamenala Waniová s tím, že most by se měl opět co nevidět opravovat. 

Dle Rýdla se tak ale stane až příští rok. „Na tomto mostě dělal před pěti lety jeden zhotovitel beton a druhý podloží. U reklamace se firmy neshodly, čí nekvalitní práce se podepsala na poškozeném povrchu. Proto věc skončí u soudu. Nyní pracujeme na znaleckých a právních posudcích,“ konstatoval Rýdl.

Státní podnik pak teoreticky může firmy, u nichž uplatňuje reklamace kvůli chybám na dopravních stavbách, vyřadit z výběrového řízení.

„Ale jen do jisté míry. Avšak stává se, že stavební společnost jedno dílo zvládne na výbornou a druhé se jí nepovede. Jde o velké stavby a závady se na nich sem tam objevují,“ vysvětlil Rýdl.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Najdete na iDNES.cz