Zima už dala cestám pořádně zabrat. Díry teď začali látat silničáři

  15:40aktualizováno  15:40
Čety silničářů vyrazily do terénu. Poslední týdny byly ve znamení oteplování a ochlazování i s dvacetistupňovými rozdíly. V kombinaci s nepříliš dobrým stavem silnic a intenzitou provozu, která je na mnohých úsecích vyšší, než cesty snesou, znamenaly pro některé úseky silnic v Moravskoslezském kraji doslova pohromu.

Silnice jsou plné děr, řidiči musejí být velmi opatrní. | foto: Policie ČR

"Je to špatné. Jako po tankodromu," popisuje řidič Václav Morávek cestu ze Sviadnova do Staříče na Frýdecko-Místecku. Upozorňuje, že plná děr je i spojka mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. "I když tam už se ty nejhorší výmoly začaly spravovat," dodává.

Právě nejpostiženější úseky teď silničáři mapují a začínají provizorně opravovat. "Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám jsme nemohli zahájit opravy dříve," zdůvodnila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Nejpostiženější úseky

  • K cestám v nejhorším stavu patří v kraji úseky mezi Vratimovem a Lískovcem a mezi Sviadnovem a Staříčí na Frýdecko-Místecku, okolí hradu Sovince či celý úsek mezi Horním Benešovem a Starými Heřminovy na Bruntálsku. Také průtah Štítinou a Žimrovicemi na Opavsku či průtah Dolní Datyní na Karvinsku.
  • Opatrní by řidiči měli být také na rychlostní silnici z Ostravy do Frýdku-Místku, na silnici I/11 v úseku Bystřice – Vendryně – Třinec a v úseku Opava – Hrabyně a také I/57 mezi Opavou a Vrchy.

Rychlostní silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem se do hledáčku pracovních čet dostala nejdříve. "Velmi poškozeným úsekem je ale také silnice I/11 v úseku z Bystřice přes Vendryni do Třince," dodala Nina Ledvinová.

Plošné opravy až na jaře

Z cest mizí zatím jen ty nejhlubší a nejnebezpečnější trhliny. "Prozatím nemůžeme opravovat všechny škody, většina se spravuje provizorně. Pracujeme se studenou obalovací směsí. Jakmile se na jaře rozjedou obalovny, ihned přistoupíme k plošným opravám," informoval technický náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Například na Opavsku se opravuje od minulého týdne. "Pro Ředitelství silnic a dálnic jsme zatím začali vyplňovat výtluky a dávat dopravní značení pod Hrabyňským kopcem a na úsecích mezi Opavou a Fulnekem," říká vedoucí opavského střediska Správy silnic Karel Sýkora.

Upozornil, že řidiči by si měli dávat pozor například v Opavě, a to ve Vrchní ulici směrem ke Stříbrnému jezeru. "Je tam poškozených asi 200 metrů silnice. Opravovaly se tam inženýrské sítě a jimi narušený povrch je poškozený."

Plán větších oprav se ještě připravuje

Na Bruntálsku práce odstartují tento týden. "Všechny výtluky jsou označené, čekáme na dodávku studené balené směsi," informoval šéf bruntálského střediska Václav Jedlička. Dodal, že opravy jsou nejvíc potřeba mimo jiné na silnici z Rýmařova do Horního Města, z Rýmařova do Ondřejova a v úseku mezi Horním Benešovem a Starými Heřminovy.

Na Frýdecko-Místecku se na opravy musí řidiči připravit nejen mezi Sviadnovem a Staříčí, ale také v úseku Vratimov – Lískovec. "Výtluků je strašná spousta," sdělil šéf frýdecko-místeckého střediska Radomír Vlk. Silničáři tam mají za sebou už opravy na Třinecku či Frýdlantsku.

Ředitelství silnic a dálnic, které se stará o dálnice, rychlostní komunikace a silnice I. třídy, ještě nemá zcela jasno, kde bude na jaře pracovat. "Plán větších oprav teprve připravujeme," sdělila mluvčí Nina Ledvinová.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Najdete na iDNES.cz