Zima už dala cestám pořádně zabrat. Díry teď začali látat silničáři

  15:40aktualizováno  15:40
Čety silničářů vyrazily do terénu. Poslední týdny byly ve znamení oteplování a ochlazování i s dvacetistupňovými rozdíly. V kombinaci s nepříliš dobrým stavem silnic a intenzitou provozu, která je na mnohých úsecích vyšší, než cesty snesou, znamenaly pro některé úseky silnic v Moravskoslezském kraji doslova pohromu.

Silnice jsou plné děr, řidiči musejí být velmi opatrní. | foto: Policie ČR

"Je to špatné. Jako po tankodromu," popisuje řidič Václav Morávek cestu ze Sviadnova do Staříče na Frýdecko-Místecku. Upozorňuje, že plná děr je i spojka mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. "I když tam už se ty nejhorší výmoly začaly spravovat," dodává.

Právě nejpostiženější úseky teď silničáři mapují a začínají provizorně opravovat. "Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám jsme nemohli zahájit opravy dříve," zdůvodnila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Nejpostiženější úseky

  • K cestám v nejhorším stavu patří v kraji úseky mezi Vratimovem a Lískovcem a mezi Sviadnovem a Staříčí na Frýdecko-Místecku, okolí hradu Sovince či celý úsek mezi Horním Benešovem a Starými Heřminovy na Bruntálsku. Také průtah Štítinou a Žimrovicemi na Opavsku či průtah Dolní Datyní na Karvinsku.
  • Opatrní by řidiči měli být také na rychlostní silnici z Ostravy do Frýdku-Místku, na silnici I/11 v úseku Bystřice – Vendryně – Třinec a v úseku Opava – Hrabyně a také I/57 mezi Opavou a Vrchy.

Rychlostní silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem se do hledáčku pracovních čet dostala nejdříve. "Velmi poškozeným úsekem je ale také silnice I/11 v úseku z Bystřice přes Vendryni do Třince," dodala Nina Ledvinová.

Plošné opravy až na jaře

Z cest mizí zatím jen ty nejhlubší a nejnebezpečnější trhliny. "Prozatím nemůžeme opravovat všechny škody, většina se spravuje provizorně. Pracujeme se studenou obalovací směsí. Jakmile se na jaře rozjedou obalovny, ihned přistoupíme k plošným opravám," informoval technický náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Například na Opavsku se opravuje od minulého týdne. "Pro Ředitelství silnic a dálnic jsme zatím začali vyplňovat výtluky a dávat dopravní značení pod Hrabyňským kopcem a na úsecích mezi Opavou a Fulnekem," říká vedoucí opavského střediska Správy silnic Karel Sýkora.

Upozornil, že řidiči by si měli dávat pozor například v Opavě, a to ve Vrchní ulici směrem ke Stříbrnému jezeru. "Je tam poškozených asi 200 metrů silnice. Opravovaly se tam inženýrské sítě a jimi narušený povrch je poškozený."

Plán větších oprav se ještě připravuje

Na Bruntálsku práce odstartují tento týden. "Všechny výtluky jsou označené, čekáme na dodávku studené balené směsi," informoval šéf bruntálského střediska Václav Jedlička. Dodal, že opravy jsou nejvíc potřeba mimo jiné na silnici z Rýmařova do Horního Města, z Rýmařova do Ondřejova a v úseku mezi Horním Benešovem a Starými Heřminovy.

Na Frýdecko-Místecku se na opravy musí řidiči připravit nejen mezi Sviadnovem a Staříčí, ale také v úseku Vratimov – Lískovec. "Výtluků je strašná spousta," sdělil šéf frýdecko-místeckého střediska Radomír Vlk. Silničáři tam mají za sebou už opravy na Třinecku či Frýdlantsku.

Ředitelství silnic a dálnic, které se stará o dálnice, rychlostní komunikace a silnice I. třídy, ještě nemá zcela jasno, kde bude na jaře pracovat. "Plán větších oprav teprve připravujeme," sdělila mluvčí Nina Ledvinová.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Syntetické drogy, které v Ostravě zabíjely, pocházely nejspíše z Polska

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Osmnáct obviněných už je v kauze syntetických kanabinoidů. Novinářům to oznámili zástupci policie. Podle nich by také...

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz