Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezd ČSSD přivítá Ostrava, o vizích strany se rozhodne v plynojemu

  8:12aktualizováno  8:12
Dříve se zde tavilo železo, v pátek a sobotu tu ČSSD utaví strategii dalšího směřování. Unikátní Dolní oblast Vítkovice hostí celostátní sjezd strany. Více než šest stovek delegátů se sejde ve zdejší multifunkční hale Gong, která dřív bývala plynojemem, a budou mimo jiné volit nové vedení strany.

Z bývalého plynojemu Vítkovických železáren se stal moderní kongresový sál. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Hned první den na sjezd přijede i nový prezident Miloš Zeman. Ještě dřív než on ale do Gongu zamíří jeho ochranka. Na obhlídku prostoru.

"Takový postup ochranka volí vždy. V předstihu v Ostravě byla třeba i v září 2011, kdy se do tehdy opravovaného plynojemu přijel podívat pan prezident Klaus," říká ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Sjezd v Gongu

Bývalý plynojem v Dolní oblasti Vítkovice. Kdo by čekal, že ukrývá moderní

Sjezd začne v pátek v 10:00 hodin hymnou. Zazní i Óda na radost, ta je pokládána za hymnu EU.

Po poledni by měl projev přednést i Miloš Zeman. Sněm by přitom mohl ukázat, jaký má vliv v ČSSD.

V pátek si také strana zvolí vedení, sobotní program začne v 9:00 hodin.

Mezi delegáty sjezdu bude i zhruba šedesát moravskoslezských sociálních demokratů.

"Z ostravské organizace se sjezdu zúčastní patnáct delegátů plus lidé, kterým automaticky připadá právo účasti, jako třeba místopředseda strany Lubomír Zaorálek nebo členové ústředního výkonného výboru Aleš Koutný, Lenka Fojtíková a Petr Kajnar," uvádí šéf ostravské ČSSD Adam Rykala.

Moravskoslezští socialisté paběrkují

Sociální demokraté z kraje mají sice dlouhodobě jedny z nejlepších volebních výsledků v zemi, ve vysokých stranických funkcích ale vesměs chybí. Teď by to rádi změnili. Ale očekává se, že se jim to asi opět zcela nepovede.

Vysokou šanci na obhajobu postu stranického místopředsedy má podle všeho Lubomír Zaorálek. Usilovat bude i o křeslo prvního místopředsedy, to ale velmi pravděpodobně uhájí Michal Hašek.

Šanci udržet si post šéfa ústřední kontrolní komise má i europoslanec Vojtěch Mynář, jenž pochází z Ostravy-Bartovic. Už ale o dost menší šance získat židle místopředsedů mají ostravský primátor Petr Kajnar a Lenka Fojtíková, kteří do klání o vysoké posty získali nominaci jen od moravskoslezské organizace ČSSD.

Důležitá je asi regionální jistota

"Zastoupení moravskoslezské ČSSD ve vládních, parlamentních funkcích a také ve vedení strany neodpovídá jejím volebním výsledkům," zmiňuje i politolog Tomáš Jarmara.

Připomíná, že z krajské ČSSD do nejvyšších politických pater pronikli pouze Lubomír Zaorálek, jenž byl předsedou Poslanecké sněmovny, Jaroslav Palas ministrem zemědělství, někdejší sociální demokrat Petr Lachnit, který byl ministrem v Zemanově vládě, nebo například Jozef Kubinyi. Ten byl krátce ministrem zdravotnictví ve Špidlově vládě.

Čím to, že se krajským sociálním demokratům nedaří pronikat do nejvyšší politiky?

Co chce Sobotka změnit

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při jednání Sněmovny o nedůvěře vládě (17. 1.

"Členové ČSSD v regionu se soustředí spíše na komunální politiku a nevěnují takovou pozornost politice celostátní. Mají pocit, že v regionu mají své jisté," nadhazuje jeden z možných důvodů Tomáš Jarmara.

Do Ostravy zřejmě přijede i Fico

"Do budoucna se musíme snažit svůj vliv v rámci strany zvýšit," uvědomuje si i Adam Rykala. Je podle něj nutné ve straně vytipovat osobnosti, které mají na kontě pozitivní pracovní výsledky a chuť pracovat na úrovni celostátní ČSSD.

Mezi lidi, kteří tyhle předpoklady splňují, patří podle Rykaly třeba bohumínský starosta a senátor Petr Vícha či ostravský primátor Petr Kajnar. V budoucnu by na vstup do vysoké politiky mohl pomýšlet i hejtman Miroslav Novák.

Na sjezd do Gongu by kromě někdejšího předsedy ČSSD a dnešního prezidenta Miloše Zemana mohl dorazit například i slovenský premiér Robert Fico. Delegáti a další účastníci sjezdu budou v hale Gong trávit většinu času. "Budou se zde i stravovat," zmínil Petr Koudela.

Konec sjezdu je plánován po závěrečném slovu předsedy na sobotních 17:00 hodin.

Bývalý plynojem stojí uprostřed Dolní oblasti Vítkovice.

Bývalý plynojem stojí uprostřed Dolní oblasti Vítkovice.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Místo Nového bytu Masaryk. Frýdek-Místek změnil názvy zastávek autobusů

Frýdecko-místecká MHD jezdí zdarma, zájem je veliký.

Rozporuplné ohlasy sklidil Frýdek-Místek za to, že změnil názvy dvanácti autobusových zastávek. Někteří diskutující na...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz