Přibližně tak by měla vypadat Ivančena. Konečná podoba se ještě může změnit.

Přibližně tak by měla vypadat Ivančena. Konečná podoba se ještě může změnit. | foto: Vizualizace: Studio Xtopix Praha

Skautská Ivančena v Beskydech změní podobu. Přemění se na kaskády

  • 6
Snad všechny to překvapí, některé šokuje. Kamenná Ivančena pod Lysou horou po desítkách let výrazně změní podobu. Čeká ji přeměna na kaskády, které budou podle autorů praktičtější a současně zachovají pietu.

Symbol skautské statečnosti a přátelství.

Ivančena stojící na trase z obce Malenovice na nejvyšší beskydský vrchol, Lysou horu, připomíná památku pěti skautů, které nacisté na sklonku 2. světové války za odbojovou činnost zastřelili.

Jejich kamarádi v říjnu 1946 vztyčili kříž a další začali přikládat kameny. Tak to pokračovalo 68 let.

O Ivančeně

  • Ivančena stojí pod vrcholem Lysé hory ve výšce 925 m n.m..
  • Založena byla skauty z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy 6. října 1946 na památku pěti skautů, které nacisté za odbojovou činnost 24. dubna 1945 v polském Těšíně popravili.
  • Lidé 68 let na mohylu přikládají kameny, proto už vyrostla do téměř třímetrové výšky a dlouhá je osmnáct metrů. Mohyla se v minulosti kvůli bezpečnosti o několik metrů přestěhovala a přestavěla. Několikrát také byla pobořena.
  • V době socialismu byla vnímána jako symbol protestů proti nesvobodě, takže každoroční dubnové pietní akty u mohyly znepříjemňovali příslušníci Veřejné bezpečnosti. Státní bezpečnost zase část mohyly rozbořila, stejně tak v 90. letech vandalové.

Jenže mohyla čítající několik tisíc kamenů nabobtnala do třímetrové výšky. A začala se bortit.

Skautská organizace Junák proto vyhlásila soutěž na novu podobu Ivančeny. Vyhrály kamenné kaskády.

„V odborné porotě zasedli například architekti, skauti, a to i zástupci těch, co Ivančenu kdysi zakládali, a starosta Malenovic,“ vypočítal krajský předseda Junáka Václav Dobrozemský.

Na Facebooku se strhla mela

Z devíti návrhů postoupily do finále tři, nejvíce sympatií nakonec získal projekt kamenných kaskád ve svahu. „Má největší potenciál růstu a umožní to nejen další přikládání kamenů, ale také setkávání velkého počtu lidí,“ vysvětlil Dobrozemský.

Na stejném místě jako dosud vznikne několik řad kamenů sbíhajících se do místa s dřevěným křížem. K dispozici bude i útulna a řečniště pro různá setkávání.

„Jde zatím o ideu, která se může částečně změnit. Například už víme, že nebude zapotřebí pletivo zpevňující kameny. Uvědomujeme si, že kaskády jsou odvážné řešení, které bude i kritizováno,“ konstatoval Dobrozemský.

Trefil se. Sotva skauti zveřejnili vizualizaci na Facebooku, strhla se mela. A vedle souhlasných reakcí bylo zřejmé, že radikální změnu někteří stěží rozdýchávají.

Ivančena v současné podobě.

Ukázky z různorodé internetové diskuse jsou všeříkající. „Kdo vám dal morální právě něco takového udělat?“ „Za mě palec nahoru.“ „Hrůza. Možná ty terasy budou sloužit k postavení stánků s občerstvením.“

Kaskády zpevní svah

 „Zajímavá myšlenka, jak Ivančenu oživit.“ „Připomíná to valy okolo dálnic. Neúcta k tradicím.“ Často dost drsné výrazy zmiňující například, že co se nepovedlo komunistům, to se stane nyní, mrzí Pavla Buryšku, který se svým bratrem Petrem a architektkou Simonou Ledvinkovou kaskády navrhli.

„Nemám rád, když se píšou nepravdy,“ poznamenal. Odmítl tak mnohé argumenty, že jde o popření základní myšlenky Ivančeny.

Více o rekonstrukci Ivančeny se dozvíte zde

„Naopak. Lidé, kteří kdysi uctili zastřelené kamarády, vztyčili jen pietní kříž s pěti kameny. Další se začaly přikládat později,“ vysvětlil Buryška, který nyní žije v Praze, ale pochází z Ostravy. S bratrem byli skauty. K Ivančeně chodili. Proto považuje za čest se na jejím odkazu podílet.

Dodal, že udržet současnou mohylu bylo velmi problematické. „Kaskády navíc zpevní svah. A až se zaplní kameny, může se třeba začít vztyčovat další mohyla.“ Po získání stavebního povolení čeká skauty nejspíše příští léto pořádná šichta - celou Ivančenu musejí rozebrat a podle projektu založit novou tradici.

Nová Ivančena by měla být „odhalena“ v roce 2016 - sedmdesát let po založení.