VIDEO: Dražba posledního strojaře. Škola klipem láká ke studiu techniky

  • 17
Na vysoké školy dorazily takzvané slabé ročníky. Vysoká škola báňská proto v motivační kampani vsadila na zájem zaměstnavatelů o absolventy technických oborů a natočila netradiční video.

Pokles zájmu se nejvíce dotýká především technických oborů, přitom mezi zaměstnavateli je v současnosti o jejich absolventy enormní zájem.

„Pro akademický rok 2016/2017 se přihlásilo do bakalářských studijních programů celkem 5 931 studentů. V předcházejícím roce to bylo 6 918 studentů. Počty však klesají už od roku 2009. Pro středoškoláky je totiž daleko snadnější dostat se na preferované humanitní školy a mnoho talentovaných studentů s dobrou znalostí matematiky, fyziky a cizích jazyků končí bohužel právě tam,“ popsala situaci mluvčí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková.

Také proto univerzita přišla s náborovou kampaní nazvanou Poslední strojař. Její součástí je i video, které zachycuje dražbu posledního žijícího strojaře v roce 2117, o kterého se zájemci doslova perou a jehož vyvolávací cena je šest miliard korun.

„Jedná se o video, které vzniklo z recese, nicméně v nadsázce poukazuje na nedostatek technicky vzdělaných mladých lidí – a snad bude motivovat budoucí studenty,“ pokračovala Halíková. Kampaň vznikla ve spolupráci s firmami.

„Studiu technických oborů se snaží mladí lidé vyhnout, jelikož se obávají vysokých studijních požadavků. Přitom absolventi technických škol najdou na trhu práce uplatnění vždy, a to s dobrým platovým ohodnocením,“ vysvětlil Antonín Šeuer z ostravské divize mobility společnosti Siemens.

Jeho slova potvrzuje skutečnost, že mnohé firmy dnes „loví“ své budoucí zaměstnance už na škole. „Potýkáme s nedostatkem technicky kvalifikovaných uchazečů. Největším problémem je pro nás generační výměna, kdy zkušení pracovníci postupně odcházejí do důchodu. Specializované obory, jako je hutnictví nebo koksárenství, už se na technických vysokých školách vyučují pouze okrajově. Obor koksárenství v minulosti dokonce zanikl a již se nevyučoval, znovu byl zaveden před několika lety na popud průmyslových podniků,“ uvedla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí hutí ArcelorMittal Ostrava, ve které v současnosti pracují desítky studentů. „Na placené praxi máme celkem 68 vysokoškoláků. A někteří z nich už u nás zůstávají,“ dodala Černá Dvořáková.

Zájem je o jazyky, umění i lékařství

Společnost Tieto Czech spolupracuje nejen se středními, ale i se základními školami. „Zkoušíme oslovit učitele středních i základních škol. Na podzim k nám dvacet pět učitelů informatiky z celkem osmi středních škol z regionu přišlo diskutovat, jak co nejlépe vyučovat informační technologie a pracovat s nadanými studenty. Naši kolegové jim představili současné trendy. Podobný program jsme pak připravili i pro ředitele a výchovné poradkyně vybraných základních škol,“ zmínila Zuzana Manková, mluvčí společnosti Tieto Czech, která v minulém roce přijala na stáž 113 vysokoškoláků. „Letos plánujeme přijmout podobný počet. Dá se říci, že zhruba 75 procent z nich u nás pak zůstane,“ doplnila.

Počet podaných přihlášek ke studiu klesá také Ostravské univerzitě. „Podle demografické křivky můžeme očekávat pokles zhruba o pět procent oproti loňsku,“ přiblížil situaci mluvčí univerzity Adam Soustružník. Absolventi středních škol mají tradičně největší zájem o humanitní obory. „Nejnižší poptávka je po velice perspektivních oborech na přírodovědecké fakultě, jako jsou aplikovaná matematika, fyzika, biofyzika a chemie. Velkému zájmu se naopak těší studium jazyků, umění a největší počet uchazečů zaznamenáváme u všeobecného lékařství, kde přijímáme zhruba každého dvanáctého zájemce,“ uzavřel Soustružník.