Školy na Karvinsku otevírají hornické obory, OKD láká do dolů na stipendium

  16:52aktualizováno  16:52
Další střední škola na Karvinsku rozšiřuje své obory o hornické profese. V Havířově-Šumbarku se studenti budou moci vyučit například důlním elektrikářem či důlním zámečníkem. Středoškoláky k práci pod zemí láká například i těžařská společnost OKD, nabízí jim tisíc korun měsíčně jako stipendium.
Školy a společnost OKD lákají studenty do hornických oborů.

Školy a společnost OKD lákají studenty do hornických oborů. | foto: AP

Hornické obory se na Karvinsku rozjíždějí po dvaceti letech. Studenti si mohou přilepšit již na škole a mají jistotu, že najdou zaměstnání, ovšem jde o těžkou práci pod zemí.

Střední škola v Havířově-Šumbarku otevře od září dva obory: důlní elektrikář a důlní zámečník. V regionu už podobné obory nabízí také Střední škola techniky a služeb v Karviné.

"V prvním ročníku teď máme dohromady 37 studentů, ve druhém 38," říká Iva Sandriová, ředitelka karvinské školy. Celková kapacita je přitom 120 míst.

I přesto, že třídy nejsou zcela naplněny, havířovská škola věří, že se jí podaří dosáhnout alespoň takového stavu jako v Karviné.

True

"Hornické školství má na naší škole dlouholetou tradici. Vážíme si toho, že díky spolupráci s OKD můžeme rozšířit nabídku o obory, které absolventům zaručují perspektivu na trhu práce. To je v našem regionu poznamenaném strukturální nezaměstnaností nesmírně důležité. Věřím, že si to rodiče i žáci uvědomí a o hornické obory u nás bude stejně velký zájem, jako tomu je v Karviné," říká ředitel havířovské školy Josef Říman.

Společnost OKD otevírání nových oborů přímo podporuje. V posledních dvou letech totiž firma investovala do nových těžebních technologií kolem 9 miliard korun a potřebuje k nim kvalifikované pracovníky.

"V souvislosti s masivními investicemi se důlní technologie výrazně proměnily a OKD potřebuje zaměstnance, kteří je dokážou kompetentně obsluhovat. Proto jsme se vrátili k podpoře hornického školství," vysvětluje personální ředitel OKD Radim Tabášek.

Když se na školy přihlásíte, nepřijdete zkrátka, vzkazuje studentům firma. "Mohou počítat s měsíčním tisícikorunovým stipendiem, praxí na povrchových pracovištích OKD, možností letních brigád a dalšími výhodami," říká mluvčí OKD Vladislav Sobol s tím, že firma navíc po ukončení studia zaručuje jistotu zaměstnání na svých pracovištích.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Najdete na iDNES.cz