Pokud se třídy naplní, kraj peníze škole poslat musí. (Ilustrační snímek)

Pokud se třídy naplní, kraj peníze škole poslat musí. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dvě školy na Opavsku rebelují proti kraji. Otevírají nechtěné třídy

  • 2
Dvě gymnázia na Opavsku se rozhodla neuposlechnout krajský úřad, který doporučil omezení kapacity. Gymnázium Vítkov znovu otvírá osmileté studium, Mendelovo gymnázium v Opavě i v příštím školním roce přivítá nováčky čtyřletého studia ve třech prvních ročnících.

"Objevila se taková negativní úvaha: Na jedno opavské gymnázium berou šedesát, na druhé devadesát, kde máme větší pravděpodobnost se dostat? Rodiče se rozhodují jít tam, kde berou víc, a to je pro nás špatně," vysvětlil důvody ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček. Nelíbí se mu také, že počty studentů musejí snižovat jen vybrané školy.

Jak to bude od podzimu?

Mendelovo gymnázium vyhlásilo přijímací řízení do tří tříd čtyřletého studia, přijímá devadesát studentů. Nevyhovělo doporučení krajské rady, podle kterého měla do prvních ročníků nastoupit jen šedesátka uchazečů.

Gymnázium Vítkov obnovuje osmileté studium. Letos primu nemá a kraj chtěl víceleté studium ve Vítkově utlumit

Ostatní gymnázia v kraji doporučení kraje vyhověla, nastoupí tam o necelých 300 prváků méně.

Gymnázium se proti usnesení krajské rady postavilo hned v lednu, ve škole i po celém městě už několik týdnů koluje petice.

"Máme více než tři tisíce podpisů, petici pošleme kraji," dodal Pavlíček. Počet nasbíraných podpisů ještě podstatně naroste, opavské gymnázium hodlají podpořit kolegové z Ostravy.

Proti rozhodnutí krajské rady se totiž koncem ledna postavili i pedagogové z porubského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a rovněž zorganizovali petici. Škola se však nakonec podvolila rozhodnutí kraje.

"Rozhodli jsme se otevřít jen doporučované dvě třídy. Jedna třída, to je dost peněz a pravděpodobně bychom dostali peníze jen na dvě. Bojovat ale chceme dál pro další školní rok," sdělila ředitelka Zdeňka Průšová.

Pod ostravskou peticí se zatím sešlo na třináct set podpisů. "Ještě tento týden se bude podepisovat. Na našem gymnáziu už nemůžeme pro příští školní rok nic zvrátit, proto jsme se rozhodli podpořit opavské gymnázium a recipročně podepíšeme jejich petici," uvedl organizátor protestu a pedagog jazykového gymnázia Jiří Hruška. Petiční výbor chce zároveň zabránit opakování opatření na ostravském gymnáziu v dalším školním roce.

Pokud třídy budou plné, kraj peníze poslat musí

Kraj rozhodnutí vedení Mendelova gymnázia musí respektovat. "Nic jiného nám nezbývá, už začalo přijímací řízení," komentoval vedoucí odboru školství Libor Lenčo. Vyvrátil spekulace o tom, že by gymnázium na třídu navíc nedostalo peníze. "Pokud škola studenty přijme a vykáže je, kraj jí musí zaplatit. Jinak to nejde," upřesnil.

Podle náměstkyně hejtmana Věry Palkové je ale postup školy nesolidární. "Pokud nejsou všichni solidární a jdou bezohledně svou cestou, efekt optimalizace se vytrácí," uvedla.

Vrásky kraji dělá i vítkovské gymnázium. Bude přijímat i do osmiletého studia. "Pevně doufáme, že se třída naplní. Dílčí ohlasy už máme. Uvidíme v polovině března," říká Lenka Zychová pověřená vedením školy.

Kraj chtěl přitom víceleté vzdělávání v této škole úplně utlumit. Gymnázium sází na to, že od září bude patřit městu, vítkovští zastupitelé před dvěma týdny rozhodli o převzetí zřizovatelských funkcí. V březnu by to měli potvrdit i zastupitelé kraje.

"Součástí připravené dohody s krajem je i zachování víceletého studia na gymnáziu," sdělil starosta města Pavel Smolka.

Vítkovické gymnázium případně vyhlásí více kol přijímaček

Ve škole momentálně první ročník osmiletého vzdělávání nemají, loni se přihlásilo málo dětí. Podle města i gymnázia proto, že se škola měla slučovat s učilištěm a to rodiče odradilo. Letos čekají zájem větší.

"Chceme ekonomicky soběstačnou třídu," upřesnila Lenka Zychová s tím, že by škola v případě potřeby vyhlásila i druhé a třetí kolo přijímacího řízení.

Šéf odboru školství krajského úřadu Libor Lenčo se ke snaze staví skepticky. "Neočekáváme, že se třída naplní. Přinese to problém s financováním," míní.

Kraj už několik let na platy místních učitelů doplácí. A i když chce gymnázium převzít vedení města, může se stát, že bude dál patřit kraji.

Usnesení zastupitelstev kraje ani města nebude nic platné proti rozhodnutí místních občanů. Vítkovský starosta má na stole žádost o referendum i s třinácti sty podpisy. "Kontrolujeme náležitosti. Pokud bude vše v pořádku, hlasování bude na přelomu března a dubna," sdělil Smolka.

V případě Vítkova bude krajský úřad vyčkávat, jak referendum dopadne. V případě opavského gymnázia pak bude mít zřejmě přijímací řízení dohru. "Situaci vyhodnotíme po přijímacím řízení a rozhodneme o postupu pro příští školní rok," vysvětlila další postup náměstkyně hejtmana Věra Palková.