Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školy v Moravskoslezském kraji byly v generálce maturit třetí nejhorší

  11:00aktualizováno  11:00
Generálka státních maturit podle všeho nedopadla pro školy v Moravskoslezském kraji vůbec dobře. Dosavadní odhady totiž kraj zařadily na třetí nejhorší příčku v zemi.

Dosavadní výsledky generálky státních maturit ukazují, že školy v Moravskolezském kraji při nich nedopadly dobře. Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

Údaje vyplývají z tabulky Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. A podle nich to zatím se středními školami v Moravskoslezském kraji vypadá hrozivě. Moravskoslezský kraj je na dvanáctém místě, horší už je pouze kraj Ústecký a Karlovarský.

"Hodnocení generálky státní maturity bylo průběžné," uklidňoval však Petr Habáň z CERMAT. "Čísla, která jsme zveřejnili, jsou odhady. Všechna průběžná hodnocení budeme teprve aktualizovat," řekl.

Ředitelé, které MF DNES zatím oslovila, si výsledky generálky na svých školách pochvalovali.

"Státní maturitu si u nás vyzkoušelo 81 žáků. Všichni zvolili vyšší úroveň testů a podle výsledků, které jsme si dneska stáhli z internetu, by maturitu neudělalo pouze pět žáků," sdělil ředitel matematického gymnázia v Bílovci Pavel Mrva. Někteří žáci v matematice ukázali, že jsou výborní. "Dosáhli 98,8 % úspěšnosti," uvedl pyšný Pavel Mrva.

S výsledky maturit byly problémy

Nad míru spokojený je i ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě - Porubě: "Deset žáků v různých dílčích zkouškách uspělo na sto procent," radoval se Antonín Balnar. "Myslím, že jsme jako škola dopadli hodně dobře. Oznámkoval bych to na dvojku," usmál se ředitel.

"Není to úplně excelentní, ale taky ne úplně špatné. Výsledky jsou především vizitkou žáků. Teď se k nim musí postavit čelem," dodal Balnar.

Zmatky panovaly kolem toho, kdy budou výsledky generálky státní maturity zveřejněné. Bylo poledne a většina středních škol v kraji výsledky neměla.

"Některé školy neměly výsledky hned," přiznává Petr Habáň z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, "ale my jsme žádný čas, ve kterém budou zveřejněné, neuvedli. Měli jsme pouze povinnost do 3. listopadu vydat výsledky. A ten termín dodržíme," řekl Habáň.

Zároveň upozornil, že jde o obrovské množství dat, které se zveřejňuje postupně, proto některé školy měly výsledky už v poledne, zatímco jiné je stahovaly později. "Dneska je budou mít všechny školy," zopakoval ve středu Habáň.

Pozitivně vidí výsledky i ředitel Gymnázia a Střední odborné školy v Orlové-Lutyni Pavel Kubínek. "Myslím, že jsme v normě. Státní maturitu si vyzkoušelo 170 žáků. Jenom tři neudělali češtinu, tři angličtinu, jeden němčinu a jeden ruštinu," nastínil Kubínek.

Z úspěšnosti jazykových zkoušek je příjemně překvapený. "Je vidět, že jsou naši žáci v těchto předmětech připraveni," komentoval výsledek.

A úspěšnost v češtině tu mohla být ještě vyšší, kdyby jeden z žáků nepřišel bez občanského průkazu. "Nepustili jsme ho ke zkoušce, protože se nemohl prokázat. Didaktický test tedy kvůli tomu neudělal," dodal ředitel.

"Kdo se na generálku vykašlal, teď musí zabojovat"

Státní zkoušku z matematiky si na této škole zvolilo 43 žáků, jen pět z nich neuspělo. "To je nějakých 11 procent. Ze všech ostatních předmětů zkoušky udělali podle nastavených pravidel," dodal ředitel s tím, že jde i o výsledky žáků z oboru Veřejná správa, kteří mají méně hodin matematiky než na gymnáziu. Většina studentů si tu však zvolila lehčí verzi maturity.

Výsledky studenti orlovského gymnázia a střední školy najdou na webu školy. Jinde jim protokoly s konečnými výsledky rozdají třídní učitelé. Budou o nich spolu diskutovat.

"Protokoly, které vypadají jako vysvědčení, žákům rozdáme co nejdříve. A nebudeme to dramatizovat," řekl ředitel Balnar z ostravského Wichterlova gymnázia.

"Jen to s nimi rozebereme a ty žáky, kteří neuspěli, upozorníme, že mají tři čtvrtě roku na to, aby se doučili," sdělil. Podle něj splnila generálka státní maturity svůj účel. "Kdo se na ni vykašlal, pochopil, že teď musí zabojovat, aby vůbec prošel," uzavřel.

Autoři:


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

OBRAZEM: Motocykloví kaskadéři v Ostravě předvedli akrobacii i pády

Šedesát motocyklových kaskadérů na Czech Stunt Day předvádělo divákům...

Šedesát špičkových motocyklových kaskadérů předvedlo o víkendu své umění v areálu Libros v Ostravě. Jízdy střídavě po...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz