Slezské hutě snižují emise. Poláci mají výjimku a prý jsou v pohodě

  21:00aktualizováno  21:00
Do budoucna nesporná výhoda. Teď však potíž v konkurenčním boji. Hutě v Moravskoslezském kraji plní pětkrát přísnější limity než na Slovensku a v Polsku. Výroba oceli se jim tak prodražuje. Přesto právě začaly s dalším odprašováním.

Ivo Psota, manažer odprášení aglomerace v ArceloMittal Ostrava, ukazuje, který provoz bude vypouštět méně škodlivin. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pohybují se ve stejném konkurenčním prostředí. Pro každou však platí jiné podmínky. Zatímco slovenské a polské hutě těží z emisních výjimek, pro české platí podstatně přísnější pravidla.

"Zákonem stanovený emisní limit pro prach je 50 miligramů na metr krychlový. V pravomocích krajských úřadů je však stanovení emisního stropu, který toto číslo dále snižuje," popsal české podmínky Ján Kret z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské. Momentálně pro ArcelorMittal a Třinecké železárny platí limit 20 miligramů na metr krychlový stanovený krajským úřadem v integrovaných povoleních.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Hutní komplex ArcelorMittal Ostrava.

Hutě za hranicí mají výjimku. Limit v Polsku činí 100 miligramů vypuštěného prachu na metr krychlový, a to až do roku 2017. "Panuje tam úplně jiná situace a uvažování. I tak vysoký limit Poláci běžně překračují. Neuvažují o tom, co bude po roce 2017, nic nepřipravují. Nejsou nervózní, věří, že to nějak dopadne," řekl Kret.

Stejný emisní limit platí i na Slovensku. Tamní košická huť může vypouštět 100 miligramů prachu na metr krychlový do roku 2016. "Slováci se ale připravují. Vědí, že pak podle nových norem nebudou moci překročit 20 miligramů. Počítají s tím a chystají se na odprášení," dodal Kret.

Až výjimky skončí, budou mít modernější české hutě výhodu. "Teď je to ale nerovný boj. I v Polsku máme zastoupení, a když se počítá náklad na výrobu tuny oceli tady a v Polsku, Poláci jasně vítězí," řekla mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá-Dvořáková.

Odprášení musí být hotovo do konce září 2015

Ostravská huť právě odstartovala další fázi odprášení. Po schválení 450 milionové dotace z evropských peněz vyhlásila tendr na dodavatele tkaninových filtrů a dalších technologií, které odpráší jižní aglomeraci společnosti. Šestice projektů by měla snížit komínové emise o 118 tun ročně. Takzvané fugitivní emise, prach, který huť nevypouští komíny, ale jinými cestami, klesnou o 198 tun ročně.

Třinecké železárny. Letecký pohled.

Třinecké železárny. Letecký pohled.

"Dostaneme se pod 350 tun vypuštěného prachu za rok," upřesnil ředitel pro životní prostředí Petr Baranek. Loni huť vypustila 440 tun, jde o její historické minimum. Dosáhla jej díky tkaninovému filtru na severní aglomeraci.

Další úbytek emisí čeká i Třinec. Huť chystá odprášení spalin a uzlů na aglomeraci číslo 2 za 910 milionů. I tady pomůže dotace. "Roční produkce tuhých znečišťujících látek na tomto zdroji se sníží o 130 tun za rok," uvedl generální ředitel železáren Jan Czudek.

Hotovo musí být u obou do dvou let, nejpozději na konci září 2015.

Už teď mají hutě v Třinci i Ostravě jednu ze dvou aglomerací odprášenou tkaninovým filtrem. Řadí se tak k evropské špičce. Ze dvou desítek evropských hutí má tento filtr jen sedm. Kromě dvou českých také některé hutě v Rakousku, Německu a Francii.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Vícha slaví senátorský hattrick, majitel cukráren Ollies v Ostravě neuspěl

Petr Vícha - ČSSD (Karviná)

ČSSD si líže rány, jediný důvod k radosti jí dal Petr Vícha, který na Karvinsku podruhé obhájil senátorský post. V...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz