Slezsko chystá obří výstavu, unikátní exponáty se sjíždějí do Opavy

  15:54aktualizováno  15:54
V Opavě vzniká unikátní výstava. Ze všech slezských muzeí sem míří obrazy, listiny a nejrůznější artefakty, aby ve společné kolekci vykreslily paměť Slezska. Regionu, který je charakteristický řadou zvláštností. Výstava bude od října k vidění v opavském Domu umění.

Hlavní budova Slezského zemského muzea v Opavě. | foto: Archiv MF DNES

Když si baronka Sobková vyjela na výlet, měla zvláštní zvyk. V okolí hradů či přírodních zákoutí trhala kytky a sbírala kamínky, které si pak nalepila do svého památníku. Vedle vlepených vizitek či dopisů se tam zachovaly dodnes a lidé se vzpomínkami na její cestování prolistují na výstavě Paměť Slezska v opavském Domě umění.

Slezsko

Historická země v současnosti ležící z větší části v Polsku, ale i v České republice zahrnuje část Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Až do roku 1742 území většinou patřilo k historické Koruně české s centrem ve Vratislavi, pak už se dělilo na rakouské a pruské. Aniž se lidé hnuli ze svého bydliště, několikrát změnili státní příslušnost.

Symbolem Slezska je černá orlice ve žlutém poli, což obsahuje i český státní znak.

Výstava je první ze šestidílného cyklu výstav, které tvoří projekt Paměť-identita-region. Ten má zachovat historickou paměť Slezanů a Slezské zemské muzeum na něj z unie získalo jednadvacet milionů. V Domě umění se díky ní sejdou více než tři stovky artefaktů. Řadu z nich nikdy nikdo ještě neviděl.

Historik odhalil, kterou šlechtičnu autor kdysi namaloval

Třeba nedávno objevený obraz ze 17. století. "Vztahuje se k řádu německých rytířů, který hrál v Opavě významnou roli. Plátno bylo stočené na půdě. Zobrazuje stáj koní a jsou na něm erby představených řádu," uvádí autor výstavy, historik umění Pavel Šopák. Obraz se právě restauruje.

Hledání věcí, které na výstavu zařadí, přirovnává Šopák k detektivce. "Zrovna ve středu jsem měl v ruce obraz považovaný za portrét neznámé ženy. Podařilo se mi jej identifikovat, je to portrét Heleny Sedlnické z Choltic, která se provdala za majitele jezdkovického zámku. Jeho autorem je na Slovensku hodně ceněný malíř Max Kurth. Portrétoval ji v Itálii. Pokaždé, když se podaří něco podobného zjistit, je to úžasné. Je to detektivka, ale se šťastným koncem," komentuje Šopák.

Na výstavě spolupracuje s odborníky ze slezských muzeí i archivů. Realizační tým tvoří dvacítka lidí. Seznam předmětů už je na světě. Teď se věci připravují, musí se nafotit, tvoří se katalog. V srpnu a v září by se všechny měly přesunout do Opavy. "Jde nám o společně sdílené osudy, ideje. Ne v politické, ale kulturně-historické, mentální a sociální rovině," pokouší se Šopák vyjádřit smysl výstavy.

Sedlák si psal kroniku, zůstal tak popis života na vesnici

Ta připomene slezské osobnosti, aristokracii, duchovní řády i život obyčejných lidí a měšťanů. Unikátní fotky z druhé půlky 19. století ukážou, jak tehdy vypadala Opava či hrad Cvilín, který na snímcích stojí ještě na holém kopci bez stromů. Na výstavě se objeví obrazy těšínské šlechty i památky na dnes neexistující zámky.

Jak vnímali život obyčejní lidé, se návštěvníci dozví ze zápisků otického sedláka. Vedl si v půlce 19. století kroniku, kde si psal různé události v obci. K vidění bude cechovní pohár z Krnova i s vyrytým jménem hrnčíře či předměty, které ze Slezska putovaly na Národopisnou výstavu do Prahy v roce 1895. Ještě s originálními výstavními štítky. "Ukážeme, že i dnes neznámá místa mají své dějiny," dodává Šopák.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Najdete na iDNES.cz