Slezsko chystá obří výstavu, unikátní exponáty se sjíždějí do Opavy

  15:54aktualizováno  15:54
V Opavě vzniká unikátní výstava. Ze všech slezských muzeí sem míří obrazy, listiny a nejrůznější artefakty, aby ve společné kolekci vykreslily paměť Slezska. Regionu, který je charakteristický řadou zvláštností. Výstava bude od října k vidění v opavském Domu umění.

Hlavní budova Slezského zemského muzea v Opavě. | foto: Archiv MF DNES

Když si baronka Sobková vyjela na výlet, měla zvláštní zvyk. V okolí hradů či přírodních zákoutí trhala kytky a sbírala kamínky, které si pak nalepila do svého památníku. Vedle vlepených vizitek či dopisů se tam zachovaly dodnes a lidé se vzpomínkami na její cestování prolistují na výstavě Paměť Slezska v opavském Domě umění.

Slezsko

Historická země v současnosti ležící z větší části v Polsku, ale i v České republice zahrnuje část Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Až do roku 1742 území většinou patřilo k historické Koruně české s centrem ve Vratislavi, pak už se dělilo na rakouské a pruské. Aniž se lidé hnuli ze svého bydliště, několikrát změnili státní příslušnost.

Symbolem Slezska je černá orlice ve žlutém poli, což obsahuje i český státní znak.

Výstava je první ze šestidílného cyklu výstav, které tvoří projekt Paměť-identita-region. Ten má zachovat historickou paměť Slezanů a Slezské zemské muzeum na něj z unie získalo jednadvacet milionů. V Domě umění se díky ní sejdou více než tři stovky artefaktů. Řadu z nich nikdy nikdo ještě neviděl.

Historik odhalil, kterou šlechtičnu autor kdysi namaloval

Třeba nedávno objevený obraz ze 17. století. "Vztahuje se k řádu německých rytířů, který hrál v Opavě významnou roli. Plátno bylo stočené na půdě. Zobrazuje stáj koní a jsou na něm erby představených řádu," uvádí autor výstavy, historik umění Pavel Šopák. Obraz se právě restauruje.

Hledání věcí, které na výstavu zařadí, přirovnává Šopák k detektivce. "Zrovna ve středu jsem měl v ruce obraz považovaný za portrét neznámé ženy. Podařilo se mi jej identifikovat, je to portrét Heleny Sedlnické z Choltic, která se provdala za majitele jezdkovického zámku. Jeho autorem je na Slovensku hodně ceněný malíř Max Kurth. Portrétoval ji v Itálii. Pokaždé, když se podaří něco podobného zjistit, je to úžasné. Je to detektivka, ale se šťastným koncem," komentuje Šopák.

Na výstavě spolupracuje s odborníky ze slezských muzeí i archivů. Realizační tým tvoří dvacítka lidí. Seznam předmětů už je na světě. Teď se věci připravují, musí se nafotit, tvoří se katalog. V srpnu a v září by se všechny měly přesunout do Opavy. "Jde nám o společně sdílené osudy, ideje. Ne v politické, ale kulturně-historické, mentální a sociální rovině," pokouší se Šopák vyjádřit smysl výstavy.

Sedlák si psal kroniku, zůstal tak popis života na vesnici

Ta připomene slezské osobnosti, aristokracii, duchovní řády i život obyčejných lidí a měšťanů. Unikátní fotky z druhé půlky 19. století ukážou, jak tehdy vypadala Opava či hrad Cvilín, který na snímcích stojí ještě na holém kopci bez stromů. Na výstavě se objeví obrazy těšínské šlechty i památky na dnes neexistující zámky.

Jak vnímali život obyčejní lidé, se návštěvníci dozví ze zápisků otického sedláka. Vedl si v půlce 19. století kroniku, kde si psal různé události v obci. K vidění bude cechovní pohár z Krnova i s vyrytým jménem hrnčíře či předměty, které ze Slezska putovaly na Národopisnou výstavu do Prahy v roce 1895. Ještě s originálními výstavními štítky. "Ukážeme, že i dnes neznámá místa mají své dějiny," dodává Šopák.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz