Slonice v Ostravě se chystají na porod. Ošetřovatelé drží noční hlídky

  8:57aktualizováno  8:57
V ostravské zoologické zahradě se připravují k porodu slonice Yohti a její dcera Vishesh. V Česku se přitom nikdy nenarodilo živé slůně. Pracovníci zoologické zahrady už zahájili takřka každodenní předporodní přípravy a cvičení. Ošetřovatelé jsou rodičkám nablízku i v noci.

Ošetřovatel Jaromír Fiala u slonic. Vlevo rodička Vishesh, vpravo Suseela. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Třináctiletá slonice Vishesh ochotně nastavuje Jaromíru Fialovi jednu nohu po druhé. Ošetřovatel jí provádí pedikúru. Čistí jí chodidla, piluje nehty a vtírá regenerační mast. Takovou péči zažívá slonice -stejně jako další sloni v ostravské zoo - pravidelně.

Pak ale přichází na řadu cvičení, které s Vishesh ošetřovatelé provádějí až v posledních týdnech.

Sloní rodinka

Yohti
Vůdčí samice, která je nebojácná až agresivní vůči ostatním slonicím.
Narodila se v roce 1967, v ostravské zoo je od roku 2008. Dřív už zabila dvě mláďata po porodu.

Vishesh
Třináctiletá slonice, která je velice zvědavá, hravá a nebojácná. Matka Yohti jí před dvěma lety ukousla kousek chobotu. V Zoo Ostrava je od roku 2008.

Calvin
Budoucí otec očekávaných mláďat. Je ohleduplný a neagresivní vůči samicím a mláďatům. Co do schopnosti rozmnožování patří mezi nejkvalitnější samce v Evropě. V Zoo Ostrava je od roku 2009.

Slonice je totiž už devatenáct měsíců březí, termín porodu se blíží a ošetřovatelé nechtějí nic nechat náhodě. Proto jí postupně každou z noh lehce obepínají řetězem, aby slonice nebyla překvapená, kdyby jí řetěz v případě potřeby museli nasadit během porodu. To by ale udělali jen v případě komplikací.

Termíny porodů v únoru

To silně dominantní třiačtyřicetiletá Yohti, matka Vishesh, bude muset být řetězy uvázána najisto. Mimo jiné proto, aby neublížila mláděti. V minulosti totiž už dvě slůňata těsně po narození zabila.

"Vishesh podle ošetřovatelů v Belfastu údajně chtěla zabít taky. Porodu pracovníci zoo nebyli přítomni. Když ráno přišli, Vishesh jako čerstvě narozené mládě ležela pod jiným slonem. Z toho lze usoudit, že Yohti asi napadla čerstvě narozené mládě, to se zakutálelo pryč a nemělo tendence se k matce vracet," říká ošetřovatel Daniel Zvolánek.

On a jeho kolegové v posledních dnech drží u těhotných slonic noční hlídky. Přestože termín porodu slonic spadá v případě Yohti na 6. února a v případě Vishesh na 20. února, mláďata se mohou klidně narodit už v těchto dnech.

Ošetřovatelé ZOO Ostrava Jaromír Fiala (vlevo) a Daniel Zvolánek u slonice Vishesh, která čeká slůně.

Ošetřovatelé ZOO Ostrava Jaromír Fiala (vlevo) a Daniel Zvolánek u slonice Vishesh, která čeká slůně.

Během březosti slonice nabraly několik set kilo. Starší Yohti tak teď váží okolo 4,5 tuny, mladší Vishesh odhadem 3,5 tuny. Narozené slůně bude vážit zhruba sto kilogramů. Slonice jsou zvyklé na anglické pokyny. "Good girl," chválí Vishesh Jaromír Fiala, zatímco ošetřovatelé přistupují k dalšímu cviku. Učí slonici zvyknout si na odběry krve, které se provádějí z ušního boltce.

U porodu budou čtyři pracovníci

Odběry krve, ale také moči jsou před porodem důležité. Podle prudkého, až padesátiprocentního poklesu hormonu progesteronu v krvi se totiž pozná začínající porod.

Pracovníci zoo předpokládají, že k Vishesh se během porodu asi nebudou moci přiblížit. Věří proto, že se nejstarší ze slonic, Suseela, s níž Vishesh teď obývá společný výběh, zhostí role "tety" a Vishesh při porodu pomůže.

Devětačtyřicetiletá Suseela sice zatím v žádné ze zoo, kde byla, porod neviděla, do zhruba čtyř let ale žila ve volné přírodě - a tam porod spatřit mohla.

Březí slonice Vishvesh z ostravské ZOO

Jaromír Fiala tak bere do ruky špendlík a napodobuje pohyb jehly. Veškeré cviky, ale i noční hlídky, zařadili pracovníci zoo do programu i proto, aby slonice během porodu nic nepřekvapilo.

"Slonice se během porodu nesmí ničeho vyděsit, proto všechno děláme tak, jako by porod už probíhal," říká Daniel Zvolánek.

Během porodu budou u slonice čtyři pracovníci zoo. Podle Daniela Zvolánka se může klidně stát, že obě slonice budou rodit současně. Proto jsou v zoologické zahradě připraveny dva čtyřčlenné týmy. Pokud se vše vydaří, spatří Ostravané slůňata nejdříve dva týdny po porodu.

Porod může trvat minuty, ale i dny

V poslední době toho ošetřovatel Daniel Zvolánek moc nenaspí. S kolegy se totiž střídá v nočních službách u dvou březích slonic.

Nestává se vám, že si někdy během noční hlídky zdřímnete?

Je určitě lepší, když člověk zůstane celou noc vzhůru. Samozřejmě bychom si mohli lehnout, ale slonice by v té době mohla porodit - a to by bylo opravdu faux pas. Proto se snažíme zůstávat bdělí.

Jak dlouho porod slonice trvá?

Může trvat pět minut, ale i pět, nebo dokonce devět dní, jak se nedávno stalo v Taronze v Austrálii.

Pokud všechno dobře dopadne, narodí se v ostravské zoo vůbec první živá slůňata v Česku.

To je pravda. V roce 2004 se narodilo slůně v Ústí nad Labem, ale bohužel už bylo mrtvé. Doufáme, že budeme mít první životaschopná mláďata.

Proč jsou sloní porody tak rizikové?

Živá slůňata se daří přivádět na svět v zemích, kde mají chovy mnohem delší tradici než u nás. Sloni jsou složitá zvířata. Samice si musí vyloženě sednout se samcem, aby se mohli spářit. Je to shoda všech možných okolností, v naší zoo se to naštěstí povedlo.

Obě březí slonice, matka a dcera, čekají mládě se stejným partnerem, Calvinem. To je ale asi ve zvířecí říši běžné.

Může se to stát. Rozmnožování řídí koordinátor evropského chovu. Calvin je navíc jednička mezi samci slonů v Evropě. Umí se pářit a má životaschopné spermie.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Najdete na iDNES.cz