Příprava na vyšetření březí slonice Vishesh.

Příprava na vyšetření březí slonice Vishesh. | foto: ZOO Ostrava

V ostravské zoo drží od Vánoc sloní pohotovost. Vishesh bude rodit

  • 2
Radost i nervozita, jakou zažívali před třemi lety, opět narůstá mezi ošetřovateli slonů v ostravské zoologické zahradě. Blíží se totiž chvíle, kdy šestnáctiletá slonice Vishesh porodí další mládě.

"Ještě má čas. Sloní březost trvá od 22 do 24 měsíců, proto očekáváme příchod slůněte někdy na přelomu ledna a února," říká mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Kalousková.

"Ale protože musíme být připraveni i na mimořádné okolnosti, ošetřovatelé drží už od Vánoc pohotovost. To znamená, že teď slouží i noční směny a v pavilonu je tak stále přítomný někdo, kdo může zavolat veterináře nebo svolat celý porodní tým," líčí.

Když v březnu 2011 přivedla Vishesh na svět své první mládě, stala se z novorozeného samečka rázem ostře sledovaná celebrita. Není divu. Malý chobotnatec byl totiž prvním živě narozeným slůnětem na území Česka i Slovenska.

Bohužel se ale narodil předčasně a se zdravotními problémy. Navíc se o něj matka, nezkušená prvorodička, neuměla dobře starat. Slavné slůně proto po několika týdnech uhynulo. Někteří lidé tehdy pracovníkům zoo vyčítali, že mládě neodchovali uměle.

Chodí to tak i v přírodě

To však podle ředitele zahrady Petra Čolase nebylo z mnoha důvodů možné. "Připravili bychom slonici o cenné zkušenosti, které jí umožní odchovat další mláďata," vysvětloval tehdy. "Tak to chodí i v přírodě, kde přežívá sotva polovina narozených slůňat."

Živoucím důkazem je malá Rashmi, mladší příbuzná uhynulého slůněte. Sloní slečna díky péči své zkušené matky Johti (která je i matkou Vishesh) od začátku jen kvete a letos oslaví už třetí narozeniny. V prvním roce svého života přitom zvedla návštěvnost ostravské zoo na rekordních téměř půl milionu lidí.

Nové, v pořadí už třetí slůně, ale nebude letos jedinou atraktivní novinkou, která by měla do zoo lákat domácí i přespolní návštěvníky. Tahákem má být i nový Pavilon evoluce a chystané asijské safari.

"Pavilon evoluce s obří venkovní voliérou pro lidoopy a opice je hotový. Teď přebíráme stavbu, následovat bude zkušební provoz. Zvířata ale začneme stěhovat nejdřív na jaře, až si budeme jistí, že veškerá technologie je funkční," říká Kalousková s tím, že termín otevření pro veřejnost ještě není jasný.

Přistěhují se bahník a bichir

Lepší podmínky k životu tam každopádně brzy najde skupina šimpanzů a kočkodanů Dianiných. Oba druhy teď obývají nevyhovující klece ve staré kruhové budově, která je určená k demolici.

S nimi se tam nastěhuje řada dalších zvířat, třeba prasata - štětkouni kamerunští. Ale i druhy, které zatím zoo nechovala, například zástupci starobylých skupin ryb, jako jsou bahník či bichir, i bezobratlých, jako jsou brouci a štíři.

V létě pak návštěvníci dostanou šanci poprvé se podívat také do nové, dosud nepřístupné části rozlehlého areálu ostravské Stromovky, konkrétně do míst za výběhem žiraf a velbloudů. Ale nebudou se tam procházet pěšky, nýbrž projíždět speciálním vláčkem. Ten je povozí po safari asijských kopytníků.

"Na rozloze čtyř hektarů budou dva výběhy, jeden s měkčím lesním podložím, druhý s tvrdým jako v udusané stepi. Žít tam budou stáda divokých oslů a několika zástupců asijských jelenovitých, jako je axis indický či jelen lilorohý," líčí Kalousková.