Slučování středních škol je nutné, říká náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková.

Slučování středních škol je nutné, říká náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V Moravskoslezském kraji se budou slučovat další školy. Z osmi zbudou čtyři

  • 1
Zatím poslední vlna slučování smaže z mapy Moravskoslezského kraje čtyři střední školy a nad pátou visí otazník. Například v Orlové už s tím přitom vedení kraje nepočítalo. Ke změně jej přiměl obří úbytek dětí. Ve městě zůstane jediná veřejná střední škola.

Obchodní akademie, gymnázium a střední odborná škola v jednom. V Orlové se od září budou školáci vzdělávat na jediné veřejné střední škole. Slučování původně v plánu nebylo. Krajská rada také kývla i na spojení škol v Bruntále, Českém Těšíně a Rýmařově. Jednalo se také o Vítkově, tam ale rozhodne až referendum.

"V Orlové je velký demografický úbytek, samotné nás to překvapilo," řekla náměstkyně pro školství Věra Palková. Kvůli úbytku dětí se sloučí i bruntálská Střední průmyslová škola s Obchodní akademií a Střední zemědělskou školou, Gymnázium a Střední škola v Rýmařově a českotěšínská Střední škola hotelová, obchodní a polygrafická se Střední školou zemědělskou. Školy už kvůli tomu upravily přijímací řízení. Noví studenti v září nastoupí do nově vzniklých organizací.

Například bruntálská Střední průmyslová škola už nepřijímá do oboru Ekonomika a podnikání. "Dohodli jsme se, že průmyslovka se zaměří na technické a my na ekonomické obory," upřesnila ředitelka Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Bruntále Zuzana Urbanková.

V Českém Těšíně chystají stěhování. "Vznikne jedna škola ve čtyřech budovách. Bude rozumné jednu opustit," sdělila ředitelka Střední školy hotelové, obchodní a polygrafické Vanda Palowská.

Ve Vítkově rozhodne referendum

Nejnesourodější celek se zrodí v Rýmařově. Do jedné školy budou chodit gymnazisté a učni. "To je krajní situace. Úbytek dětí je ale tak velký, že to jinak nejde," komentovala náměstkyně Palková.

Podle ředitelky gymnázia Zdeny Kovaříkové to však nebude téměř znát. "Jsme dvě malá pracoviště ve dvou budovách. Sloučení bude jen ekonomické a správní. Žádné stěhování ani přesuny žáků a pedagogů," uvedla. Přiznala, že nepříznivý vývoj je znát. "Ve čtyřletém oboru přijímáme dvanáct studentů a uděláme víceoborovou třídu s osmiletým. Už to tak je několik let."

V případě vítkovského gymnázia a střední školy kraj vyčkává, zda si obyvatelé Vítkova budou v referendu přát, aby gymnázium převzalo do správy město. Pokud ano, zůstane střední škola samostatná. "Přesuneme ji do Vítkova a vybereme ředitele. Za dva tři roky uvidíme," popsala Palková. Kdyby kraji zůstalo i gymnázium, obě školy sloučí.