Na obrázku smogová mlha na Opavsku. (1. ledna 2014)

Na obrázku smogová mlha na Opavsku. (1. ledna 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Smutná smogparáda. Devět příček z deseti drží Moravskoslezský kraj

  • 23
Nezačalo to dobře, ale netypický konec roku všechno zachránil. Smogová sezona 2013 se tak zařadila mezi průměrné. I přesto v první desítce nejprašnějších míst v Česku figuruje devět lokalit z Moravskoslezského kraje. Nejhorší byl ostravský obvod Radvanice, nadlimitní porci prachu tam lidé loni dýchali co třetí den.

Pouhé tři měsíce zcela bez prachu. V červnu, červenci a srpnu se obyvatelé Radvanic mohli bez obav nadechnout kdykoliv. Zbytek roku 2013 tam ale poznamenal polétavý prach. Nejhorší byl leden, to smogu Radvaničtí čelili téměř celý měsíc vkuse. Za rok mají za sebou 129 prašných dnů.

To je nejvíc v celé republice. I další místa tabulky míst s nejčastěji překročeným průměrným denním limitem pro polétavý prach obsadily lokality Moravskoslezského kraje. Druhá nejhorší je Ostrava-Zábřeh se 106 prašnými dny, o třetí místo se dělí Český Těšín a Havířov, kde se množství prachu v ovzduší do červených čísel loni dostalo po 97 dní. Legislativa počítá maximálně s 35 dny.

Na konci roku panovaly mimořádně dobré podmínky

I přesto ale rok 2013 nepatřil ke kritickým. "Začátek roku byl nepříznivý, na konci roku však panovaly až netypicky dobré rozptylové podmínky. Prosinec byl teplotně nad normálem a hodně foukalo. Díky těmto meteorologickým podmínkám bylo prachu v ovzduší méně," uvedla Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Roční koncentrace jsou tak i přes nepříznivý start roku srovnatelné s rokem 2012.

Jiří Bílek s měřícím zařízením, které ponese balon naplněný héliem.

V republikovém žebříčku je na desátém místě Kladno, první mimokrajské město. Nebýt však reorganizace měřicího systému, patřila by celá desítka Moravskoslezskému kraji.

Z Bohumína byla totiž loni koncem dubna odstraněna měřicí stanice. Město je tak s 63 prašnými dny až sedmnácté v republice. Kdyby tam stanice zůstala celý rok, je pravděpodobné, že by vykazovala podobná čísla jako ostatní na Karvinsku.

"Teď se řídíme podle měřicí stanice ve Věřňovicích. Je od nás jen několik kilometrů a v celé oblasti je situace hodně podobná," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Věřňovická stanice byla loni s 95 prašnými dny pátá nejhorší v republice.

Lucie Balcarová však podotýká, že i v tak zatížené oblasti, jakou Karvinsko je, si lidé užili netypicky příznivý konec roku. "Tady už lidé stav ovzduší sami poznají. Stačí vyjít ven a nadechnout se, někdy to je i vidět. Za sebe můžu říct, že konec roku byl velmi dobrý," řekla Balcarová.

Stanice z Bohumína se přemístí do Rychvaldu

Ani dotazy na kvalitu ovzduší ze strany občanů v listopadu a prosinci na místní radnici nechodily tak často jako obvykle. Podle Lucie Balcarové je důvodem i teplo, lidé totiž v domácnostech tolik netopí.

Původní bohumínská stanice zatím na novém místě neměří. Už je ale jasné, kde se objeví. "V plánu je lokalita v Rychvaldě. Zatím ale ještě není vše technicky dokončeno," sdělila Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ačkoliv letošní zimní sezona odstartovala dobrými meteorologickými podmínkami, nic to nemění na pravidelných ozdravných pobytech místních dětí. Za čerstvým vzduchem loni koncem roku vyrazily desítky dětí z celého regionu. A pokračuje se i teď v lednu.

Tak vypadá smogová inverze při pohledu z beskydské Lysé hory.

V pátek vyjely na ozdravný pobyt děti z karvinských mateřinek i základních škol. Osmadvacetidenní pobyt stráví v beskydských Metylovicích. "Odjelo 38 dětí ve věku od pěti do čtrnácti let. Pobyt byl určen pro děti s potížemi horních cest dýchacích a astmatem," informovala mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Do ulic Ostravy vyjel měřící vůz

Ale i děti bez stálé diagnózy vyjíždějí pryč. "Během března se 120 dětí vystřídá ve dvou turnusech po čtrnácti dnech na pobytu v Beskydech. Bude zaměřen na ekologickou výchovu a aktivity na čerstvém vzduchu," uvádí další příklad Swiderová. Podobné akce organizuje také Bohumín, Ostrava, Orlová a řada dalších.

Pokračuje i měření, například do ulic Ostravy v pondělí opět vyrazí speciální měřicí vůz. "Začne v Ostravě-Hrušově v ulici Stará cesta. Poté se přesune na další lokality, mezi které patří ulice Jaroňkova a Slovenská v Přívoze, ulice Suderova v Mariánských Horách a ulice Rolnická v Nové Vsi," upřesnila mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská.

V plánu jsou také ulice Cihelní a křižovatka ulic Mariánskohorské a Hlučínské, ulice U Náhonu, Partyzánské náměstí či stadion Bazaly. Naměřená data lidé on-line najdou na stránkách dychamproostravu.cz. Také na webu meteorologů už jsou první čísla za rok 2014.