Vláda i radní Ostravy tvrdí, že chtějí snížit podíl škodlivin v ovzduší, lidé se ale pomoci letos nedočkají.

Vláda i radní Ostravy tvrdí, že chtějí snížit podíl škodlivin v ovzduší, lidé se ale pomoci letos nedočkají. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Smog dusí Ostravsko. Vláda chce pomoci, letos to ale nestihne

  • 7
Osmiletá dcera Jany Skotnicové z Ostravy-Radvanic byla nedávno tři týdny nemocná. Po pár dnech ve škole dívenka, kterou trápí astma, opět kašle. Matka to přičítá smogu, který nyní dusí kraj. Ostravsku by mohla ulevit novela zákona o ochraně ovzduší, kterou podpořila vláda. Na změny si ale lidé počkají.

Podle údajů měřicích stanic dýchali ve středu nejvíc prachu lidé v Třinci, kde průměrná denní koncentrace dosáhla 160 mikrogramů na metr krychlový, tedy víc jak trojnásobku zákonného limitu. V kraji i nadále platí signál regulace - velké podniky musely už v úterý omezit výrobu.

Tím, jak ulevit Ostravsku od smogu, se zabývala i vláda. Jednohlasně podpořila novelu zákona o ochraně ovzduší, kterou jí předložil premiér Petr Nečas spolu s ministrem Pavlem Drobilem.

Novela zruší poplatky na dálnici v období smogu

Teď novelu posoudí parlament. "Věřím, že u poslanců novela získá plnou podporu," řekl Petr Nečas.

Legislativní materiál umožní městům například vyhlašovat takzvané bezemisní zóny, kam nebudou moct vjíždět stará čmoudící auta, která nesplní požadované emisní limity.

Řidiči ale díky ní také v době smogu nebudou muset při jízdě na dálnici v Ostravě uhradit poplatek. Novela ovšem také zčásti řeší problematiku územních stropů pro konkrétní oblast.

Co to znamená? V budoucnu budou moci úřady přikázat znečišťovatelům na konkrétním území: vypouštějte jen tolik emisí, aby lidé nedýchali víc škodlivin, než jim zaručuje legislativa.

Přestože vláda už novelu schválila a Pavel Drobil usiluje o to, aby začala platit co nejdřív, materiál zřejmě lidem na Ostravsku letos nepomůže.

"Nástroje v novele určitě urychlí zlepšování kvality ovzduší, ale ne v této topné sezoně," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Ekologové upozornili, že co nejdřív musí být přijat nový zákon o ochraně ovzduší.

Radní schválili regulační řád, letos ale platit nezačne

Nový zákon musí vstoupit v platnost nejpozději do konce roku 2011. "Ministerstvo se bude snažit i s ohledem na své závazky vůči EU termín přijetí maximálně urychlit," řekla Jarmila Krebsová.

V Ostravě mohou lidé slyšet varování na smogovou situaci v tramvajích a autobusech. Rada města také schválila místní regulační řád. Ten město potřebuje, aby v případě silného smogu mohlo nařídit vybraným znečišťovatelům omezit výrobu.

Vzhledem k nutnému projednávání řádu s Českou inspekcí životního prostředí ale místní regulační řád letos v Ostravě platit nezačne.

Nemohlo ho město schválit dřív? Podle náměstka primátora Dalibora Madeje ne. Muselo totiž čekat na schválení krajského regulačního řádu a do svého řádu pak zahrnout podniky, které kraj nereguluje. Podle zasvěceného zdroje MF DNES ale město mohlo řád projednávat dřív - souběžně s krajem.