Turista v Beskydech má důvod k úsměvu. Zatímco on si užívá sluníčka na horách,...

Turista v Beskydech má důvod k úsměvu. Zatímco on si užívá sluníčka na horách, nečistoty se drží v nížinách (2011). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Smog lidem otravuje život. Přečtěte si osm různých osudů

  • 7
Osm příběhů lidí rozdílného věku a různých profesí dokazuje, jak smog moc ovlivňuje životy. Jak ho vnímá dětská lékařka, veterinář či stánkařka? Jak moc vadí dětem?

Do Věřňovic, místní části Dolní Lutyně na Karvinsku, se Kateřina Prokešová stěhovala před několika lety i kvůli pěkné přírodě. "Netušila jsem, co mě čeká. Nedaleko domu mi postavili dálnici, můj dům postihly záplavy a navíc jsem zjistila, že Věřňovice patří mezi oblasti, které v Česku nejvíc trápí smog," říká žena. Věnuje se mimo jiné homeopatii a jak říká, špatné ovzduší se odráží i na zdraví lidí, které léčí.

Jak se před smogem chránit

- Hygienici doporučují větrat jen krátce a intenzivně, omezit fyzické aktivity venku a jíst více vitamínů.
- Pomocí může být koupě domovní čističky vzduchu, která zajistí čistší prostředí doma. Je ale třeba dobře vybírat, ne všechny čističky jsou stejně kvalitní.
- Nosit venku roušku? To podle hygieniků není potřeba, navíc to podle nich není účinná ochrana.
- Důležité je sledovat aktuální koncentrace prachu v ovzduší, například na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz.

"U pacientů je to znát. Problémy mají kromě dětí stále častěji i dospělí. Je to ale například i proto, že na ně zaměstnavatelé vyvíjejí větší tlak než dřív. Jejich organismus je pak unavený," líčí Kateřina Prokešová, která věří, že politici a úřady kvalitu ovzduší v kraji v budoucnu snad natrvalo zlepší. "Nedělám si velké naděje, ale snad to někdy lepší bude," podotýká.

Děti byly v kině, ale jen jako

"Teď zrovna jsme s dětmi v kině," sdělila včera do telefonu Ludmila Piechová, která učí v mateřské škole v Bohumíně-Skřečoni. Vzápětí ale upřesnila: "Ven jsme kvůli smogu nemohly. A tak jsme si udělaly kino ve školce. Zastřely jsme okna, prodávaly vstupenky, učily se, jak se při promítání správně chovat."

Učitelky s dětmi ven nemohou už skoro dva týdny - po dobu, kdy kraj sužuje smog. "Už to trvá dlouho, jsme z toho nešťastní. Děti si hlavně přejí jít do lesa, který máme kousek od školky," vypráví Ludmila Piechová.

Prach trápí i zvířata, třeba psy

Ačkoli se veterináře Richarda Molaty z Bohumína zatím nikdo z pejskařů neptal na to, zda zvýšené množství prachu v ovzduší, může škodit i jejich zvířeti, on sám si myslí, že psi při smogu trpí víc než v době, kdy je čistý vzduch. "Zhoršené ovzduší určitě psi pocítí. Většímu množství prachu než lidé jsou ale vystaveni trvale. Pohybují se těsně nad zemí, kde je mnohem víc prachu než třeba ve dvou metrech," řekl veterinář a dodal: "Zvířata mívají podobné potíže jako lidé. Když je třeba pes kardiak a bio zátěž je na trojce, může to jeho stav také zhoršovat."

Školáci chtějí z Ostravy pryč

"Smog mi vadí. Nechápu, proč už nemáme lepší ovzduší. V ArcelorMittalu sice tvrdí, že dávají na komíny filtry, ale vzduch se nelepší," říká Sabina Chytilová, která chodí do deváté třídy Základní školy Alberta Kučery v Ostravě.

"Nedávno mi lékaři zjistili astma. Myslím, že za to jednoznačně může špatný vzduch," domnívá se dívka. Se svými spolužáky se shoduje v tom, že dost možná v budoucnu z Ostravy bude chtít pryč. Proč? Hlavně kvůli smogu.

Prach teď není vidět, spíš cítit

Důchodkyně Helena Skálová teď, když město sužuje smog, pokud možno nevychází ven. "Smog mi vadí. Navíc ovzduší už je teď zhoršené strašně dlouho. Kdysi bývala taky smogová období, ale tak dlouhá? To snad nepamatuji," říká bývalá učitelka.

Smog v centru Ostravy. (28. ledna 2011)
Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.
Smog v centru Ostravy (28. ledna 2011)

Vzpomíná na to, že třeba když v Ostravě kdysi začala fungovat Nová huť, prachu v ovzduší bývalo velmi mnoho "Tehdy nám každou chvíli padal do očí," říká žena. "Teď prach není vidět, je spíš cítit," dodává čilá seniorka.

Čekárnu teď mívá lékařka plnou

"Mám teď více pacientů než v obdobích roku, kdy je vzduch relativně čistý," říká dětská lékařka Martina Kubošová z Bohumína. Děti trápí hlavně kašel, jsou zahleněné, potíže mají také astmatici.

"Nejhůř jsou na tom asi předškolní děti. Hlavně tříleťáci, kteří nastupují poprvé do školek a dostávají se do kolektivu. Dosud bývaly zdravé, ale teď je častěji než dřív začínají trápit například nemoci dýchacích cest," líčí lékařka, které smog také vadí. "Samozřejmě bychom si všichni přáli, aby se kvalita ovzduší zlepšila," podotýká.

S rouškou by nic neprodaly

Prodejkyně v jednom ze stánků na Masarykově náměstí v Ostravě v odpovědi na otázku, jestli jim vadí smog, jen pokrčí rameny. "Je to hrozné, co vám máme říkat," vzdychne si Lenka Melová. Ve vzduchu je šedá mlha. Jen málokdo se u stánku zastaví. Neuvažovaly chránit se rouškou? "To bychom vypadaly jako banditi. A lidé by tím tuplem nic nekupovali," hořce se smějí ženy.

Radost ze smogu: vyrábějí vlajky

Alespoň drobný užitek mají teď ze smogu klienti opavské charity. V těchto dnech vyrábějí 140 vlaječek s dřevěnými násadami na trolejbusy a autobusy. Vlajky budou veřejnost upozorňovat na smog.