SMS ohlašující nepořádek se v Opavě ujaly, chodí pět zpráv denně

  6:55aktualizováno  6:55
Krátkou esemeskou, klidně i anonymně. Opavská radnice před týdnem nabídla lidem nový způsob komunikace. A ti toho překvapivě hodně využívají. Denně magistrát dostane pět takových zpráv. Kvůli nepořádku, vandalismu i chybějícím kanálům.

V Opavě by se o nepořádku ve městě měli úředníci dozvědět velmi rychle. (ilustrační snímek) | foto: Městská policie Polička

Ve fontáně u muzea je nákupní vozík. Výtah na východním nádraží je pozvracený a nefunguje. Na chodníku v Krnovské ulici chybí poklop na kanál. Podobných esemesek teď opavská radnice dostává v průměru pět denně.

Jak upozorňovací SMS fungují

Na nepořádek ve městě, černé skládky, rozbité lavičky, polámané dřeviny a další problémy lidé upozorňují na telefonním čísle 739 220 220. Buď napíšou SMS, nebo problém vyfotí a pošlou formou MMS.

Služba je anonymní. Podněty se zabývají příslušní úředníci či lidé z technických služeb. Na webu města si občané mohou on-line zkontrolovat, jak to s řešením jejich podnětu vypadá.

Od začátku června totiž město zřídilo speciální linku pro podněty občanů. Nedá se na ni zavolat. Přijímá jen SMS, případně MMS, když někdo předmět stížnosti i vyfotí.

"Za prvních deset dnů jsme dostali pět desítek podnětů. Dvě třetiny jsou relevantní a pracujeme na jejich vyřešení. Zbylá třetina se týká věcí, které nemůžeme řešit. Třeba proto, že jde o soukromý pozemek," říká mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Esemesky se objevují na počítači jedné z úřednic. Ta je podle obsahu rozesílá jednotlivým odborům. "Valná většina jde na technické služby," dodává Dobrovolná. Tam podněty přicházejí hromadně, jednou za dva nebo tři dny.

"Třídíme je a podle toho, jak je to akutní, řešíme. Třeba k chybějícímu poklopu u kanálu musíme vyjet hned. Pokud jde o odstranění černé skládky, zařadíme jej na nejbližší termín do harmonogramu úklidu města," vysvětluje náměstek opavských technických služeb Martin Girášek.

 Upozorňuje však, že řada lidí ve zprávě opomíjí přesně lokalizovat místo problému. "Když napíšou jen, že v Opavě jsou propadlé kanály, těžko s tím něco dělat," míní Girášek.

Přes počáteční obavy, jaké typy podnětů budou na SMS bránu chodit a zda se nestane spíše prostorem pro stížnosti na sousedy, radnice vidí službu pozitivně.

"Stávalo se, že nás lidé upozornili na černou skládku, která ve městě leží týdny. Teď můžeme reagovat hned," uvádí náměstek primátora Dalibor Halátek. Právě on s nápadem přišel. Lidem anonymní služba zřejmě také víc vyhovuje. Například takzvanou Otevřenou radnici, kdy mohli osobně debatovat s vedením města, příliš nevyužívají. Opava je jednou z prvních vlaštovek.

Zkušenosti s esemeskami má v kraji už jen Nový Jičín. "Služba se nám osvědčila, lidé upozorňují na rozbitá pískoviště, lavičky a další," říká mluvčí města Marie Machková.

Další města se do přijímání esemsek zatím nepouštějí. "Vyhodnocovali jsme zkušenosti odjinud a třeba v Plzni je devadesát procent takových podnětů nepoužitelných a číslo zbytečně zahlcují. Zatím o ničem podobném neuvažujeme. Sbíráme ale podněty e-mailem," komentuje Šárka Swiderová, mluvčí karvinské radnice.

Přiznává, že i na mailovou adresu úřadu se někteří lidé raději obracejí anonymně. "Anonym je stejný e-mail jako všechny ostatní a taky jej řešíme. Stává se to, někdy je i odpověď nedoručitelná." To v Opavě či Novém Jičíně lidem odpověď nepřijde. Pokud chtějí znát osud své SMS, musí se podívat na web města.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Do Ostravy jela šéfová zbytečně. Dobře tu vařili, přesto zkrachovali

Přes svou závislost na alkoholu se Richard Konečný ukáže jako schopný kuchař,...

Restaurace uprostřed sídliště plného lidí má šanci na úspěch, o klientelu by nemusela mít nouzi. Jenže zkuste to v...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Další z rubriky

V boji se jmelím může pomoci úprava zákona. Vlastník by se musel starat

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Jen na území Ostravy je nutné ošetřit na dva tisíce stromů, v celém Moravskoslezském kraji desetitisíce. Šíření jmelí...

Zásahová jednotka zadržela muže, který ohrožoval masérku nožem

Elitní policisté z tuzemska, Slovenska a Německa poměřili své schopnosti v...

Policisté dopadli čtyřiapadesátiletého muže, který v Ostravě s nožem v ruce vydíral ženu, do jejíhož bytu se dostal pod...

Po letech debat a sporů doplnilo cennou alej na Opavsku osmnáct lip

Staré stromy v historické lipové aleji v Radkově na Opavsku v klidu dožijí. Tři...

Zatímco staré stromy v historické lipové aleji v Radkově na Opavsku v klidu dožijí, tři metry od nich už rostou nové....

Najdete na iDNES.cz