Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální demokraté ve Frýdku-Místku se osočují kvůli tajnému hlasování

  7:56aktualizováno  7:56
Zavedení tajného hlasování, které chtělo prosadit vedení frýdecko-místeckého magistrátu, se řešilo až v nejvyšších patrech ČSSD. A výstupy z jednání rozvířily i politickou scénu v samotném Frýdku-Místku.

Primátor Frýdku-Miístku čelí podezření, že stranickému šéfovi neříkal pravdu o navrhovaném tajném hlasování. Striktně to však odmítá. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Na mnohahodinovou debatu frýdecko-místeckých zastupitelů z konce března o zavedení tajného hlasování asi nebude primátor Michal Pobucký vzpomínat v dobrém. Návrh sice nakonec neprošel, i tak ale musel jet „na kobereček“ k vedení ČSSD.

„Pokládám to celé za nesmysl a absurdní, nikdy jsem nezažil, že by někdo navrhoval, aby se na zastupitelstvu hlasovalo tajně,“ komentoval návrh na zavedení tajného hlasování Bohuslav Sobotka.

Pavlína Nytrová (ČSSD)

Pavlína Nytrová (ČSSD)

Výsledkem jednání v Lidovém domě nebylo jen „zvednuté obočí“ předsedy strany, ale i podezření, že primátor svému stranickému předsedovi neříkal pravdu.

Kdo tajné hlasování navrhnul?

„Mluvila jsem o tom případu s panem premiérem a ten mi řekl, že mu na dotaz, kdo chtěl do jednacího řádu prosadit tajné hlasování, pan Pobucký odpověděl, že to byli komunisté,“ popsala jednání poslankyně Pavlína Nytrová.

Ta je s frýdecko-místeckým primátorem dlouhodobě ve sporu, vytýká mu například nečinnost při řešení kauz frýdecko-místeckého magistrátu i jednotlivých politiků.

Michal Pobucký ale odmítá, že by premiérovi řekl, že za návrhem tajného hlasování stáli komunisté. „Já si nepamatuji, kdo co konkrétně na radě navrhne, prostě to přešlo, na radě se to schválilo, bylo to doporučeno na zastupitelstvu, a to bylo celé,“ odpověděl Michal Pobucký na dotaz, kdo tajné hlasování navrhl.

A odmítl i tvrzení, že by Bohuslavu Sobotkovi řekl, že za návrhem tajného hlasování stojí komunisté. „Já jsem nikomu nic takového neříkal.“

Dění v Praze popisuje také nahrávka

Bohuslav Sobotka se k válce mezi sociálními demokraty z Frýdku-Místku staví zdrženlivě. „Já mám na starosti trošku důležitější věci než se plést mezi pana Pobuckého a paní Nytrovou,“ odmítl premiér spor komentovat.

Že by za návrhem tajného hlasování stáli komunisté, zástupci KSČM odmítají. „Zařazení tajného hlasování do jednacího řádu jsme nenavrhli, ani bychom s ním u normálních hlasování nesouhlasili,“ řekl Ivan Vrba, volební lídr KSČM v komunálních volbách.

„Pokud pan Pobucký tvrdí, že panu Sobotkovi nic takového neříkal, tak lže, věřím spíše předsedovi strany než jemu,“ stojí si za svým Pavlína Nytrová.

Proti primátorovi ale nestojí jen tvrzení poslankyně, kterou frýdecko-místečtí sociální demokraté v minulém volebním období vyloučili z klubu zastupitelů, aby ji po krátkém čase na nátlak shora přijali zpět, ale také záznam z jednání okresního výkonného výboru ČSSD ve Frýdku-Místku.

Okresní šéf ČSSD na Frýdecko-Místecku Jiří Vzientek.

Nový okresní šéf ČSSD na Frýdecko-Místecku Jiří Vzientek.

Ten zveřejnil Levicový zpravodaj FM. List cituje okresního stranického předsedu Jiřího Vzientka, který jednání politického grémia ČSSD v Praze na schůzi popisoval.

„Pan primátor tam vysvětlil, že v žádném případě to nebyl nápad sociální demokracie, že to byl požadavek skrytého koaličního partnera komunistické strany,“ cituje slova okresního předsedy strany zpravodaj.

 „Ta slova jsou autentická, jde o přesný přepis nahrávky, která byla na jednání pořízena,“ řekl autor opozičního zpravodaje ČSSD Jaroslav Marek.

A Jiří Vzientek citaci potvrdil. „Ta slova, tak jak tam jsou napsána, jsem řekl, bylo to tak,“ řekl předseda okresního výboru ČSSD ve Frýdku-Místku Jiří Vzientek. „Ale ten spor mezi panem primátorem a paní poslankyní považuji za malicherný.“

Markovi údajně hrozí vyloučení ze strany

Boj mezi znepřátelenými frakcemi ČSSD na Frýdecko-Místecku se nesoustředí jen na primátora Michala Pobuckého a poslankyni Pavlínu Nytrovou. Jednou z postav na „šachovnici“ je i Jaroslav Marek, do podzimu okresní předseda ČSSD, který mimo jiné stojí i za vydáváním Levicového zpravodaje FM. Bývalý chartista je i asistentem poslankyně Pavlíny Nytrové.

Podle informací MF DNES se jeho odpůrci snaží o Markovo vyloučení z ČSSD.

Jaroslav Marek na náměstí Svobody v Místku.

Jaroslav Marek má v ČSSD zřejmě na kahánku.

Jaroslav Marek si je své situace vědom. „Okresní kontrolní komise nedávno odhlasovala, že jsem porušil usnesení Ústředního výkonného výboru strany tím, že jsem vynesl vnitřní spory ČSSD na veřejnost. Na základě takového usnesení mě v budoucnu mohou i vyloučit ze strany,“ vysvětluje Jaroslav Marek. „Předpokládám, že se o tom bude jednat na některém z příštích zasedání okresního výboru.“

O tom, že asistent poslankyně porušil usnesení ÚVV ČSSD, rozhodly hlasy dvou členů kontrolní komise. Ta je zvolena jako pětičlenná, dva její členové při rozhodování chyběli, jeden byl proti návrhu, dva jej podpořili.

„Já si nemyslím, že by byl pan Marek vyloučen z ČSSD, že by rozhodnutí komise bylo nějakým prvním krokem k jeho vyloučení,“ komentoval hlasování Jiří Vzientek.

„Je vtipné, že se v demokratické straně dá vylučovat za to, že má člověk nějaký jiný názor, že upozorňuje na nekalosti, které se kolem něj dějí,“ komentoval dění člen frýdecko-místecké ČSSD René Jurásek.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Ostravské stopy: V hospodě seděly živly a páchla řeka, vzpomíná hudebník

Ostravský rodák Martin Jarošek vystudoval na konzervatoři dirigentství a...

Hudebník Martin Jarošek sice vystudoval ostravskou konzervatoř, ale místo aby komponoval nebo dirigoval, vrhl se do...Další z rubriky

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...

Vlekaři čekají na mrazy, zasněžování si zatím mohli jen vyzkoušet

Sněžná děla na Bílé jsou připravena na zasněžování. Potřebují ale nižší teploty.

Provozovatelé lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji čekají na mrazivé počasí, které by jim umožnilo zasněžit...

V Ostravě jsem tak často, že mi chybět ani nestačí, říká Radovan Lipus

Známý režisér Radovan Lipus se v Ostravě naposledy zastavil minulý týden....

Proslulé pořady Šumná města a Šumné stopy, seriály, četné činoherní inscenace, pořad Stesk kavárenského povaleče a nově...Najdete na iDNES.cz