Šimona Kramarčíka možná za míchání jedovatého alkoholu čeká vyšší trest.

Šimona Kramarčíka možná za míchání jedovatého alkoholu čeká vyšší trest. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šok pro míchače jedovatého alkoholu z Těšína. Hrozí mu vyšší trest

  • 30
Značně zdrcen odcházel z jednací síně Krajského soudu v Ostravě Šimon Kramarčík, obžalovaný z míchání jedovatého alkoholu, po kterém v roce 2012 zemřeli tři lidé. Místo očekávaného rozsudku si vyslechl soudcovo upozornění, že mu hrozí změna právní kvalifikace jeho počínání. A tedy nejspíše vyšší trest.

Soud rozplétá jeden z dílčích případů metanolové kauzy z podzimu 2012. Šimon Kramarčík a Jaromír Pánek jsou viněni z toho, že pokoutně míchali a prodávali alkohol, který vinou vysokého obsahu metanolu zabil tři lidi a několika dalším způsobil zdravotní obtíže.

Jaromír Pánek podle obžaloby zajišťoval nelegální líh. Svědek, už odsouzený distributor metanolového alkoholu Jiří Vacula, řekl, že právě Pánkovi dovezl tři dodávky lihu ze Zlína do Českého Těšína. Potvrzeno tak bylo spojení mezi hlavní zlínskou metanolovou větví a těšínskými otravami.

Závadný líh pak míchal Šimon Kramarčík. Výsledný alkohol prodával například ve své prodejně na Hlavní třídě v Českém Těšíně.

Obžalovaný Jaromír Pánek.

Po vypití smrtící směsi tři lidé zemřeli. Jedna žena v třinecké nemocnici, další muž ve vinohradské nemocnici v Praze a třetí oběť našli mrtvou v bytě. Další se otrávili a jen rychlý zásah lékařů je zachránil.

Ve čtvrtek měl padnout rozsudek. Jenže soudce řekl: „Upozorňuji pana Kramarčíka, že se může změnit právní kvalifikace jeho činu. Zároveň má právo, aby měl možnost si připravit obhajobu. Využijete ji?“

Kramarčík po poradě s obhájkyní reagoval: „Odložíme to.“

Kramarčíkovi hrozí o několik let delší trest

Líčení pak bylo odročeno o týden. Podle mluvčího ostravského krajského soudu Dalibora Zechy byl Kramarčík dosud souzen za ohrožení zdraví závadnou potravinou se sazbou pět až dvanáct let. Nyní mu ale hrozí odsouzení za obecné ohrožení. V tom případě mu hrozí vězení od osmi do patnácti let.

Proč se soud tak rozhodl, není zatím jasné. Je ale možné, že soudce považuje za prokázané, že Kramarčík věděl, že pančovaným alkoholem může zákazníky ohrozit. Když se totiž dozvěděl o sérii úmrtí, všechen alkohol prý poté zlikvidoval.

Kramarčíkovi nebylo po skončení líčení vůbec do řeči. „Nechápu to, co asi za týden stihneme?“ povzdychl si. Nakonec se přeci jen trochu rozpovídal: „Když jsem byl ve vazbě, tak mi říkali, že přiznání bude bráno jako polehčující okolnost. Přiznal jsem se, omluvil, odškodnil. A co z toho?“ nechápal.