Na údajný pokus o úplatek upozornil sám primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na údajný pokus o úplatek upozornil sám primátor Ostravy Tomáš Macura. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud bude řešit pokus o podplacení primátora Ostravy Tomáše Macury

  • 6
Na konci února bude soud posuzovat, zda se sedmdesátiletý Jiří Lukeš před rokem v roli spolupracovníka firmy Veolia Energie pokusil podplatit primátora Ostravy. Podle Tomáše Macury mu Lukeš řekl, že dostane hotově asi sto tisíc korun a jeho prostřednictvím i další členové pracovní skupiny, v níž má krajské město své zástupce.

„Případ je zvláštní už tím, že Lukeš byl obžalován ze zločinu podplácení i přesto, že chybí jasné důkazy a vše zůstává v roli tvrzení proti tvrzení. Asi to souvisí s tím, že se do toho osobně vložil policejní ředitel Tomáš Kužel,“ zmínil člověk, který má o případu informace, ale nechce zveřejnit své jméno.

Že jde případ k soudu, potvrdil MF DNES mluvčí Okresního soudu Ostrava Lukáš Delong. „První stání je 26. února,“ řekl Delong s tím, že Lukeš je obžalovaný ze zločinu podplácení podle paragrafu 332, odstavce 1 a 2 v bodě b, ve kterém jde o spáchání zločinu vůči úřední osobě. V tom případě hrozí Lukešovi až šest let vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest.

Samotní aktéři většinou mlčí.„Nechci to komentovat. Spojte se s právníkem,“ řekl ve středu Jiří Lukeš. I jeho obhájce však stanovisko odmítl. „Jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl právník Matěj Zachveja.

I krajský policejní ředitel Tomáš Kužel zareagoval na otázku MF DNES, proč v kauze vystupuje jako svědek, velmi vyhýbavě: „Vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat.“

Stručná byla i reakce mluvčího Veolie. „Nechceme se k tomu vyjadřovat. Pan Lukeš není zaměstnancem firmy. V minulosti působil jen na dohodu jako poradce generálního ředitele,“ řekl Antonín Balnar.

Dodal, že spojení kauzy s Veolií poškozuje jméno firmy. „Pan Lukeš byl externím poradcem generálního ředitele bývalé Dalkie, avšak bez pravomocí vzhledem k chodu společnosti. Po převzetí společnosti Dalkia nynějším vlastníkem, Veolií, již jeho role byla minimální a nový management jeho služby nevyužíval. Dohoda mu jen doběhla, vypršela a nebyla prodloužena“.

Nastínil, že příště přinese obálku

Ani primátor Ostravy Tomáš Macura se dřív nechtěl k celé záležitosti vyjadřovat. Těsně před zahájením soudního jednání ale řekl, co se loni v únoru stalo.

„Když jsem byl jako nový zástupce města na první schůzce pracovní skupiny v energetické firmě Veolia, pan Lukeš mi řekl, že činnost členů sice není oficiálně placená, ale že bývalo zvykem dávat lidem peníze na ruku. Nastínil, že příště přinese obálku. A dodal, abych to vyřídil i své kolegyni,“ líčí Macura.

Netají ale, že rozhovor proběhl mezi čtyřma očima a žádné peníze nikdy nedostal. Proč tedy nepočkal na důkazy a šel na policii, navíc asi až po měsíci a půl od události?

„Sám jsem tím byl v první chvíli tak zaskočený, že jsem nevěděl, co dělat. Řešil jsem to a radil se s odborníky. Nemohl jsem například vědět, jestli pan Lukeš neměl při našem rozhovoru zapnuté nahrávací zařízení a nechtěl mě zkompromitovat,“ vzpomíná primátor.

Na policii vypovídal Palyza i Novák

Nezastírá, že mu vadil i fakt, že bývalí zástupci města měli podle Lukeše dostávat peníze od firmy, která město zásobuje teplem, a na jejíž činnost i tvorbu ceny měli dohlížet.

Jestli to tak bylo a zda to lze prokázat, se uvidí asi až u soudu. Například šéf ostravských sociálních demokratů Lumír Palyza, který je členem pracovní skupiny už od roku 2011, totiž tvrdí, že o ničem neví. „Nedokážu říci, co se odehrálo mezi pány Macurou a Lukešem, nebyl jsem u toho. A nevím ani o žádných obálkách s penězi. Jako náměstek primátora jsem byl v různých pracovních skupinách či komisích, jejichž činnost nebyla placená,“ řekl ve středu Palyza MF DNES.

Stejně vypovídal na policii. A nebyl jediný. Ke svědkům patří i hejtman Miroslav Novák.