Obžalovaný bývalý exekutor Čeněk Bělasta se před fotografy kryl zimním kabátem...

Obžalovaný bývalý exekutor Čeněk Bělasta se před fotografy kryl zimním kabátem a když už nebylo zbytí, tak alespoň zavřel oči. (17. ledna 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Exekutora soudí za zpronevěru sedmi milionů z vymožených peněz

  • 7
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ bývalého bruntálského soudního exekutora Čeňka Bělasty, který podle obžaloby zpronevěřil přes sedm milionů korun. Peníze od dlužníků sice vymohl, ale už neposlal věřitelům, případně dlužníkům nevrátil přeplatky. Obžalovaný vinu popírá.

Sedmapadesátiletému Bělastovi hrozí za zpronevěru a zneužití pravomoci veřejné osoby od pěti do dvanácti let vězení.

Podle obžaloby mu v letech 2005 až 2013 bylo lhostejné, ke komu vymožené částky měly směřovat. Jestli ministerstvu financí, Kofole, městu Krnov, obci Václavov u Bruntálu, dědicům nebo vyživovaným dětem. Všechny peníze si údajně nechával a poté utrácel pro svou potřebu.

Poškozených je zhruba tři sta a celková škoda se dostala přes sedm milionů korun. Nejvyšší zpronevěřená částka činila zhruba dva miliony korun pro Českou spořitelnu, nejnižší devět korun.

Obžalovaný se prý rok neviděl s obhájcem

„Pokud se někdo ozval hlasitěji a opakovaně, tak mu byly peníze vyplaceny,“ uvedla státní zástupkyně Beata Ciencialová. Na exekutorském účtu nejčastěji zůstávaly srážky z platů, případně sumy z dražby, o nichž se věřitelé často ani neměli jak dozvědět. A Bělasta údajně chtěl, ať to tak zůstane.

Vyšetřování bylo velmi náročné, o čemž svědčí například třicet svazků vyšetřovacího spisu. Státní zástupkyně četla obžalobu takřka hodinu, přičemž soudce Vítězslav Božoň navíc umožnil, aby mohla uvádět jen jména a částku, nikoliv čísla exekučních příkazů. Dokonce vyhlásil pětiminutovou přestávku, aby si žalobkyně mohla odpočinout.

Půlhodinovou přestávku soudce umožnil i obžalovanému, a to z velmi neobvyklého důvodu. Bělasta totiž sdělil, že s obhájcem se viděl naposledy před rokem a neměli čas si domluvit, jak se k obžalobě postaví. „Bydlím v Kyjově a jsem ve zkušební době jako podnikový právník, nemám proto kdy jezdit na Ostravsko,“ vysvětlil.

„Já a rozsáhlý majetek? To tedy ne“

Obžalovaný si stěžoval také na zdravotní obtíže. Soudu sdělil, že byl nedávno hospitalizován a před pár dny propuštěn do domácího léčení.

„Fyzicky se necítím vůbec dobře,“ poznamenal a požádal, aby ve středu, kdy bude vypovídat manželka, jeho ekonomický poradce a zaměstnankyně jeho Exekutorského úřadu, se nemusel jednání účastnit. Přijede prý až ve čtvrtek, kdy budou vypovídat další svědci. „Na ty už budu mít dotazy,“ nastínil.

Vypovídat však odmítl. Už dříve přitom popřel, že by se nějak obohacoval. Sám prý nemá takřka žádný majetek. „Skoro nic nemám. Žiju v družstevním bytu, nemovitost v Třemešné ve Slezsku jsem zdědil, mám i malou zahrádku,“ líčil vyšetřovatelům.

Mnoho peněz prý investoval do Exekutorského úřadu, který v roce 2001 založil „na zelené louce“. „Bylo to velmi náročné, dokonce jsem si bral úvěry, aby bylo na výplaty zaměstnanců. Leasingy, nájem, vše se budovalo postupně,“ popisoval.

Projednávání se zřejmě protáhne

Obžalobě vytýkal, že vůbec nezohledňuje například změny legislativy, kdy třeba dříve bylo možné pozdržet platbu vyšší než tisíc korun, přičemž se maximálně jednalo o kárný prohřešek, nikoliv však trestný.

Uváděl také, že doplácí na vykazované fiktivní příjmy, což prý vymyslela jejich účetní, aby se tak zlepšila statistika bruntálského Exekutorského úřadu, kterou prováděla Exekutorská komora České republiky. „Byla to asi stovka případů ročně,“ uvedl Bělasta.

Jednání případu bude pokračovat v dalších dnech, termín rozsudku není znám, rozhodně však nepadne tento měsíc. Soudce už předeslal, že hodlá nechat prostor pro případné další svědecké výpovědi.