Spor Havířova s vlastní firmou k zakázce na výměnu oken musel řešit i soud

  8:18aktualizováno  8:18
Žalobce – město Havířov, žalovaný – jeho vlastní společnost Městská realitní agentura (MRA). Žalobu za problémovou zakázku na vlastní společnost před nedávnem řešil Rozhodčí soud.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Havířovská radnice se na něj obrátila poté, co musela uhradit půldruhého milionu korun Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad napadl způsob výběrového řízení, které v roce 2012 přiřklo více než stomilionovou zakázku na výměnu oken v městských bytech společnosti RI-Okna.

ÚOHS došel k závěru, že upravenými požadavky na technické parametry byly v průběhu výběrového řízení zvýhodněné některé firmy na úkor jiných. „Vytvářely neodůvodněné překážky hospodářské soutěže spočívající v jejím ztížení, přičemž tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ píše se mimo jiné v rozhodnutí ÚOHS z roku 2016.

Zakázku zadávala právě Městská realitní agentura, která pro Havířov spravuje mimo jiné tamní bytový fond. V době uložení pokuty už ale v jejím čele seděli noví lidé, kteří nechtěli přebírat zodpovědnost za „chyby“ svých předchůdců.

Pokutu tak zaplatilo město, které pak částku po své společnosti zpětně vymáhalo právě u Rozhodčího soudu. „Nárok města proti MRA na úhradu částky ve výši 1,5 milionu korun byl ale Rozhodčím soudem v plném rozsahu zamítnut,“ uvedla mluvčí havířovské radnice Jana Kriš.

Rozhodčí soud upozornil, že hlavním problémem byl špatný postup samotné hodnotící komise výběrového řízení. V ní tehdy zasedalo šest členů.

Podle města by odpovědnost měli nést členové komise

Pozornost havířovské radnice se tak nyní zaměřila právě na tyto jednotlivce. „Na jednání Rady města Havířova v listopadu rozhodla rada o podání žaloby vůči členům hodnotící komise,“ potvrdila mluvčí Havířova.

Radní už poslali členům výzvu k zaplacení poměrné částky. To redakci MF DNES potvrdil jednatel MRA a zároveň havířovský radní Róbert Masarovič.

Nad dotazem, zda věří, že město ze členů chybující komise peníze dostane, se ale spíše pousmál. „Víte, jak je to se stavem justice v tomto státě,“ uvedl Róbert Masarovič. Masarovič přišel do MRA už ve chvíli, kdy počínání jeho předchůdců řešil ÚOHS. „Podařilo se nám alespoň snížit pokutu z původně zamýšlených dvou milionů na milion a půl,“ dodal.

Vítězná firma: Zakázka byla provedena řádně

Podle informací listu Deník se případem zabývá policie, která již měla v souvislosti se zakázkami Městské realitní agentury obvinit někdejšího náměstka ředitele této městské společnosti a bývalého náměstka primátora Pavola Jantoše, který byl právě jedním z členů hodnotící komise. 

„Komisař ve věci zahájil trestní stíhání proti jedné osobě. V této chvíli stále probíhají procesní úkony, a tato část trestního řízení je neveřejná,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Pavol Jantoš na žádost o vyjádření reagoval stroze: „Děkuji, nechci, na shledanou,“ prohodil a zavěsil telefon. 

Vítěz zakázky, firma RI-Okna, redakci sdělil, že jej policie nevyšetřuje. „Jsme přesvědčeni, že zakázka byla provedena řádně podle zadané projektové dokumentace v souladu se smlouvou a právními předpisy. Průběh realizace zakázky se nám jevil standardní. Vzhledem k probíhajícímu šetření policejního orgánu se nebudeme až do uzavření případu k věci vyjadřovat, abychom nenarušili průběh vyšetřování,“ uvedla jménem předsedy představenstva společnosti Jana Sýkorová.

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji nadále klesá, v Hyundai zvýší mzdy

Továrna Hyundai v Nošovicích.

Pod osmatřicet tisíc lidí klesl na konci listopadu počet nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. Z hlediska úřadu...

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Soud stále řeší Zátorského podnikání, nyní i jeho údajného pomocníka

Daneš Zátorský u Krajského soudu v Ostravě.

Patřil k nejúspěšnějším ostravským podnikatelům. Daneš Zátorský byl spojován například s opravnami letadel na...

Najdete na iDNES.cz