Martina Balhara přivedli do soudní síně ozbrojenci vězeňské služby. (28. ledna...

Martina Balhara přivedli do soudní síně ozbrojenci vězeňské služby. (28. ledna 2016) | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Sedmnáct let za ubití pošťačky. Soud přesvědčily hlavně pachové stopy

  • 72
Na základě série nepřímých důkazů poslal Krajský soud v Ostravě na sedmnáct let do vězení 27letého Martina Balhara ze Skřipova na Opavsku. Podle rozsudku v září 2013 ubil místní poštovní úředníci a poštu vykradl.

Chybí otisk, není svědek i uloupené peníze. Nenašla se vražedná zbraň. Soudkyně přesto konstatovala, že Balhar je vinen bez důvodných pochybností. „Chybějící přímé důkazy nejsou ničím mimořádným. Ale řetězec nepřímých důkazů poskytuje podle nás jasný obraz toho, co se stalo,“ uvedla soudkyně.

Podle obžaloby nezaměstnaný Balhar nutně potřeboval peníze. V pondělí 30. září 2013 přišel okolo patnácté hodiny na poštu vyřídit zrušení účtu. Neměl však nutný poplatek, proto se s poštovní úřednicí domluvil, že se ještě zastaví. Když těsně před sedmnáctou hodinou přišel, zastihl ženu při denním vyúčtování. A když otevřela trezor, podle žalobce se neudržel a začal jednat.

Děsivý čin v malé obci

Dostal se za přepážku a ženu začal bít neupřesněným tupým předmětem do hlavy. Úporně se bránila, ale neměla šanci. Po osmi úderech do hlavy během několika minut zemřela. Z pošty se ztratilo téměř 200 tisíc korun. Tělo našel manžel zavražděné, který pátral, proč nepřišla ze zaměstnání.

Policistům se dlouho nedařilo čin objasnit, ačkoliv vyslechli zhruba patnáct set lidí. Mnoha z vyšetřovaných policisté vzali DNA. Prohledali celou obec a okolí. Česká pošta slíbila za pomoc při dopadení pachatele odměnu. Nejčastěji se spekulovalo o náhodných vrazích. Ale po deseti měsících policisté zadrželi skřipovského mladíka Balhara.

Matka, otec a děda přesně vědí, kdy přišel domů

Na jeho vinu podle policie poukazují hlavně četné pachové stopy na trezoru, před trezorem, na kabelce napadené úřednice, na vnitřní klice dveří přepážky i na ruce pošťačky. Pes vyhledávající stopy prý neváhal.

Balhar tvrdil, že v době vraždy byl doma, což mu dosvědčili nejbližší příbuzní. Vzpomínají si, že dorazil asi v 16:45 hodin. Soudkyně však uvedla, že se jednotlivé výpovědi rozcházejí a považuje za zvláštní, když si na přesný čas vzpomněli po roce od činu. „Proto nelze jejich svědectví považovat za důvěryhodné,“ uvedla soudkyně.

Balhar se v osudný den odpoledne zastavil v místním pohostinství, kde popíjel tvrdý alkohol i pivo. Hostinskému pak před pátou hodinou řekl, že se ještě musí zastavit na poštu, protože tam něco zapomněl.

Kvůli agresivnímu chování se třikrát léčil v Opavě

Soud poukázal také na Balharovu osobnost. Když se totiž napil alkoholu, případně užil pervitin nebo marihuanu, stával se agresivním. Ostatně už třikrát byl kvůli nezvladatelnému vzteku v Psychiatrické nemocnici v Opavě. „Při incidentech přivolala policisty rodina, která uváděla, že se ho bojí,“ podotkla soudkyně.

Balharovi také nepomohlo to, že je levákem. Útočník totiž svou oběť podle znalců ubil levou rukou. Podle soudu nešel na poštu vraždit, ale když pod vlivem alkoholu měl možnost získat peníze, neváhal. A protože ho poštovní úřednice znala, musel se zbavit svědka.

Odsouzený by také měl poškozeným uhradit přibližně 7,5 milionu korun, z toho po dvou milionech korun pro manžela a dva syny zavražděné.

Balhar s rozsudkem nesouhlasil. „Stoprocentně si hned podávám odvolání,“ prohlásil. Státní zástupce si ponechal lhůtu. Při odchodu odsouzený zvolal: „To není normální. Neexistuje spravedlnost v tomto státě!“ A když si ho člen ozbrojené justiční stráže přitáhl, obořil se na něj: „Co děláš?“

Jeho matka část vyhlášení rozsudku proplakala. Po skončení jednání prohlásila argumenty soudu za kecy. „Byl se mnou. Za tím si stojím. Ať si mě klidně žalují pro křivé svědectví,“ řekla.

22. června 2015