O obžalobě v kauze OKD rozhodne Obvodní soud pro Prahu 2.

O obžalobě v kauze OKD rozhodne Obvodní soud pro Prahu 2. | foto: František Vlček, MAFRA

Soud začal řešit kauzu prodeje OKD. Stát na něm tratil přes pět a půl miliardy

  • 11
Obvodní soud pro Prahu 2 dnes předběžně projednal obžalobu tří lidí v kauze OKD. Rozhodnutí senát Ivy Fialové zatím nesdělil. Je možné, že hodlá nařídit hlavní líčení. Podle státního zástupce vznikla státu škodu ve výši nejméně 5,7 miliard korun.

Znalce Rudolfa Douchu a dva bývalé státní úředníky policisté obvinili loni z toho, že napomohli prodeji státních akcií OKD soukromému vlastníkovi výrazně pod cenou. Podle vyšetřovatelů kvůli nevýhodnému obchodu přišel stát nejméně o 5,7 miliard korun. 

„Jednání bylo neveřejné a jeho výsledek nejprve sdělíme zúčastněným stranám,“ vysvětlila mluvčí obvodního soudu Markéta Pröllerová, proč závěr zatím oznámit nemůže. Senát má podle ní možnost nařídit ve věci hlavní líčení, určit jinou místní příslušnost kauzy nebo požadovat doplnění obžaloby. 

Vyšetřovatelé z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se případem zabývali od jara roku 2011. „V červnu 2012 jsme obvinili znalce z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, v prosinci 2013 byly obviněné další dvě osoby pro pokus trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil redakci iDNES.cz mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. 

Fond národního majetku České republiky v roce 2004 prodal státní podíl v akciové společnosti OKD soukromé společnosti Karbon Invest. Firma při této transakci získala za 4,1 miliardy korun 46 procent státních akcií. 

Podle vyšetřovatelů byla hodnota akcií silně podceněná. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult totiž nezapočítal do majetku OKD i dceřinné společnosti. V roce 2014 ho policisté obvinili z křivé výpovědi a poskytnutí nepravdivého znaleckého posudku. Podle vyšetřovatelů měl stát v době prodeje k dispozici i jiný znalecký posudek, který státní podíl v OKD odhadoval na 10,3 miliardy korun. 

Spolu s Douchou čelí obžalobě také Pavel Kuta a Jan Škurek, bývalí místopředsedové Fondu národního majetku, kteří jsou za smlouvu o prodeji odpovědní. Podle vyšetřovatelů se dopustili porušování povinnosti při správě cizího majetku ve stádiu pokusu, za což jim hrozí až osm let vězení.

Brzy po transakci, podle státního zastupitelství výrazně nevýhodné pro stát, přešel majetek bývalého OKD do rukou Zdeňka Bakaly, přesněji řečeno jeho společnosti RPG Industries. Do jejího majetku patřilo i velké množství bytů. RPG Industries je později začala prodávat za tržní ceny. Podle jejích kritiků tím státu i nájemníkům vzniká újma, která může dosáhnout až 50 miliard korun (více zde). 

V době, kdy se prodej části státního majetku soukromé společnosti stal, byl ministrem financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a premiérem Stanislav Gross (ČSSD). 

V souvislosti s neprůhledným převodem státního podílu na firmu Karbon Invest byli v minulosti stíháni i bývalí manažeři OKD Viktor Koláček, Petr Otava a Jan Przybyla. Krajský soud v Hradci Králové je ale v roce 2009 osvobodil a státní zástupce proti tomuto rozhodnutí nepodal odvolání.