Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soud řeší obchody s počítači, obžalovaní údajně obrali stát o 180 milionů

  • 1
Ostravský krajský soud se začal zabývat obřími karuselovými obchody s výpočetní technikou. Pět firem a šestnáct obžalovaných fingovalo podle obžaloby prodej počítačů. Přeprodávali je mezi sebou a nakonec je vyvezli do zahraničí.

Od finančních úřadů pak požadovali nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty. Stát těmito podvody na daních údajně připravili o 180 milionů korun.

Šestnáct obžalovaných, mezi nimi i několik žen a jeden Němec, čelí obžalobě z krácení daně, poplatku a další podobné platby. Ve vězení můžou strávit až deset let. Podle spisu pracovali jako organizovaná skupina a mezi hlavní organizátory patřil František Břicháček, který je stíhán vazebně. Ten ovládal jednu ze tří firem, které vratky DPH uplatňovaly.

Obžalovaný německé národnosti René Fischer Bernard zase řídil německou společnost, která disponovala skladovými prostory. Tam údajně obchody s počítači končily. Bernard k soudu nedorazil a skrývá se na neznámém místě. Trestní řízení je proti němu vedeno jako proti uprchlému.

Soud netrval dlouho, chyběl obhájce a jedna obžalovaná

Podle obžaloby gang podvodníků v Česku skutečně nakoupil počítače. Zboží pak firmy mezi sebou přeprodávaly a při tom zvyšovaly cenu. Nakonec počítače prodaly do některé ze zemí Evropské unie. Českým finančním úřadům ale zástupci firem tvrdili, že zboží nakoupili v zahraničí, a neoprávněně požadovali vratku DPH. Celkem jde podle obžaloby o 27 případů, v některých škoda dosáhla až 30 milionů korun.

“Zboží skutečně existovalo. Obchody ale byly fiktivní. Počítače opakovaně putovaly z Česka do ciziny, a pak zase na začátek,“ řekl státní zástupce Karel Kalda. Takto firmy od státu podle obžaloby získávaly neoprávněně peníze v letech 2010 až 2013.

Proces trval jen krátce. Soudkyně zjistila, že se ze zdravotních důvodů nedostavil obhájce Břicháčka. Nedorazila ani další vazebně stíhaná obžalovaná, která si před časem ve věznici zlomila nohu. Předsedkyně senátu proto hlavní líčení odročila na 1. března.

Daňové úniky údajně překračují sto milionů ročně

Karuselové nebo také kolotočové podvody jsou spojeny s mechanismem DPH. Využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu EU je od DPH osvobozeno. Povinnost odvést daň se hromadí u prvního obchodníka, který zboží získá z jiného státu a prodává ho v rámci stejného státu, ve kterém on sám působí.

Daňové úniky v Česku podle odhadů ročně překračují sto miliard korun.
“Na samém počátku je firma, která ze zahraničí doveze zboží. To v tuzemsku vzápětí prodá a zbankrotuje. Tím se vyhne povinnosti úhrady daně z přidané hodnoty. Může dojít ještě k přepsání firmy na bílého koně či cizince,“ uvedl portál Investia.cz.

Firma, která koupila od první firmy v řetězci zboží, ho s malou přirážkou prodá další firmě. Připočtenou DPH ve výši 21 procent platit nemusí, neboť to byla povinnost první firmy. Respektive DPH platí, ale pouze z rozdílu mezi nákupem a prodejem zboží další firmě.

Tento postup se ještě několikrát zopakuje. Na konci procesu je firma, která veškeré zboží vyveze do zahraničí. Od státu podle platných pravidel získá vratku DPH. Některé podvodné sítě mezi sebou posílají opravdové zboží, jiné si jen přeposílají faktury.

,