Hutník se zpovídá soudu. Spletl si ventily, výbuch plynu zabil Inda

  • 16
Okresní soud v Ostravě začal posuzovat vinu třiačtyřicetiletého bývalého zaměstnance huti ArcelorMittal. Popletl si ventily, vinou čehož v koksárenské baterii vybuchl plyn. Exploze popálila česko-indickou delegaci, která provozem zrovna procházela. Jeden Ind pak těžkým zraněním podlehl.

Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí obžalovanému vězení od tří do deseti let.

Radoslav Kapusniak pracoval v huti ArcelorMittal od vyučení ve druhé polovině osmdesátých let, tehdy se ještě jmenovala Nová huť Klementa Gottwalda. Osudovým dnem se pro něj a několik dalších lidí stal loňský 7. listopad. Tehdy jako topenář v koksovně dostal za úkol uzavřít hlavní uzávěr plynu. Ve skutečnosti ale společně s pomocníky začali otáčet uzávěrem energetiky.

"Asi po čtvrthodině, to byl uzávěr uzavřený zhruba ze čtvrtiny, volal mistr do vysílačky, že se zvyšuje tlak plynu v potrubí, ať se otevře odvzdušňovací komínek. Asi za pět minut se ozval výbuch," líčil Kapusniak před soudem.

Na pracoviště vzápětí přiběhl pracovník, který začal křičet, že uzavírali špatný ventil. Pak už se jen ve vysílačce ozývalo hlášení, aby někdo zavolal sanitky, že jsou na místě zranění lidé.

Popáleniny byly vážné

Bohužel zrovna v okamžiku exploze koksárenskou baterií procházela devítičlenná česko-indická delegace. Pracovníci Hutního projektu Ostrava Indům ukazovali v provozu zařízení, které cizinci chtěli koupit. "Šedesát let jsem stejným provozem procházel, nikdy se nic nestalo. Až teď," povzdechl si Květoslav Vojtovič, který měl popálený obličej a další části těla.

"Udělali mi plastiku, popálená místa už nejsou tak patrná, je to lepší," dodal. Další z popálených Václav Sýkora tak optimistický nebyl. "Od toho zranění mám nepohyblivý kloub a už to lepší nebude," řekl muž, který chodí o holi.

Tabulky se u uzávěrů údajně objevily hned po incidentu

Čtyři Indové a pět Čechů skončilo na Popáleninovém centru a oddělení JIP ostravské fakultní nemocnice. Šedesátiletý Ind byl v kritickém stavu. Ostravská huť vlastněná Indem Lakšmí Mittalem se i o zraněné cizince postarala. Zajistila jim tlumočníka, indické jídlo, zaplatila přílet příbuzných. Nejvíce popálený Ind však 23. prosince zemřel.

"Je mi líto, co se stalo, nedovedu si vysvětlit, proč jsme začali uzavírat jiný uzávěr," připustil Kapusniak. Upozornil však, že se oba ventily lišily jen zabarvením, tabulky s určením scházely. "Myslím, že tam měly být. Co jsem slyšel, tak po tom, co se stalo, je tam hned dali," řekl muž, který pak v huti rozvázal pracovní poměr dohodou.

Topenář si myslel, že ví, co uzavřít

O lidech v provozu prý nevěděl. "Hlavní uzávěr se zavíral opravdu výjimečně, sám jsem to dělal tak dvakrát. Navíc nikdy se při takové manipulaci v provozu nepohyboval nikdo cizí," upozornil. Návštěvníci navíc zřejmě neměli pracovní oděvy s ochranou proti ohni, které huťaři v koksárenské baterii fasují.

Dále také řekl, že v minulosti uzavírali hlavní ventil dva topenáři a dva pomocníci, nyní dostal k ruce jen tři pomocníky.

Žalobce se zase opíral o to, že Kapusniak se nikoho neptal, který uzávěr má obsluhovat. "Ano, byl jsem přesvědčený, který je ten správný. Proč jsme uzavírali jiný, si nedovedu vysvětlit," zopakoval muž.