Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud v Havířově řeší údajné týrání dětí. Hladověly a stály na kostkách

  16:25aktualizováno  18:28
Hranici mezi svéráznou až drsnou výchovou a týráním hledá od pondělí soud v Havířově. Podle obžaloby manželé své tři syny trestali až třítýdenní hladovkou, děti hodiny stály bosé na stavebnicových kostkách nebo dostávaly výprask kabelem. Obžalovaní rodiče vinu odmítají s tím, že z velké části jde o pomluvy a jen chtěli potomky přivést k zodpovědnosti.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: freeimages

Otec tomu říkal cirkulace. Zatímco jednoho syna bil po ruce prutem, další dva museli uklízet. Po několika minutách se vystřídali. A pak zase. Jen nejmladší ze čtyř synů zůstal ušetřen, protože byl příliš malý. Tak prý vypadala jedna z výchovných metod manželského páru z Havířova. Podle zákona nesmějí být uvedena žádná jména osob případu, ani jiné podrobnosti vedoucí k identifikaci nezletilých obětí případného trestného činu.

Muž se ženou jsou obžalovaní z týrání svěřené osoby, za což jim hrozí vězení od dvou do osmi let.

Trýznění bylo podle obžaloby dlouhodobé. Děti se prý nemohly střetávat s vrstevníky, zákazy platily i pro vycházení ven. Chlapce učila doma jejich matka, pracoval pouze otec. Když pak hoši nastoupili na střední školu, měli jasně vymezená místa při cestě do školy a domů, odkud musejí prozvánět rodiče.

Rodiče se oddali životu podle Ježíše Krista

Samozřejmostí byly hladovky, kdy mohli pít jen vodu. Jen párkrát se jich matce zželelo a donesla jim salát. „Za trest také museli opisovat v angličtině dlouhé pasáže z bible, i za drobné prohřešky dostávali řemenem, provazem i kabelem,“ uváděla státní zástupkyně.

Problémy se dostaly mimo rodinu loni v květnu, kdy dva ze synů utekli z domova a vše ohlásili. Nyní jsou, až na nejstaršího, který už dovršil plnoletost, v dětském domově.

Otec při své výpovědi nejprve uvedl, že s manželkou své děti vychovávali podle křesťanských zásad, protože se oba oddali životu podle Ježíše Krista. „To, co tady bylo v obžalobě předneseno, bylo téměř všechno lež, jen malinko pravdy. Všechny své děti milujeme a víme, co vše jsme pro ně udělali,“ řekl obžalovaný muž.

Matka se na soudu rozplakala

Poté vysvětloval, že výpovědi hochů byly vedené jejich zlobou z toho, že musejí poslouchat. Dlouho prý s výchovou nebyly problémy, ale to se změnilo od okamžiku, kdy byli hoši větší a přicházeli do puberty. „Vždy jsme jim mnohokrát domlouvali, než došlo na větší tresty. Hladovky jsme zavedli kvůli tomu, že se nechovali hezky k potravinám. Vyhazovali je do koše, nacházeli jsem plesnivé svačiny,“ líčil muž.

Dlouhé stání na kostkách zase bylo trestem za stále větší nepořádek v dětském pokoji v bytu 2+0. A opisování bible vedlo k jejich zdokonalení v češtině i angličtině.

Muž tvrdil, že synové už pochopili, že se doma měli lépe a obvinil sociální pracovnice z negativního ovlivnění synů.

Manželka potvrdila partnerova slova. Dokonce přečetla prohlášení, při kterém se rozplakala. „Díky lásce k Bohu a manželovi jsme překonali všechny problémy ve společnosti závisící na reklamách. „Dva synové dost intenzivně lhali a narůstala jejich neposlušnost. Začali být nezvladatelní,“ popsala.

„Dali nám salát, abychom měli sílu dělat poskoky.“

Soudkyně četla výpovědi obou hochů na policii. Oba odmítali návrat domů a popisovali, co se podle jejich náhledu dělo. „Na hladovku si po několika dnech zvyknete, bral jsem to už jako trénink odolnosti.“ Otce jeden z nich označil za cholerika a matku za zmanipulovanou. „Otec přešel na tresty stání na kostkách, protože bití mu zabíralo moc času,“ vypověděl druhý ze synů a dodal: „Z hladu se mi špatně spalo, ale pak jsme občas dostali salát, abychom měli sílu dělat poskoky.“

Oba také uvedli, že nemohli mít internet, protože otec tvrdil, že je nebezpečný. Nakonec se mezi sebou domluvili, že utečou.

Zvenčí však rodina působila takřka bezproblémově. Například ředitel školy, kam děti pravidelně docházeli ke zkouškám, uvedl, že potížím nic nenasvědčovalo. „Chlapci byli slušní a z domácí výuky měli dostatečné znalosti,“ řekl soudu.

Také nejstarší ze synů, podle výpovědi dalších dvou bratrů nejvíce bitý, se rodičů zastal. „Bratři jsou jen ve vzdoru a vše není, jak tvrdí. Rodiče se o nás dobře starají a tresty nebyly takové.“

Soud bude pokračovat výslechem sociálních pracovníků a znalců, termín vyhlášení rozsudku zatím není znám.

Autor:Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

Nejvyšší soud potvrdil trest za házení petard z auta v dálničním tunelu

Nejspíše tento druh petardy vyhazoval muž v klimkovickém dálničním tunelu. (28....

Tříletý trest s pětiletou podmínkou potvrdil muži z Ostravy Nejvyšší soud v Brně. Dotyčný na začátku roku 2014...

Studentské koleje v Porubě slaví 50 let. Kdysi patřily k nejmodernějším

Vysokoškolské koleje v Ostravě-Porubě se stavěly v roce 1966, první studenti se...

Studentské koleje v Porubě jsou dominantou západní části Ostravy už padesát let. První studenti se tam ubytovali na...

Ostravský soud zřejmě spojí dvě Dědicovy kauzy. Zrychlí tím řízení

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě.

K projednávané obžalobě Martina Dědice z ovlivňování zakázek a přijímání úplatků přibude brzy i obžaloba z krácení...Najdete na iDNES.cz