Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma brala invalidy, práci pro ně neměla. Soud řeší dotační čachry

  12:06aktualizováno  12:06
Krajský soud v Ostravě se začal zabývat počínáním firmy Třezalka Candle, která zaměstnávala lidi s postižením a dostávala na ně příspěvky. Podle obžaloby lidem vyplácela jen část dotace, navíc peníze z úřadu práce údajně platila i za práci, která nebyla odvedena. Škoda přesáhla šedesát milionů korun.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Není práce pro lidi s postižením? Nevadí, přibírejte další invalidy, hlavně ať stát platí příspěvky na jejich zaměstnávání. Ale vyplatíme jim je část příspěvků.

Zjednodušeně řečeno právě tak podle obžaloby fungovala v letech 2010 až 2012 společnost Třezalka Candle, která v Ostravě nejprve sídlila v obvodu Vítkovice a poté na Hasičské ulici v části Hrabůvka.

Lidé s postižením, kteří by jinak jen obtížně sháněli práci, tam vyřezávali svíčky a zhotovovali výrobky z kartonů. Za to firma v letech 2010 až 2012 inkasovala desítky milionů korun. Jenže jak se ukázalo, z velké části neoprávněně.

Tehdejší pražští jednatelé firmy jsou podle sdělení soudu stíhání i kvůli dalším dotačním podvodům v Plzni. Ostravský soud se zabývá hlavně počínáním účetní Evy Krihákové, manažerky Hany Vlachýnské a asistentky manažera Moniky Blahutové. Za trestní čin dotační podvod a napomáhání k němu jim hrozí pět až deset let vězení.

Plnou částku nedostal nikdo

Vlachýnská odmítla vypovídat a odkázala na předchozí policejní výslechy, Blahutová také zatím odmítla vypovídat s odkazem na svůj současný zdravotní stav. Jako jediná proto hovořila účetní Kriháková.

Ve firmě pracovala od roku 2006. „Pak ji koupili Pražáci a počat zaměstnanců začal narůstat. A to i když bylo práce méně a méně. Nabírat, nabírat, je jedno, jestli bude práce, takové byly pokyny,“ líčila 56letá Kriháková.

Zaměstnanci měli dostávat přibližně 5 800 korun čistého. Jenže obdrželi méně.

„Podepisovali dohodu o srážkách za služby, například za dovoz obědů a podobně. Navíc byli rozdělení do výkonnostních skupin podle různých kritérií od jedničky do trojky a dostávali tak od dvou do čtyř a půl tisíce korun,“ přiblížila.

Nelíbí se ti to? Tak končíš

Peníze se vyplácely zásadně z ruky do ruky, nikoli na účet. Pokud někdo nemohl přijet do sídla firmy, vozily se mu výplatní sáčky. A ačkoli lidé podepisovali vyšší částku, ve skutečnosti dostávali nižší.

Po změně zákona, která nařizovala osmdesát procent všech příspěvků vyplácet na účet, se taktika změnila. Lidem se posílaly celé částky na účet a pak je nadřízení objížděli, aby část vrátili.

„A když se někdo nechtěl smířit, že dostává méně, nebo odmítl část mzdy vrátit?“ zajímala se soudkyně.

„I takoví se našli. S těmi pak byla spolupráce ukončena. Hned na začátku podepisovali nevyplněný list o případném ukončení smlouvy dohodou, jen se tam vyplnilo datum,“ osvětlila obžalovaná.

Dva tisíce za nic? I někteří invalidé mlčeli

Systém fungoval zhruba dva roky i proto, že výhodný byl většinou jak pro firmu, tak i pro část invalidů. „Protože bylo práce stále méně a lidí naopak více, tak někteří dostávali dva tisíce korun měsíčně za nic,“ připustila Kriháková.

Odmítla však, že by ona měla z těchto praktik nějaký finanční prospěch.

„K účtům jsem neměla přístup, jen Pražáci a paní Vlachynská. Navíc v kraji je vysoká nezaměstnanost, tak jsem byla ráda, že mám práci,“ vypověděla žena, proč vše neoznámila.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Další z rubriky

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Nezájem dětí zabíjí řemesla. Stipendia zatím pomáhají jen částečně

(ilustrační snímek)

Moravskoslezský kraj investuje do chřadnoucích oborů. Jako motivaci studenti dostanou i tisícovku měsíčně. Naplněnost...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Najdete na iDNES.cz