Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma brala invalidy, práci pro ně neměla. Soud řeší dotační čachry

  12:06aktualizováno  12:06
Krajský soud v Ostravě se začal zabývat počínáním firmy Třezalka Candle, která zaměstnávala lidi s postižením a dostávala na ně příspěvky. Podle obžaloby lidem vyplácela jen část dotace, navíc peníze z úřadu práce údajně platila i za práci, která nebyla odvedena. Škoda přesáhla šedesát milionů korun.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Není práce pro lidi s postižením? Nevadí, přibírejte další invalidy, hlavně ať stát platí příspěvky na jejich zaměstnávání. Ale vyplatíme jim je část příspěvků.

Zjednodušeně řečeno právě tak podle obžaloby fungovala v letech 2010 až 2012 společnost Třezalka Candle, která v Ostravě nejprve sídlila v obvodu Vítkovice a poté na Hasičské ulici v části Hrabůvka.

Lidé s postižením, kteří by jinak jen obtížně sháněli práci, tam vyřezávali svíčky a zhotovovali výrobky z kartonů. Za to firma v letech 2010 až 2012 inkasovala desítky milionů korun. Jenže jak se ukázalo, z velké části neoprávněně.

Tehdejší pražští jednatelé firmy jsou podle sdělení soudu stíhání i kvůli dalším dotačním podvodům v Plzni. Ostravský soud se zabývá hlavně počínáním účetní Evy Krihákové, manažerky Hany Vlachýnské a asistentky manažera Moniky Blahutové. Za trestní čin dotační podvod a napomáhání k němu jim hrozí pět až deset let vězení.

Plnou částku nedostal nikdo

Vlachýnská odmítla vypovídat a odkázala na předchozí policejní výslechy, Blahutová také zatím odmítla vypovídat s odkazem na svůj současný zdravotní stav. Jako jediná proto hovořila účetní Kriháková.

Ve firmě pracovala od roku 2006. „Pak ji koupili Pražáci a počat zaměstnanců začal narůstat. A to i když bylo práce méně a méně. Nabírat, nabírat, je jedno, jestli bude práce, takové byly pokyny,“ líčila 56letá Kriháková.

Zaměstnanci měli dostávat přibližně 5 800 korun čistého. Jenže obdrželi méně.

„Podepisovali dohodu o srážkách za služby, například za dovoz obědů a podobně. Navíc byli rozdělení do výkonnostních skupin podle různých kritérií od jedničky do trojky a dostávali tak od dvou do čtyř a půl tisíce korun,“ přiblížila.

Nelíbí se ti to? Tak končíš

Peníze se vyplácely zásadně z ruky do ruky, nikoli na účet. Pokud někdo nemohl přijet do sídla firmy, vozily se mu výplatní sáčky. A ačkoli lidé podepisovali vyšší částku, ve skutečnosti dostávali nižší.

Po změně zákona, která nařizovala osmdesát procent všech příspěvků vyplácet na účet, se taktika změnila. Lidem se posílaly celé částky na účet a pak je nadřízení objížděli, aby část vrátili.

„A když se někdo nechtěl smířit, že dostává méně, nebo odmítl část mzdy vrátit?“ zajímala se soudkyně.

„I takoví se našli. S těmi pak byla spolupráce ukončena. Hned na začátku podepisovali nevyplněný list o případném ukončení smlouvy dohodou, jen se tam vyplnilo datum,“ osvětlila obžalovaná.

Dva tisíce za nic? I někteří invalidé mlčeli

Systém fungoval zhruba dva roky i proto, že výhodný byl většinou jak pro firmu, tak i pro část invalidů. „Protože bylo práce stále méně a lidí naopak více, tak někteří dostávali dva tisíce korun měsíčně za nic,“ připustila Kriháková.

Odmítla však, že by ona měla z těchto praktik nějaký finanční prospěch.

„K účtům jsem neměla přístup, jen Pražáci a paní Vlachynská. Navíc v kraji je vysoká nezaměstnanost, tak jsem byla ráda, že mám práci,“ vypověděla žena, proč vše neoznámila.

Autor:Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

Nejvyšší soud potvrdil trest za házení petard z auta v dálničním tunelu

Nejspíše tento druh petardy vyhazoval muž v klimkovickém dálničním tunelu. (28....

Tříletý trest s pětiletou podmínkou potvrdil muži z Ostravy Nejvyšší soud v Brně. Dotyčný na začátku roku 2014...

Kostel v Gutech obnovíme ze stromů z Beskyd, má jasno diecéze

Dřevěný kostel v Gutech před ničivým požárem.

Ostravsko-opavská diecéze začne hledat vhodné stromy, ze kterých postaví repliku shořelého dřevěného kostela v Gutech...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...Najdete na iDNES.cz