Martina a Martin Váchovi čekají na zajájení soudního líčení. (1. prosince 2014)

Martina a Martin Váchovi čekají na zajájení soudního líčení. (1. prosince 2014) | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Soud zastavil stíhání manželů, kteří firmě ukradli tajné informace

  • 3
Krajský soud v Ostravě dnes podmíněně zastavil trestní stíhání manželů z Ostravy, kteří ukradli know-how z firmy na výkup použitých potravinářských olejů. Tam souzená žena pracovala. Data chtěla dál s manželem policistou prodat konkurenci.

Zkušební doba je dva roky. Soudce přihlédl i k motivu obžalovaných. Žena svým konáním chtěla získat peníze potřebné na léčbu těžce nemocné sestry. Navíc se dvojice přiznala a při vyšetřování spolupracovala.

Podmíněné zastavení trestního stíhání

vychází z myšlenky, že v některých případech již samotné vedení trestního stíhání může mít výchovný efekt a že není třeba ho ukončit výrokem o vině a trestu.

Obviněný dostane také zkušební dobu, po jejímž uplynutí se zkoumá, jak se osvědčil. Může být rozhoduto i o tom, že stíhání bude pokračovat.

„Dostali se do nezávidění hodné situace. Potřebovali finanční prostředky tak zoufale, že byli ochotni se dopustit neetického jednání,“ řekl předseda senátu při zdůvodnění rozsudku.

„Jsem šťastná,“ řekla pouze sedmatřicetiletá žena. Její o tři roky mladší manžel se po rozsudku nechtěl vyjádřit. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Obžalovaní jej přijali, státní zástupce si podal stížnost. Podle něj nebyly splněny podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání.

Konkurenční krádež? Prý poměrně běžné

Obžalovaná žena ve firmě jako dispečerka pracovala necelý rok. Zajišťovala výkup použitých olejů a tuků z restaurací. Přístup měla k informacím o dodavatelích, trasách pro svoz, i cenách. Podle obžaloby se během první poloviny roku 2012 rozhodla tato data stáhnout a zpeněžit. Druhou část úkolu si vzal na starost manžel.

Martina a Martin (vpravo) Váchovi v soudní síni. (1. prosince 2014)

Oslovil postupně dvě konkurenční firmy. První odmítla. Druhá zájem měla. Před transakcí ale podnikatel kontaktoval majitele ostravské společnosti a pak i policii. Ta kolegu zatkla při schůzce, kdy mělo dojít k předání dat i peněz. Podle obžaloby šlo o obchodní tajemství, jehož prodejem by hodnota firmy poklesla o tři miliony korun.

Žena, která je nyní na mateřské dovolené, vše přiznala. U soudu nejprve hovořila o tom, jak v ostravské firmě pracovala. Tvrdí, že i majitel firmy podobným způsobem získával informace od konkurence. Třeba tím, že přeplatil řidiče a toho donutil, aby přinesl seznam dodavatelů oleje. „Fungovalo to. Jen v Ostravě se množství svezeného oleje zvedlo o 20 tun. Nic se nestalo,“ hájila se žena.

Navíc uvedla, že šlo o veřejně dostupná data, běžně zveřejněná na internetu. „Byla jen soustředěná do jednoho souboru,“ uvedla. Během své výpovědi se několikrát rozplakala. Hlavně v okamžiku, kdy hovořila o motivu svého počínání. Tvrdila, že peníze potřebovala na léčbu těžce nemocné sestry. Onemocněla leukémií, které podlehla.

Prodali vše cenné, nechali si jen auto

„Vozili jsme ji do Brna. Péče o sestru byla nákladná,“ řekla. Když se o onemocnění sestry dozvěděla, byla těhotná. „Otěhotněla jsem i přesto, že jsem nemohla. S prvním manželem jsme se kvůli tomu dokonce rozvedli,“ svěřila se. Přesto se rozhodla podstoupit interrupci, aby mohla sestře darovat kostní dřeň. Po zákroku se sestry stav na čas zlepšil. Ale ne na dlouho.

„Pak se nemoc vrátila ještě v horší míře. V té době jsem byla znovu těhotná. Byl to zázrak. Tentokrát jsem o dítě přijít nechtěla. Opětovné darovaní dřeně jsem odmítla. Sestra to nemohla pochopit,“ uvedla.

Tvrdí, že léčba ji stála všechny peníze a potřebovala další. „Prodali jsme všechno, co mělo nějakou cenu. Nechali jsme si jen auto. To jsme potřebovali na dojíždění do nemocnice,“ uvedla. Tvrdí, že právě tato zoufalá situace ji přivedla jednou v noci na myšlenku, jak peníze získat. „Chtěla jsem to zkusit,“ řekla.

 

,