Soud zatím nevydá na uprchlého Wolfa mezinárodní zatykač

  6:51aktualizováno  6:51
Nic dosud nenasvědčuje tomu, že se uprchlý exposlanec Petr Wolf skrývá v zahraničí. Krajský soud v Ostravě proto zatím nerozšířil vydaný zatykač i na zahraničí. Zároveň soudce řekl, že Wolfovi začali splácet milionový peněžitý trest.

Petr Wolf s manželkou Hanou před zahájením jednání Krajského soudu v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Wolf byl Vrchním soudem v Olomouci loni v říjnu odsouzen na šest let a k pětimilionové pokutě za dotační podvody, manželka Hana k podmínce a milionové pokutě. Jenže do vězení nenastoupil a od 25. ledna je na bývalého poslance vydán zatykač platný na území České republiky.

Ve vile na okraji Ostravy, ani v bytě v ostravském obvodu Mariánské Hory, se nezdržuje. Údajně ještě vlastní chatu v Beskydech a byt v Praze.

Objevily se také teorie, že Wolfovi uprchli do Dominikánské republiky, případně do jiných zahraničních lokalit, kam obvykle směřují lidé prchající před zákonem.

Vyhlášené pátrání po Petru Wolfovi

Jednání Sněmovny, poslanec Petr Wolf

Wolf ještě jako poslanec

"Zatím takové informace nemáme. Pokud policie něco takového zjistí, bude zatýkací rozkaz rozšířen i na Evropu, případně na zatykač s celosvětovou působností," konstatoval soudce Krajského soudu Miroslav Mucha a upozornil, že od vyhlášeného pátrání uplynuly dva týdny. "A to je velmi krátká doba. Dejme policii dostatečný čas a prostor," dodal soudce.

Wolf zatím uhradil půl milionu

Jak uvedla České televize, Wolfa začal intenzivně hledat specializovaný policejní útvar známý pod lidovým názvem lovci lebek.

Pozoruhodně proto působí fakt, že Wolfovi začali splácet peněžitý trest. Soudce Mucha potvrdil, že Wolf v první splátce poslal 500 tisíc korun, jeho manželka 200 tisíc korun. "Ale to se stalo ještě před vyhlášeným pátráním. Uvidíme, zda obdržíme další částku v následujícím splátkovém termínu," upozornil soudce.

Součástí soudního verdiktu je i několikaletý zákaz řízení obchodních společností. Manželé tento trest vyřešili jednoduše. Sedmnáctého října, tedy den po vyhlášení rozsudku, se novým jednatelem rodinné firmy UT 2002 stal jejich třicetiletý syn Jan.

Odsouzený považuje rozsudek za politickou mstu

Wolf a jeho žena dostávali peníze na dva projekty. První nesl jméno "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem" a z dotace na něj bylo například proplaceno 574 tisíc za tři analýzy, které odborníci označili za kompiláty z internetu.

Jak šel čas

  • 2005: Ministerstvo životního prostředí poskytlo Wolfově firmě UT 2002 jedenáct milionů korun na dva výzkumné projekty
  • listopad 2009: Protikorupční policie Wolfa obvinila ze zneužití státní dotace
  • 27. ledna 2012: Krajský soud v Ostravě Wolfovi vyhlásil rozsudek pět let vězení a milion korun
  • 16. října 2012: Po odvolání Wolfa i žalobce rozhoduje Vrchní soud v Olomouci o zvýšení trestu na šest let vězení a pět milionů korun. "Pan Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. A ti by měli být morálním vzorem," vysvětlil soudce Petr Angyalossy
  • prosinec 2012: Wolf má nastoupit do vězení, jenže dvě soudní obsílky s výzvou k nástupu nepřebírá, jednou to vysvětlí nepřítomností v bydlišti
  • 7. ledna: Wolf žádá o odložení nástupu do vězení, což soudce zamítl
  • 25. ledna: Po předchozí soudní výzvě k dodání Wolfa do výkonu trestu policie vyhlašuje celostátní pátrání 

Druhý projekt se jmenoval "Výzkum zpracování a možného následného industriálního využití primárního a sekundárního odpadu v segmentu pryže, pneumatik a jiného pryžového odpadu". Wolf z něj třeba zaplatil 392 tisíc korun fiktivní firmě Gexana. Na základě nepravdivých informací tak ministerstvo životního prostředí neoprávněně vyplatilo jedenáct milionů korun.

Wolf obvinění i odsouzení považoval za politickou mstu za to, že jako poslanec ČSSD v hlasování podpořil pravicovou Topolánkovu vládu, čímž u tehdejšího šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubky vyvolal velkou zlobu.

Wolf pomohl zachránit Topolánkovu vládu

 "Je to skandální, nežijeme v právním státě," komentoval Wolf verdikt Vrchního soudu. Když se ho novináři ptali, jestli nastoupí do vězení, odpovídal: "Když budu muset, tak co mi zbude?" Když ale měl přejít od slov k činům, zvolil jinou možnost.

Wolf byl před rokem 1989 členem KSČ, což vysvětlil snahou studovat vysokou školu. Do ČSSD vstoupil v roce 2002. V Poslanecké sněmovně byl členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, zahraničního výboru a volebního výboru. V prosinci 2007 se nezúčastnil kvůli údajné nemoci hlasování o rozpočtu a nedůvěře vládě, čímž pomohl zachovat pravicový kabinet Mirka Topolánka.

Po velkých sporech s tehdejším předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem opustil v červnu 2008 poslanecký klub ČSSD a posléze i stranu.

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Sanitka se na ledu nedostala ke zraněnému. Záchranáři šli dva kilometry

Zásah hasičů a záchranářů v obci Krásná, kde spadla čtyřletá holčička do studny.

Běžný zákrok záchranářů v nejvýchodnější části země se vinou ledu na silnici změnil v drama. Sanitka se nedostala až ke...

Muzeum ukazuje záchranářské unikáty. Tatrovky pomáhaly i ve formuli 1

Radim Zátopek z Technického muzea Kopřivnice stojí u tatrováckého...

Unikátní Tatru T623R určenou pro zásahy při závodech formule 1 nebo prototyp sanitky, která měla pomáhat záchranářům na...

Železárny Vítkovice, díky nimž se rozrostla Ostrava, slaví 190 let

Vysoké pece v roce 1893.

Do Ostravy ve čtvrtek zavítali potomci Habsburků a Gutmannů, zakladatelských rodů Vítkovických železáren. Mimo jiné si...

Najdete na iDNES.cz