Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zrušil změnu územního plánu, haly v polích u Ostravy nebudou

  8:07aktualizováno  8:07
Vedle hal, které v polích na okraji ostravského obvodu Ostrava-Poruba už stojí, chce vlastník pozemků i město vybudovat další průmyslové stavby. Snahy ale vyšly naprázdno. Místní lidé se totiž žalobou domohli zrušení změny územního plánu.

Od roku 2008 stojí na poli u Ostravy-Poruby logistické centrum (na snímku výstavba) a město i jiný developer mají zájem na dalším zastavění orné půdy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravě neprošla změna územního plánu, jež měnila funkci území poblíž Klimkovic z orné půdy, drobné zeleně a rozptýlené krajinné zeleně na lehký průmysl.

Odpor lidí proti halám u Ostravy

  • Proti výstavbě v polích na kraji Poruby místní protestovali už v době před schválením změny územního plánu, která stavbu průmyslových objektů umožnila.
  • Lidé poukazovali, že se kvůli výstavbě zhorší životní prostředí. Stovky jich podepsaly petici proti výstavbě.
  • Později někteří z nich šli i do soudní pře, v níž je zastupoval Dušan Richtár.

Změnu v červnu 2008 napadla správní žalobou skupina obyvatel Ostravy a Klimkovic v čele s bývalým porubským zastupitelem Dušanem Richtárem. Až poměrně nedávno přitom Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl. Dal za pravdu žalující straně - lidem, jež ve sporu s Ostravou zastupovalo ministerstvo vnitra.

"Nesouhlasili jsme třeba s průběhem přípravy změny územního plánu, kdy byl při veřejném projednávání místo návrhu, jenž projednaly dotčené orgány, předložen návrh variantní počítající i se stavbou rozvodny elektřiny. Ten přitom naprostá většina přítomných viděla poprvé," říká Dušan Richtár s tím, že rozvodna už v poli stojí.

Logistiské centrum veřejným zájmem? Ne

Sám se změnou územního plánu nesouhlasil hlavně proto, že by měla ustoupit půda nejvyšší bonity stavbě logistického areálu.

A v žalobě napadl i fakt, že magistrát záměr záboru půdy hájil veřejným zájmem. "Domnívám se, že výstavba logistického centra pro soukromého investora nemůže být veřejným zájmem," zmiňuje Richtár.

NSS nejprve žalobu lidí zamítl. Uvedl, že nemají oprávnění ji podat, ale že to mohou udělat přes ministerstvo vnitra. Toho využili. V březnu 2010 zástupci ministerstva vnitra sdělili, že správní žalobu podají. Soudní pře, během níž se NSS obracel i na Ústavní soud, trvala skoro dva roky.

Změna územního plánu by ovlivnila ekologickou stablitu

Loni 29. listopadu vynesl NSS rozsudek. Rozhodl, že změna územního plánu, již přijali ostravští zastupitelé 27. února 2008, neplatí. A netýká se to jen více než dvacetihektarového území u křižovatky ulic 17. listopadu a Rudná v Ostravě, ale i desetihektarového území v Hošťálkovicích u dálnice.

Přečtěte si: Skladů přibývá na úkor orné půdy

NSS opřel verdikt hlavně o fakt, že změna územního plánu v daných lokalitách ovlivní územní systém ekologické stability (ÚSES), tedy zákonem stanovený soubor krajinotvorných celků. A z doložených posudků není jasné, zda se tím orgány ochrany přírody blíže zabývaly.

Soud narušil plány, jež s územím v Porubě má vlastník, firma Development Ova West. Další využití území v dubnu proberou zastupitelé města. Nyní musí být dán do souladu stav pozemků s územním plánem.

Vyjádření Hadamczikové se získat nepodařilo

Ostrava bude přitom v případě porubských pozemků dost pravděpodobně opět prosazovat změnu územního plánu ve prospěch nové výstavby.

Třeba proto, že pro danou lokalitu už byla vydána jistá správní rozhodnutí potřebná pro výstavbu. "Rozsudek Nejvyššího správního soudu nemá vliv na platnost správních rozhodnutí vydaných v době platnosti změny územního plánu," řekla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Vyjádření vlastníka porubského pozemku, jehož zastupuje Nikol Čížková Hadamcziková, se redakci přes snahu získat nepodařilo.

Podle informací MF DNES ale majitel už dřív avizoval, že pokud nebude moci vlivem zrušené změny územního plánu stavět, bude po Ostravě požadovat odškodnění za zmařenou investici ve výši několika desítek milionů korun.

Ministerstvo už pomáhat nemůže

 Výjimečná je v celém případu i účast ministerstva vnitra. S žádostí, aby ho zastupovalo v soudní při týkající se zrušení změny územního plánu, se na ně totiž nikdo jiný vyjma lidí zastupovaných Dušanem Richtárem neobrátil.

A do podobné pře už ministerstvo nebude moci jít. "Naše oprávnění podat návrh na zrušení opatření obecné povahy vydaného obcí bylo od 1. ledna 2012 ze zákona vypuštěno," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Náměstek hejtmana Josef Babka uvedl, že žaloby směřující proti územně plánovací dokumentaci jsou v poslední době častější a analogicky tomu přibývá i zrušených územních plánů, jejich změn či některých jejich částí. Záležitosti podle něj musí řešit zastupitelé daných obcí.

Dle klimkovického starosty Zdeňka Husťáka už teď existuje záměr změny funkčního využití území u hranic Poruby a Klimkovic obklopujících pozemek, kde by měly vyrůst další haly. Klimkovickým se plánovaná zástavba nezamlouvá. A k území, jehož novou funkci soud zrušil, starosta řekl: "Trváme na tom, aby tam zůstala proluka."

V okolí už postavených skladů (zelená značka) u Ostravy-Poruby měly vyrůst další haly.

V okolí už postavených skladů (zelená značka) u Ostravy-Poruby měly vyrůst další haly.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Policie prověřuje podezření z korupce ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Sotva trochu ztichl rozruch po odvolání ředitele Svatopluka Němečka, o Fakultní nemocnici Ostrava se zajímá policie....

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz