Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce vyrazil na místo činu, zkoumal sporné příkopy

  8:37aktualizováno  8:37
Netypický průběh mělo pokračování soudu s radními Frýdku-Místku, kteří jsou obžalovaní, že schválili několik zakázek na čištění příkopů za přemrštěnou cenu. Místo v soudní síni se totiž soudce, soudní úředníci, znalci, obžalovaní i jejich advokáti setkali přímo u příkopů, kterých se rozhodnutí týkala.

Bývalí i současní radní frýdecko-místeckého magistrátu, kteří jsou obžalovaní, že schválili několik zakázek na čištění příkopů za přemrštěnou cenu, se vydali v rámci soudního líčení právě k těmto příkopům. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

„Není to až tak neobvyklý postup, že se soud vydá přímo do terénu,“ řekl ve středu po kontrole inkriminovaných míst v Lískovci soudce Ondřej Běčák.

„Je ale pravda, že se tak stává hlavně v případech násilných trestných činů. V tomto případě se chceme přesně seznámit s danými příkopy. Znalci si je přeměří a porovnají svá zjištění,“ zdůvodnil.

Kvůli čištění příkopů v okrajových částech Frýdku-Místku je obžalováno celkem čtrnáct radních a jeden úředník magistrátu. Před soudem také stojí hned tři primátoři. Z těch bývalých je to Petr Cvik a Eva Richtrová, nechybí však ani současný primátor Michal Pobucký.

Všichni totiž byli v inkriminovaném čase, v letech 2010 až 2011, členy rady. Obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušování povinností při správě cizího majetku ale všichni obžalovaní odmítají.

Práce byly zahájeny dříve, než rada o přidělení zakázky rozhodla

Podle státního zástupce jsou radní vinni z toho, že město zadalo předraženou zakázku. Za metr vyčištěného příkopu platilo i 1 500 korun. Přitom jen o rok dříve přišly obdobné zakázky na 400 korun.

Mezi další podezřelé okolnosti patří i skutečnost, že práce byly zahájeny dříve, než rada o přidělení zakázky rozhodla. Státnímu zástupci vadí i fakt, že zakázku nedostala městská firma Technické služby.

„Technické služby nemohly podle tehdejšího zákona zakázku dostat, protože nesplnily zákonný požadavek, aby pro město vykonávaly minimálně 80 procent zakázek,“ vysvětluje současný primátor Michal Pobucký.

„Odmítám i obvinění z předražení zakázky. Každá taková je jiná, v jiných podmínkách, v jiném prostředí, takové práce nelze srovnávat,“ dodal.

S tím ovšem nesouhlasí státní zástupce Ladislav Hradil. „Šlo o zakázky malého rozsahu, které mohlo město rovnou zadávat bez výběrového řízení. Klidně mohlo zakázku přidělit přímo nebo oslovit Technické služby, aby se řízení zúčastnily,“ zdůvodnil.

Podle obžaloby politici způsobili škodu ve výši 6,2 milionu korun. Částka zahrnuje rozdíl mezi cenou zaplacenou a zjištěnou znaleckým ústavem.

Další pokračování jednání už budou probíhat v soudní síni.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

Třináctiletý hoch ukradl v Rýmařově auto z areálu školy, pak havaroval

Ilustrační snímek

Teprve třináctiletý chlapec se stihl za jediný den vloupat do školy, ukrást tam automobil a vzápětí s ním i bourat v...

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Najdete na iDNES.cz