ČSSD, ilustrační snímek

ČSSD, ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD vylučovala své členy nelegálně, rozhodl soud

  • 12
Největší vládní strana - ČSSD - se chovala nedemokraticky, když účelově vylučovala nepohodlné členy a rušila organizace. Vyplývá to z verdiktů soudů, které má MF DNES k dispozici.

Pražský soud, který postupně řeší žaloby sociálních demokratů na vlastní stranu, vrací vyloučené ostravské členy zpátky mezi přátele. Tak se členové ČSSD oslovují.

Jako první se před pár měsíci vrátil do místní organizace v Ostravě-Vítkovicích 36letý Richard Bednařík. Toho okresní výkonný výbor ČSSD na návrh vítkovických kolegů před dvěma lety vyloučil kvůli údajným podvodům při přijímání nových členů. Středoškolský učitel takové nařčení vždy odmítal. Proti vyloučení se bránil. A uspěl. „Už jsem byl na dvou schůzích,“ říká.

Na návrat teď čeká i 26letá Kateřina Kadlčíková. „Neměla jsem s nikým spor. Pak ale vedení ostravské ČSSD zrušilo místní organizaci v Zábřehu, kam jsem patřila, a řekli, že jsem nezaplatila členský poplatek. Proto ukončili moje členství,“ líčí žena.

Tvrdí přitom, že poplatek zaplatila. Proti vyhození ze strany se proto také bránila u soudu. A také vyhrála. V dubnu. „Od té doby marně čekám, až se mi někdo ozve. Je to jejich povinnost, tak to určil soud,“ dodala Kadlčíková.

Sociální demokracie to potvrdila. „Paní Kadlčíková bude pozvána na schůzi příslušné místní organizace,“ uvedla stručně mluvčí strany Eva Gregorová.

Pavel Němec, advokát sociálních demokratů žalujících stranu, považuje fakt, že soudy vracejí vyloučené straníky zpět, za přelomovou událost v polistopadové historii.

„Jde o precedent, který umožnil až nález Ústavního soudu z konce roku 2011, ale teprve teď se dostává do praxe. Podobných verdiktů čekáme mnohem víc,“ říká Němec.

Advokát: Nemáme problém se samotnou stranou

Bývalý poslanec z Mohelnice sám patří mezi vyloučené členy ČSSD. Také čeká na soud, aby se mohl vrátit zpět do strany. I proto zastupuje poškozené členy ČSSD bezplatně.

Tvrdí, že členové strany se neobracejí na soud proto, aby poškodili ČSSD. Důvodem je, že nedostali šanci dovolat se práva ve straně.

„Nemáme problém se samotnou stranou a jejími idejemi. Naopak. Vadí nám, že konkrétní lidé si v boji o moc dělají, co chtějí. Nerespektují zásady vnitrostranické demokracie, porušují stanovy strany i zákon o sdružování v politických stranách,“ vysvětluje Němec, podle kterého tím ohrožují nejen stranu, ale i demokracii v zemi.

Obvodní soud pro Prahu 1, který se žalobami straníků zabývá, protože tam sídlí ústředí ČSSD, mu v podstatě dal už několikrát za pravdu. Ve stejném duchu zatím rozhodl čtyřikrát.

Kromě dvou zmíněných případů vyloučených Ostravanů označil jako nezákonné také propuštění tajemnice z Ústí nad Orlicí, která si stěžovala na šikanu, a zrušení místní organizace ČSSD v Ostravě-Výškovicích, které zažalovali tři muži.

Poslední verdikt nedávno potvrdil Městský soud v Praze, který je odvolacím orgánem pro všechny žaloby na ČSSD. Jeho rozhodnutí před pár dny nabylo právní moci.

„Rozsudek soudu prvního stupně se potvrzuje. Žalovaná (ČSSD) je povinna zaplatit žalobcům na náhradu nákladů odvolacího řízení částku 8 349 korun do tří dnů od právní moci rozsudku k rukám advokáta Pavla Němce,“ stojí v rozsudku podepsaném předsedkyní soudního senátu Blankou Chvojovou.

V odůvodnění připomněla, že prvoinstanční soud určil, že dvě usnesení Okresního výkonného výboru ČSSD Ostrava ze 17. června 2013 nejsou v souladu se zákonem číslo 424/1991 Sbírky o sdružování v politických stranách a hnutích a se stanovami strany. A žalované ČSSD uložil zaplatit náklady 14 600 korun.

Selhala vnitrostranická demokracie, míní politoložka

O výsledcích sporů zatím veřejnost moc neví. Informace nemají ani členové strany, ani politologové. „S podobnými soudními verdikty jsem se nesetkala,“ přiznala ostravská politoložka Jiřina Pavlíková. „Podle mě jde o první případy.“ 

Dřív si politické strany řešily problémy uvnitř. Teď je řeší soudy. „Svědčí to o selhání vnitrostranické demokracie a mělo by to být varování pro ostatní,“ míní Pavlíková.

Z rozhodnutí soudů je podle ní patrné, že si někteří funkcionáři ČSSD vykládali a přizpůsobovali stanovy ve svůj prospěch nebo ve prospěch situace, kterou zrovna řešili.

„Jenže snaha uchvátit moc za každou cenu, ovládat druhé a ohýbat paragrafy tak, aby vítězily momentální zájmy, to je vždy krátkozraké. Vede to k deziluzi lidí, ztrátě zájmu a ochoty spolupracovat a podílet se na veřejném životě. Soudní spory bez ohledu na výsledek nakonec poškozují celou stranu a odrazují voliče,“ dodala politoložka.

Vedení ČSSD je ale v klidu. „Soudní spory vyhráváme,“ tvrdí mluvčí strany Eva Gregorová. A nejen ona.

„Nevím, že by ČSSD prohrávala soudy. Na předsednictvu to neřešíme. A ústřední tajemník nás naopak informoval, že jsme několik soudů vyhráli. To byl asi důvod, proč svou žalobu v den soudu stáhl bývalý ostravský primátor Petr Kajnar,“ říká člen předsednictva strany, starosta Bohumína Petr Vícha. „I kdybychom několik soudů prohráli, statisticky je zřejmě víc vítězství,“ dodal.

Každý má právo se bránit, reaguje šéf strany Sobotka

Mluvčí strany poskytla redakci MF DNES přehled sedmi sporů, které podle ní ČSSD vyhrála. Čtyři se týkají Ostravanů, dva Plzeňanů a jeden člena ČSSD z Mohelnice.

S jedinou výjimkou, kdy soud rozhodl, že nelze žalovat stranu pro nečinnost, řízení proto zastavil a spor tím skončil, ostatní spory podle advokáta Pavla Němce pokračují nebo je žalobci sami stáhli.

„Proč stáhl žalobu Petr Kajnar krátce přes soudním líčením, to opravdu nevím, protože ho nezastupuji. V jiných případech to má ale zcela logické vysvětlení,“ tvrdí.

Například Richard Bednařík z Ostravy podal dvě žaloby. Jednu proti vyloučení ze strany. Tu vyhrál. Druhou se bránil proti rozhodnutí okresního výkonného výboru o vyloučení z klubu zastupitelů města.

„Odporovalo to stanovám. Když to ČSSD zjistila, raději usnesení sama rychle zrušila. Proto jsem pak pochopitelně stáhl žalobu. Už nebylo co řešit,“ vysvětluje Bednařík.

„Vydávat to za vyhraný spor je absurdní,“ tvrdí advokát Němec.

Další vyloučený Ostravan Filip Lahoda u prvoinstančního soudu prohrál. „Usnesením ze dne 11. 5. 2015 soud řízení zastavil a přiznal ČSSD náhradu nákladů řízení od žalobce,“ sdělila Eva Gregorová.

To potvrdil i Němec. Ale spor tím podle něj nekončí. „Obvodní soud argumentuje tím, že Lahoda nevyužil všechny možnosti uvnitř strany. Měl prý žádat rozhodčí řízení. Totéž tvrdil u paní Kadlčíkové. Odvolací soud ale rozhodl, že by to bylo nadbytečné. Spor vyhrála. Podáme odvolání. Očekávám, že s Lahodou ČSSD také prohraje,“ líčí Němec.

Podle něj straně hrozí možné pozastavení činnosti, nebo dokonce zrušení. „Pokud strana opakovaně porušuje zákon a nerespektuje práva a svobody členů nebo občanů, je povinností ministerstva vnitra navrhnout vládě hlasování o žalobě proti takové straně,“ upřesnil.

Petr Kajnar na otázky MF DNES nereagoval a telefon nezvedá.

Předseda ostravské ČSSD Adam Rykala se k prohraným soudním sporům a k porušování zákona i stanov strany v okrese také nevyjádřil.

Šéf celé strany Bohuslav Sobotka nakonec poslal SMS. „Každý má právo se bránit a ČSSD je demokratická strana. Naprostou většinu sporů vyhrála. Jelikož 99 procent soudních sporů se týká Moravskoslezského kraje, jinde takové problémy nejsou, obavy tedy nemám,“ sdělil.