Na začátku knihovnice do budky vložily asi třicet knih z darů lidí, teď už miniknihovna žije vlastním životem. | foto: Archiv Městské knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm

Krmítko? Kdepak. Soví budka ve Frenštátě slouží jako miniknihovna

  • 2
Chcete si zdarma půjčovat knihy, či se naopak zbavit těch, které doma přebývají? Navštivte Soví budku. S originálním nápadem na vznik miniknihovny ve tvaru ptačí budky přišla loni šéfka Městské knihovny ve Frenštátě Edita Golová. Z nouze udělala ctnost. Ta má takový úspěch, že Sovích budek ve městě přibude.

"Protože kulturní dům čeká rekonstrukce, před rokem jsme se museli nastěhovat do menších provizorních prostor v Dolní ulici. Přemýšlela jsem, jak i za těchto okolností zvýšit počet čtenářů a upozornit na nové sídlo neregistrované zájemce," vzpomíná Golová.

Vzpomněla si přitom na podobné budky určené k výměně knih mezi obyvateli Kanady či Afriky. "Tam si lidé staví takové budky před svými domy a vyměňují si díky tomu knihy se sousedy," vysvětluje Golová.

Jeden z dobrovolníků frenštátské knihovny pak na její přání vyrobil budku na kuří noze, která od září stojí před dočasným sídlem knihovny v Dolní ulici.

Budka stojí před dočasným sídlem knihovny v Dolní ulici.

Zdobí ji obrázky sov, a tak se pro ni vžil název Soví budka.

Inspiraci autorka nápadu čerpala v Kanadě či Africe.

"Je přístupná nonstop. Stačí otevřít dvířka a dovnitř vložit knihy, které už nepotřebujete a chcete darovat, nebo si naopak půjčit knihy, které tam najdete," říká Golová.

Miniknihovna má každou stěnu pomalovanou jinak. A protože nechybí obrázky moudrých sov, místní jí začali říkat Soví budka. Na začátku tam knihovnice vložily asi třicet knížek z darů lidí.

"Teď už ale Soví budka žije svým životem. My do ní jen občas nakoukneme a knihy urovnáme. Využívají ji lidé různého věku. Například v pondělí jsem viděla dva důchodce, kteří budku naplnili knihami," líčí Golová s tím, že největší pohyb knih bývá o víkendu. Budka se buď naplní, nebo naopak vyprázdní. Nejčastěji tam lidé vkládají starší beletrii, ale objevuje se také odborná literatura či tituly pro děti.

"Je to dobrý nápad," míní obyvatelka města Šárka Janová. "Ze zvědavosti jsem do Soví budky nakoukla, ale protože má doma dost nepřečtených knížek, zatím jsem si žádnou nepůjčila," dodává.

Úspěch Soví budky přiměl vedoucí knihovny k nápadu postavit jich ve městě víc. "Letos vyrobíme a instalujeme nejméně jednu až dvě další," slibuje Golová.

Podobnou možnost darovat nebo si bezplatně půjčit knihy ve veřejných miniknihovnách mají zatím zřejmě jen Pražané. Skupina tamních nadšenců se totiž inspirovala ve Velké Británii a v miniknihovny proměnila už sedm nevyužitých telefonních budek, kterým hrozila likvidace.