Ve vietnamské prodejně v Českém Těšíně našli policisté více než kilogram sušené...

Ve vietnamské prodejně v Českém Těšíně našli policisté více než kilogram sušené marihuany. | foto: Policie ČR

Drogovým dealerům v patách. Ostravská policie sestaví speciální tým

  • 9
Na trestnou činnost spojenou s drogami se chce letos zaměřit moravskoslezská policie. Hlavním cílem nebudou uživatelé, ale výrobci a prodejci návykových látek. Důvod? Problémů s návykovými látkami v Moravskoslezském kraji neustále přibývá.

Marihuana, hned poté pervitin, s větším odstupem další drogy, například také heroin. A stále více nebezpečné fentanylové náplasti.

Tak zhruba vypadá moravskoslezská drogová scéna. A policisté odhalují stále více případů. Zatímco v roce 2013 to bylo 259 skutků, loni už 310. A obvinění si vyslechlo 367 lidí, kdežto o rok dříve jich bylo o 61 méně.

„Když někdo někomu ukradne telefon a on začne křičet, je zřejmé, co se stalo. Drogová trestná činnost je však skrytá. Když tento řetězec nenapadne policie, tak se neděje vůbec nic, všichni – výrobce, dealer i uživatel – jsou v určité míře spokojeni a nikdo na nic neupozorňuje. Proto za zvýšením počtu odhalených případů je obrovský kus práce,“ komentoval výsledky krajský policejní šéf Tomáš Kužel.

Rychlejší rozhodování a lepší informace

Právě drogy se proto staly oblastí, na kterou se policisté v regionu letos přednostně zaměří. A dokonce kvůli nim založí nový policejní tým.

„Nebudeme přibírat nové kriminalisty, využijeme stávající, kteří už drogovou problematiku odhalují. Jen se soustředí na jednom pracovišti a nebudou se věnovat žádné jiné trestné činnosti,“ přiblížil Tomáš Kužel.

Upřesnil, že nová jednotka bude působit jen na území Ostravy, kde je situace jednoznačně nejhorší.

Od změny si krajský policejní ředitel slibuje lepší výměnu informací a rychlejší rozhodování. A tedy ještě lepší výsledky. „Chceme začít co nejdříve. Po roce zhodnotíme, jak se nový tým osvědčil,“ dodal policejní ředitel.

Testy na drogy jsou dražší

Kužel by chtěl také zvýšit podíl dopravních kontrol na užití drog, protože pokud policie odhalí konečného uživatele, může se dostat i k lidem, kteří drogu prodali a vyrobili.

„Tam však narážíme na finanční limity. Test na návykové látky je mnohem dražší než dechová zkouška na alkohol. Tam jsou náklady minimální.“ O kontakt s lidmi, kteří propadli návykovým látkám, se v kraji stará například obecně prospěšná společnost Renarkon. A podle koordinátora odborných služeb Michala Sobka je počet narkomanů přibližně stejný.

„Každoročně sice zaznamenáváme mírný nárůst kontaktů nebo výměn injekčních setů, ale to může být způsobeno i tím, že v oblasti působíme už dlouho, a jsme proto stále důvěryhodnější,“ uvedl.

Chyťte velkého pavouka

Snahu policie považuje za prospěšnou, upozornil však, že kromě nejrozšířenější marihuany a pervitinu je na začátku závislostí pití alkoholu. „Ten je před osmnáctým rokem také zakázanou drogou,“ připomněl Sobek.

Založení speciálního týmu odborník hodnotí jako užitečné rozhodnutí. Zvláště pokud se policejní specialisté opravdu zaměří zejména na výrobce a distributory.

„Čím většího pavouka v drogové pavučině se podaří odhalit, tím větší to má efekt,“ konstatoval Michal Sobek.