Horší než na nádraží. WC v nemocnici děsilo usazenou špínou a rzí

  14:09aktualizováno  14:09
Záchody jako z hororu nejsou jen na nádražích. Šok a odpor zažila snad každá žena, která v poslední době navštívila veřejnou toaletu vedle bistra v Městské nemocnici Ostrava. Nemocnice si totiž nevyjasnila s nájemcem bistra, kdo se má o záchody starat. A tak se víceméně nestaral nikdo.

Dámské toalety vedle bufetu v Městské nemocnici Ostrava | foto: Ivana Lesková, MF DNES

Loňský test, kdy redakce MF DNES zjišťovala stav toalet v nemocnicích v kraji, přispěl k jejich větší čistotě. Tvrdí to zdravotníci i uklízečky.

Kontrola čistoty toalet

MF DNES loni testovala čistotu nemocničních toalet. V Moravskoslezském kraji pomocí neviditelného fixu zkontrolovala všechny tři ostravské nemocnice (soukromou, městskou, státní) plus krajskou v Karviné-Ráji. Uspěla jen fakultní nemocnice, jejíž záchod byl po týdnu úplně čistý. Jinde měli s hygienou potíže.

Test proto v lednu zopakovali a přitom prověřili i další tři zařízení. Největší problémy měla Městská nemocnice Ostrava.

Dámské toalety vedle bufetu v Městské nemocnici Ostrava

Umyvadlo na dámské toaletě vedle bufetu v Městské nemocnici Ostrava

Letos v lednu při opakovaném testu však znovu nebyla nouze o děsuplné výjevy. Například v Městské nemocnici Ostrava redaktorka objevila velmi neudržovanou toaletu.

Rez, vodní kámen a špína

Moje zkušenost s otřesným záchodem je stará čtyři týdny. V bistru jsem si pochutnala na čerstvě rozpečené bagetce a pak zamířila na toaletu. Šok přišel už ve chvíli, kdy jsem v rychlosti otvírala dveře. Narazily na tvrdý odpor. Zastavily se o záchodovou mísu v její polovině. Nezbylo mi než se vsoukat dovnitř.

Tím horor nekončil. Záchod byl tak špinavý, že bych si na něj nesedla, ani kdybych měla chromé nohy. Toaletní papír nikde. Umyvadla pokrývala špína, rez a vodní kámen. Nevím, zda bylo v dávkovači tekuté mýdlo, protože byl tak špinavý, že jsem na něj raději nesahala. A upatlaný zásobník na papírové utěrky byl stejně prázdný...

Kdybych stála na hodně zapadlém vesnickém nádraží nebo na neobsluhovaných veřejných toaletách někde v parku, snad bych to ještě nějak dokázala pochopit. Ale v městské nemocnici?

I tato nemilá zkušenost přispěla k tomu, že se ostravská redakce MF DNES rozhodla zopakovat test čistoty nemocničních toalet v kraji. A zmíněný záchod se logicky stal prvním z kontrolovaných.

Ve čtvrtek 17. ledna jsem tedy toaletu navštívila znovu, tentokrát vybavená "neviditelným" fixem. Inkoustem, který je vidět pouze pod ultrafialovým světlem, jsem označila záchodové prkénko, zásobník na utěrky a kachličku na zdi. Doufala jsem, že po týdnu i při občasném a velmi povrchním úklidu alespoň některý z namalovaných křížků zmizí.

Letmým pohledem jsem se ještě přesvědčila, že návštěvnicím opět není k dispozici ani ta nejzákladnější hygienická potřeba, jakou je bezpochyby toaletní papír. O čemkoli na utření či usušení rukou nemluvě. Naopak rez na vodovodní baterii, vodní kámen na umyvadle a všudypřítomná špína nechyběly ani tentokrát.

Ke kontrole jsem se nakonec dostala s malým zpožděním - teprve v pondělí 28. ledna. Po tak dlouhé době by mohl záchod přece jen projít alespoň drobnými změnami k lepšímu, ne? Velký omyl...

Světlo odhalilo nechutnou špínu

Toaleta vypadala stejně katastrofálně jako v uplynulých týdnech. Tři křížky ze špinavého a opět prázdného zásobníku utěrek jsem přitom sama lehce setřela pouhým prstem namočeným ve vodě. Toaletní papír samozřejmě zase nikde.

Usazená špína, kterou na záchodovém prkénku zvýraznilo ultrafialové světlo, viditelně zaskočila a znechutila i prodavačky bistra, které se o toaletu "staraly".

"Toaletní papíry i utěrky lidé kradou nebo vyhazují do koše. My je doplňujeme, ale spíš ze zvyku," řekly prodavačky. Do podzimu totiž pracovaly pro firmu, která měla pronajatou celou budovu i s jídelnou v patře. Tehdy záchody pravidelně uklízely, protože to měla firma ve smlouvě. Loni v říjnu se však provozy rozdělily. Bistro v přízemí převzal jiný majitel a v lednu další.

"Upozornily jsme svého nového zaměstnavatele, že ty záchody jsou v hrozném stavu. Řekly jsme mu i to, že by měl zjistit, kdo se má vlastně starat o jejich úklid," shodly se prodavačky, které po našem upozornění hned doplnily na dámský záchod toaletní papír i utěrky.

Kdo se má o záchody starat?

Nový pronajímatel bistra Martin Skoupil řekl, že součástí provozovny jsou jen toalety pro zaměstnance. Veřejné záchody nemá v nájmu. "Měl jsem dost práce s převzetím bistra, na problémy se záchody nebyl čas. Teď to řešíme s nemocnicí. Pokud bychom se měli starat i o veřejné záchody, požádáme o klíče a budeme je zamykat. Budu ale raději, když se o ně postará nemocnice," netajil Skoupil.

Naopak ředitel zařízení Nykel chce, aby toalety převzal podnikatel. Předpokládal, že se domluví do pátku. To se zřejmě nestalo. Nicméně vedení nemocnice nečekalo a dočasně pověřilo úklidem firmu, která se stará o čistotu ostatních prostor v nemocnici. Ve čtvrtek uklízečky záchody vydrhly. Zmizela špína i rez a vodní kámen z umyvadel.

Zbývá vyřešit technický problém s dveřmi, které narážejí do mísy. I toho se však návštěvníci podle mluvčí nemocnice Dariny Majkové zřejmě brzy dočkají. "Nemocnice děkuje za upozornění na nedostatky. Okamžitě jsme přijali nezbytná opatření k nápravě. Toalety jsou už vymalovány, uklizeny a schopné provozu," uvedla.

"K nedopatření došlo v souvislosti se změnou provozovatele bistra. Veřejnost ubezpečujeme, že všechny ostatní toalety jsou udržovány v souladu s hygienickými předpisy," tlumočila mluvčí stanovisko vedení nemocnice.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Najdete na iDNES.cz