Horší než na nádraží. WC v nemocnici děsilo usazenou špínou a rzí

  14:09aktualizováno  14:09
Záchody jako z hororu nejsou jen na nádražích. Šok a odpor zažila snad každá žena, která v poslední době navštívila veřejnou toaletu vedle bistra v Městské nemocnici Ostrava. Nemocnice si totiž nevyjasnila s nájemcem bistra, kdo se má o záchody starat. A tak se víceméně nestaral nikdo.

Dámské toalety vedle bufetu v Městské nemocnici Ostrava | foto: Ivana Lesková, MF DNES

Loňský test, kdy redakce MF DNES zjišťovala stav toalet v nemocnicích v kraji, přispěl k jejich větší čistotě. Tvrdí to zdravotníci i uklízečky.

Kontrola čistoty toalet

MF DNES loni testovala čistotu nemocničních toalet. V Moravskoslezském kraji pomocí neviditelného fixu zkontrolovala všechny tři ostravské nemocnice (soukromou, městskou, státní) plus krajskou v Karviné-Ráji. Uspěla jen fakultní nemocnice, jejíž záchod byl po týdnu úplně čistý. Jinde měli s hygienou potíže.

Test proto v lednu zopakovali a přitom prověřili i další tři zařízení. Největší problémy měla Městská nemocnice Ostrava.

Dámské toalety vedle bufetu v Městské nemocnici Ostrava

Umyvadlo na dámské toaletě vedle bufetu v Městské nemocnici Ostrava

Letos v lednu při opakovaném testu však znovu nebyla nouze o děsuplné výjevy. Například v Městské nemocnici Ostrava redaktorka objevila velmi neudržovanou toaletu.

Rez, vodní kámen a špína

Moje zkušenost s otřesným záchodem je stará čtyři týdny. V bistru jsem si pochutnala na čerstvě rozpečené bagetce a pak zamířila na toaletu. Šok přišel už ve chvíli, kdy jsem v rychlosti otvírala dveře. Narazily na tvrdý odpor. Zastavily se o záchodovou mísu v její polovině. Nezbylo mi než se vsoukat dovnitř.

Tím horor nekončil. Záchod byl tak špinavý, že bych si na něj nesedla, ani kdybych měla chromé nohy. Toaletní papír nikde. Umyvadla pokrývala špína, rez a vodní kámen. Nevím, zda bylo v dávkovači tekuté mýdlo, protože byl tak špinavý, že jsem na něj raději nesahala. A upatlaný zásobník na papírové utěrky byl stejně prázdný...

Kdybych stála na hodně zapadlém vesnickém nádraží nebo na neobsluhovaných veřejných toaletách někde v parku, snad bych to ještě nějak dokázala pochopit. Ale v městské nemocnici?

I tato nemilá zkušenost přispěla k tomu, že se ostravská redakce MF DNES rozhodla zopakovat test čistoty nemocničních toalet v kraji. A zmíněný záchod se logicky stal prvním z kontrolovaných.

Ve čtvrtek 17. ledna jsem tedy toaletu navštívila znovu, tentokrát vybavená "neviditelným" fixem. Inkoustem, který je vidět pouze pod ultrafialovým světlem, jsem označila záchodové prkénko, zásobník na utěrky a kachličku na zdi. Doufala jsem, že po týdnu i při občasném a velmi povrchním úklidu alespoň některý z namalovaných křížků zmizí.

Letmým pohledem jsem se ještě přesvědčila, že návštěvnicím opět není k dispozici ani ta nejzákladnější hygienická potřeba, jakou je bezpochyby toaletní papír. O čemkoli na utření či usušení rukou nemluvě. Naopak rez na vodovodní baterii, vodní kámen na umyvadle a všudypřítomná špína nechyběly ani tentokrát.

Ke kontrole jsem se nakonec dostala s malým zpožděním - teprve v pondělí 28. ledna. Po tak dlouhé době by mohl záchod přece jen projít alespoň drobnými změnami k lepšímu, ne? Velký omyl...

Světlo odhalilo nechutnou špínu

Toaleta vypadala stejně katastrofálně jako v uplynulých týdnech. Tři křížky ze špinavého a opět prázdného zásobníku utěrek jsem přitom sama lehce setřela pouhým prstem namočeným ve vodě. Toaletní papír samozřejmě zase nikde.

Usazená špína, kterou na záchodovém prkénku zvýraznilo ultrafialové světlo, viditelně zaskočila a znechutila i prodavačky bistra, které se o toaletu "staraly".

"Toaletní papíry i utěrky lidé kradou nebo vyhazují do koše. My je doplňujeme, ale spíš ze zvyku," řekly prodavačky. Do podzimu totiž pracovaly pro firmu, která měla pronajatou celou budovu i s jídelnou v patře. Tehdy záchody pravidelně uklízely, protože to měla firma ve smlouvě. Loni v říjnu se však provozy rozdělily. Bistro v přízemí převzal jiný majitel a v lednu další.

"Upozornily jsme svého nového zaměstnavatele, že ty záchody jsou v hrozném stavu. Řekly jsme mu i to, že by měl zjistit, kdo se má vlastně starat o jejich úklid," shodly se prodavačky, které po našem upozornění hned doplnily na dámský záchod toaletní papír i utěrky.

Kdo se má o záchody starat?

Nový pronajímatel bistra Martin Skoupil řekl, že součástí provozovny jsou jen toalety pro zaměstnance. Veřejné záchody nemá v nájmu. "Měl jsem dost práce s převzetím bistra, na problémy se záchody nebyl čas. Teď to řešíme s nemocnicí. Pokud bychom se měli starat i o veřejné záchody, požádáme o klíče a budeme je zamykat. Budu ale raději, když se o ně postará nemocnice," netajil Skoupil.

Naopak ředitel zařízení Nykel chce, aby toalety převzal podnikatel. Předpokládal, že se domluví do pátku. To se zřejmě nestalo. Nicméně vedení nemocnice nečekalo a dočasně pověřilo úklidem firmu, která se stará o čistotu ostatních prostor v nemocnici. Ve čtvrtek uklízečky záchody vydrhly. Zmizela špína i rez a vodní kámen z umyvadel.

Zbývá vyřešit technický problém s dveřmi, které narážejí do mísy. I toho se však návštěvníci podle mluvčí nemocnice Dariny Majkové zřejmě brzy dočkají. "Nemocnice děkuje za upozornění na nedostatky. Okamžitě jsme přijali nezbytná opatření k nápravě. Toalety jsou už vymalovány, uklizeny a schopné provozu," uvedla.

"K nedopatření došlo v souvislosti se změnou provozovatele bistra. Veřejnost ubezpečujeme, že všechny ostatní toalety jsou udržovány v souladu s hygienickými předpisy," tlumočila mluvčí stanovisko vedení nemocnice.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

Frýdek-Místek rozděluje spor kvůli finanční podpoře akce Sweetsen fest

Podium u břehu Ostravice, na kterém se představili frýdecko-místečtí interpreti...

O více než milion korun méně než v letošním roce dá frýdecko-místecký magistrát na spolupořádání festivalu Sweetsen...

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Najdete na iDNES.cz