Klid v nemocnicích stále častěji narušují útoky pacientů na zdravotníky. (Ilustrační foto)

Klid v nemocnicích stále častěji narušují útoky pacientů na zdravotníky. (Ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nemocnice „zbrojí“ proti pacientům, kteří stále častěji útočí

  • 58
Nemocnice se mění ve „válečné zóny“. Na zdravotníky útočí agresivní pacienti. Pěstmi, mačetou, pistolí nebo třeba hasicím přístrojem. Moravskoslezský kraj chce proto nakoupit bezpečnostní náramky a doplnit ostrahu. V Ostravě brzy spustí nouzovou linku.

Na nadávky a výhrůžky, dokonce i občasné modřiny, škrábance nebo plivance od agresivních pacientů či návštěvníků jsou už mnozí zaměstnanci nemocnic zvyklí. To, co se děje v poslední době, jim ale začíná nahánět hrůzu. Proto volají po větší ochraně.

Medializovaný výstřel ze zbraně, kterou vzal pacient psychiatrické ambulance ochrance fakultní nemocnice. Ohrožování zdravotníků i pacientů mačetou v Městské nemocnici Ostrava. Nebo třeba zuřivý útok hasicím přístrojem v nemocnici v Karviné-Ráji... To vše jsou případy jen z tohoto měsíce.

Pacient použil práškový hasicí přístroj jako zbraň

„Opilý muž v noci zničehonic vytáhl v čekárně na traumatologii mačetu a začal s ní mávat. Naše ochranka ho zpacifikovala dřív, než někomu ublížil,“ líčí šéf odboru bezpečnosti ostravské městské nemocnice Milan Polleč případ, který se tam odehrál před pár dny.

Stejně šťastný konec mělo i řádění zuřivce v Karviné. Pacient přijatý na interní oddělení musel být kvůli agresivitě přikurtovaný k lůžku. Z popruhů se ale vysmekl a snažil se utéci. Když ho zdravotníci nechtěli pustit, popadl práškový hasicí přístroj a použil ho jako zbraň.

„Narážel s ním do dveří i podlahy, ohrožoval zdravotníky a nakonec celý obsah vystříkal na chodbu. Přivolaná ostraha ho zadržela a předala policii dřív, než někoho zranil,“ popisuje událost z počátku června mluvčí karvinské nemocnice Radka Fleischerová.

Zdravotníci z havířovské nemocnice žádají ochranku

To zdravotníci v havířovské nemocnici zatím musí v podobných případech spoléhat jen sami na sebe. Nemocnice totiž žádnou ochranku nemá.

„Potřebujeme ji. A nouzová tlačítka, kterými ji přivoláme,“ říká vrchní sestra psychiatrického oddělení Taťána Kršíková, které zuřící pacient nedávno zlomil nos a pohmoždil krční páteř.

Zdravotníci sice agresivního muže přikurtovali, ale podařilo se mu uniknout a chtěl odejít ven balkonem. Sestru a sanitářku mlátil. Zkrotila ho až přesila šesti lidí: čtyř zdravotníků a dvou pacientů.

Slovních i fyzických útoků vůči zaměstnancům nemocnic přibývá. „Za loňský rok jich evidujeme na sedm set,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

A letos je situace ještě divočejší. Ostraha Městské nemocnice Ostrava už má na kontě přes 600 zásahů. „Většinou pacifikovali agresivní pacienty nebo návštěvníky. Nejčastěji v noci na centrálním příjmu, kde byli útočníci pod vlivem alkoholu nebo drog,“ říká mluvčí nemocnice Magda Otáhalová.

Nadávky, vyhrožování, plivání... To zažívají zdravotníci denně

„Lékaři a sestry se denně setkávají s nadávkami, vyhrožováním, pliváním, lidé po nich házejí židle, lékařské nástroje i další vybavení ambulancí...“ líčí Otáhalová.

Stejné zkušenosti mají i v dalších nemocnicích regionu. „Agresivní je asi každý dvacátý pacient. Nejhorší to bývá v noci na sobotu a neděli, kdy je hodně lidí pod vlivem alkoholu,“ říká ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Nemocnice čekají na ostrahu, další spouští nouzovou linku

Zatímco největší nemocnice na území regionu, ale i zařízení v Krnově, Opavě a Karviné-Ráji, která patří kraji, zaměstnávají vlastní ostrahu, další tři krajské nemocnice v Havířově, Frýdku-Místku a Třinci jsou zatím bez ochrany. Ale protože i tam počet a brutalita útoků roste, má se to už brzy změnit.

„Udělali jsme analýzu bezpečnostních rizik v našich nemocnicích a navrhli opatření k ochraně personálu. Jedním z nich je i zřízení ostrahy a nákup ochranných náramků, kterými si zdravotníci přivolají členy ostrahy,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek, který chce aby vše fungovalo ještě letos. „Kromě toho připravujeme školení zaměstnanců nemocnic, aby věděli, jak s agresivními pacienty jednat,“ dodal.

Na školení a kurzy sebeobrany už posílá personál většina nemocnic. Některé už mají i nouzová tlačítka na rizikových pracovištích. Městská nemocnice Ostrava ale přichází s další novinkou. Za týden spustí provoz nouzové linky.

„Od 1. července stiskem jednoho tlačítka na pevných i přenosných telefonech, které mají zdravotníci u sebe, přivolají ochranku. Je to náš nápad. Nouzová tlačítka pro všechny by totiž byla drahá,“ říká Milan Polleč.