Beáta Houšťavová při přebírání šeku od rektora školy Jiřího Ciencialy | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Spolužáci pomohli kamarádce, jež při výbuchu ve Frenštátě přišla o vše

  • 1
Lidé posílají obětem únorového výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm miliony korun. Postižené potěší ale i drobnější dary. Tak jako Beátu Houšťavovou, které předali dar 33 333 korun její spolužáci z vysoké školy.

Děkovala a jedním dechem dodávala: "Ze srdce si přeju, ať se něco podobného už nikdy neopakuje, protože tohle byl extrém. Prostě extrém." Čtyřicetiletá Beáta Houšťavová před bezmála měsícem spolu s manželem a dvěma syny jako zázrakem unikla z domu, jenž ve Frenštátě rozmetal výbuch plynu.

Žila ve stejném vchodu jako nejpravděpodobnější strůjce tragédie - Antonín Blažek. Ve středu převzala výtěžek sbírky, již pro ni uspořádala soukromá Vysoká škola podnikání, kde Beáta Houšťavová studuje třetí ročník kombinovaného bakalářského studia v oboru podnikání.

Sbírka vznikla na popud jednoho z Beátiných spolužáků. Během deseti dnů do ní studenti, učitelé, ale třeba i lidé "zvenku" vložili přes třiatřicet tisíc. Na šeku, který studentce předal rektor školy Jiří Cienciala, byla cifra 33 333 korun.

"Snad budou trojky šťastné číslo," poznamenala žena, když šek 13. 3. 2013 přebírala. Škola současně studentce poskytla příspěvek na studium a vytvořila jí i individuální plán studia, aby mohla letos úspěšně dokončit poslední ročník bakalářského oboru. Stačí jí pouze odevzdat bakalářskou práci.

Rodina Houšťavových bydlela v nejvyšším poschodí vpravo.

Její pracovní verzi naštěstí Beáta Houšťavová už dřív poslala na e-mail své vedoucí. A tak nemusí s psaním začínat nanovo. Téma její bakalářské práce je přitom s ohledem na proběhlou tragédii paradoxní. Autorka v ní rozebírá řídící funkce ve společenstvích vlastníků bytových jednotek.

Právě z tohoto způsobu domovního vlastnictví totiž ve Frenštátě zčásti vzešly problémy, které 17. února vyústily v tragédii.

Bezmála měsíc od neštěstí přitom i dále trvá obrovská vlna pomoci lidem, které výbuch postihl. Ve veřejné sbírce vypsané frenštátskou radnicí se sešlo už osmnáct milionů korun.

A další peníze mohou lidé na účet 3880277/0100 dál posílat. Příští středu pak frenštátští zastupitelé rozhodnou, jak přesně výtěžek sbírky rozdělí mezi lidi, kteří při výbuchu přišli o domov.

Pomoc pro Frenštát organizují i lidé na vzdálených místech Česka. Třeba v Chrastavě v Libereckém kraji ve středu uspořádali benefiční koncert. A k výtěžku, který z akce vzešel, městu v Podbeskydí přidají i dar sto tisíc korun. Severočeské město tak Frenštátu oplatí finanční pomoc, již Frenštátští Chrastavě poskytli po ničivých povodních před dvěma lety.

Také ve Frenštátě se chystá velká akce na podporu přeživších z vybuchlého vchodu. V pátek 22. března v místním kulturním domě proběhne benefiční koncert, kde vystoupí třeba Michal David.

Z původního počtu jedenácti hospitalizovaných dál v nemocnici zůstávají tři popálení lidé. Nejvážněji zranění jsou manželé z přízemního bytu. Žena má popáleniny na devadesáti procentech těla, muž na šedesáti procentech těla. Podle mluvčího ostravské fakultní nemocnice se však i jejich stav zvolna zlepšuje.