Soudní spor o miliardový dluh OKD bude pokračovat v březnu

  10:59aktualizováno  10:59
Právníci společností OKD, NWR a Citibank už znají datum pokračování soudního jednání o pravosti desetimiliardové pohledávky. První jednání bylo přerušeno kvůli střetu zájmů právníka OKD.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Na 25. března příštího roku určila restart jednání o sporné pohledávce společnosti Citibank vůči společnosti Správa pohledávek OKD soudkyně ostravského krajského soudu Simona Pittermannová.

Londýnská banka požaduje po někdejších OKD vyplacení více než deseti miliard korun, za které firma ručila své mateřské společnosti NWR.

Dlouho očekávané soudní jednání už jednou začalo.

Na přelomu října a listopadu se ale sešli právní zástupci zainteresovaných stran jen krátce. Jednání muselo být přerušeno kvůli střetu zájmů Petra Kuhna, právního zástupce společnosti OKD Nástupnická.

„Problém spočíval v tom, že právník byl dříve partnerem v právní kanceláři White & Case, která se podílela na restrukturalizaci NWR,“ vysvětlil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Jiří Barč.

„A zákon hovoří v tomto směru jasně. Nikdo ve střetu zájmů nemůže zastupovat jiného klienta. Soud o tom ani nerozhodoval, to je přímo dané ze zákona,“ řekl Barč.

S nuceným odchodem zástupce nástupkyně těžební firmy souvisí také datum zahájení dalšího projednávání sporu. „Bude záležet na novém právním zástupci společnosti OKD Nástupnická, zda bude požadovat, aby jednání běželo od úplného začátku, nebo zda naváže tam, kde první skončilo,“ poznamenal Barč. „Každopádně musí mít nový právník čas na prostudování materiálů, kterých v tomto případě není málo. I proto byl zvolen až březnový termín.“

Ve sporu jde o miliardy korun

Kvůli střetu zájmů Petra Kuhna stihl krajský soud probrat v dosavadním jednání jen část sporu, v němž proti sobě vystupují insolvenční správce Lee Louda a OKD Nástupnická na jedné a Citibank s NWR na druhé straně.

Citibank s NWR chtějí po soudu, aby jim přiznal právo účastnit se insolvenčního řízení a uplatnit pohledávky, které jak OKD, tak insolvenční správce odmítli přijmout.

V případě Citibank jde o více než deset miliard korun.

Právě na Kuhnovi stála obhajoba OKD, proč pohledávku Citibank nepřipouští. „Tvrdíme a prokážeme, že OKD nemusí uhradit ani 621 milionů korun, ani 9,2 miliardy, jak požaduje společnost Citibank,“ naznačil záměr obhajoby Kuhn na začátku jednání.

„Úvěrová dokumentace z roku 2014 navazovala na úvěrovou dokumentaci z roku 2010. Ta přefinancovávala úvěr z roku 2006, jehož hlavním organizátorem byla právě Citibank. V roce 2006 byl hlavním úvěrem v neuvěřitelné výši 1,5 miliardy eur přefinancován úvěr, který Citibank v roce 2005 poskytla společnosti Charles Capital,“ poukázal na provázanost půjčky s tehdejším majitelem OKD Zdeňkem Bakalou, který vlastnil i společnost Charles Capital.

Citibank ale vzápětí Kuhnovo tvrzení rázně odmítla. „Dluh deseti miliard korun byl primárním odůvodněním podání insolvenčního návrhu, pak ale OKD samotnou pohledávku popřela,“ řekl právník Citibank. Druhý den musel Petr Kuhn ze sporu odstoupit.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

V jesenické rezervaci mohou kůrovce ničit i chemií, ekologům to vadí

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti....

Spor o boj proti kůrovci v chráněných lokalitách graduje. Přírodní rezervace Suchý Vrch v Jeseníkách získala výjimku,...

Najdete na iDNES.cz